Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Jednou z hezkých věcí na Android Marketu je, že vám poskytuje aktualizace vašich nainstalovaných aplikací. Člověku tak neuniknou nové fíčurky a že nových verzí vychází požehnaně. Už je stahuju jen přes WiFi, protože EDGE FUP překročený po několika dnech není moc fajn.
Co se ale rozmohlo je googlí widget s reklamou právě pro mobilní zařízení. Evidentně je jeho přidání do aplikace až příliš snadné. Výsledek je ten, že se v poslední době bojím aktualizovat aplikace, neboť se čím dál častěji stává, že namísto nových fíčurek se s novou verzí setkám jen s buzeračními bannery.
Vypadá to asi tak, že už tak malá obrazovka displeje je zkrácena o pruh, kde se mění texty. Kromě ubírání prostoru to působí velmi rušivě, celkově na sebe ten proužek poutá víc než zbytek aplikace. Neříkám, že bych nechtěl autory aplikací podporovat, ale máme tohle vážně zapotřebí? Možností, jak si může autor pár dolarů vydělat, je přece povícero. To už i jednoduché bezplatné aplikace do telefonu bude muset člověk crackovat, aby nemusel čumět na bannery, kdykoliv se chce podívat třeba na kompas?
Připojuji ukázku banneru. Zde sice místo nekrade, ale jde o jednu z aplikací, jejímž jediným "vylepšením" v poslední verzi bylo přidání banneru. Ábíčko náhled obrázku pokazilo, klikněte, abyste viděli vše.
Tiskni
Sdílej: