JuiceFS dospěl do verze 1.0. Jedná se o distribuovaný souborový systém kompatibilní s POSIX, HDFS a S3. Architektura JuiceFS sestává ze 3 částí: JuiceFS Client, Data Storage (S3, Azure Blob, OpenStack Swift, Ceph, MinIO, …) a Metadata Engine (Redis, TiKV, MySQL/MariaDB, PostgreSQL, SQLite, …). Zdrojové kódy JuiceFS jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
O víkendu probíhá online The Raku Conference 2022, tj. konference věnovaná programovacímu jazyku Raku.
Včera skončila bezpečnostní konference Black Hat USA 2022 (Twitter) a začala bezpečnostní konference DEF CON 30 (Twitter). V rámci Black Hat byly vyhlášeny výsledky letošní Pwnie Awards (Twitter). Pwnie Awards oceňují to nejlepší, ale i to nejhorší z IT bezpečnosti (bezpečnostní Oscar a Malina v jednom).
Vývojáři PostgreSQL oznámili vydání verzí 14.5, 13.8, 12.12, 11.17, 10.22 a 15 Beta 3. Opraveno je více než 40 chyb a také zranitelnost CVE-2022-2625. Upstream podpora verze 10 končí 10. listopadu letošního roku.
Byla vydána verze 1.63.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Bylo vydáno Ubuntu 22.04.1 LTS, tj. první opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish.
Microsoft Fluent Emoji jsou nově k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Více v článku na Medium.
O víkendu proběhla v Kolíně nad Rýnem demopárty Evoke 2022. Publikována byla prezentovaná dema. Upozornit lze na Area 5150 (YouTube) běžící na IBM PC s procesorem Intel 8088 běžícím na 4,77 MHz a CGA.
smenu, nástroj pro příkazový řádek pro generování možností a potvrzení výběru, dospěl do verze 1.0.0.
Byla potvrzena zranitelnost CVE-2021-46778 aneb SQUIP (Scheduler Queue Usage via Interference Probing) v procesorech AMD s mikroarchitekturou Zen 1, Zen 2 a Zen 3. Detaily v publikovaném paperu.
K tarifu T-Mobile Komplet mám druhou datovou SIM kartu a nevěděl jsem, co s ní. Poté, co mé bydliště T-Mobile pokryl LTE (do té doby jen EDGE), dostal jsem nápad udělat si záložní konektivitu pro případy výpadků VDSL.
K tomu jsem si na eBayi vydražil levný LTE modem Huawei E3272. Z Litvy mi dorazil za několik dnů. K mému zklmání jsem se po jeho připojení k serveru (který přes PPPoE zajišťuje primární konektivitu) nedočkal sériové linky pro pppd, nýbrž rozhraní usbnet.
Modem je totiž "inteligentní" (režim HiLink), tzn. se připojuje k internetu sám, běží na něm DHCP server a NATuje spojení do Internetu. Naštěstí je možné si stáhnout a za pomoci virtuálky s Windows přeflashovat modem na firmware 21.xxxx, který už je "hloupý" a v systému pak máte dvě rozhraní ttyUSB.
Ještě než jsem tak učinil, jsem zjistil, že se modem připojuje jen přes EDGE. Vložil jsem proto SIM kartu z modemu do svého telefonu a ejhle - také jen EDGE. Přes "Můj T-Mobile" jsem musel udělat vzdálený update SIM karty - za pozornost stojí, že se mi jej podařilo udělat jen když byla problematická SIM karta v telefonu, nikoliv však v modemu.
Na Internetu se objevují mylné informace, že jedno sériové rozhraní je pro příkazy AT a druhé je pro data. Pravda je taková, že obě rozhraní je možné použít pro obojí.
Účelem je to, abyste po připojení přes PPP mohli druhé rozhraní používat pro další AT příkazy, tedy třeba pro posílání/příjem SMS, zjišťování síly signálu apod.
Konfigurace na Gentoo byla jednoduchá - /etc/conf.d/net:
config_ppp1="ppp" link_ppp1="/dev/serial/by-id/usb-HUAWEI_Technology_HUAWEI_Mobile-if00-port0" username_ppp1="gprs" password_ppp1="gprs" routes_ppp1="default dev ppp1 metric 10000" pppd_ppp1="nodefaultroute persist ipcp-accept-remote lock" chat_ppp1=" ABORT 'NO CARRIER' '' AT OK 'AT+CGDCONT=1,\\\"IP\\\",\\\"internet.t-mobile.cz\\\"' OK 'ATD*99#' CONNECT '' "
Když už tedy mám i druhé rozhraní k modemu, tak proč ho nějak nevyužít... Nainstaloval jsem si tedy Gammu a nastavil gammu-smsd. /etc/gammu-smsdrc:
[gammu] port = /dev/serial/by-id/usb-HUAWEI_Technology_HUAWEI_Mobile-if01-port0 model = connection = at19200 synchronizetime = yes logfile = logformat = nothing use_locking = gammuloc = [smsd] Service = files LogFile = syslog InboxPath = /var/spool/sms/inbox/ OutboxPath = /var/spool/sms/outbox/ SentSMSPath = /var/spool/sms/sent/ ErrorSMSPath = /var/spool/sms/error/
Pro gammu-smsd jsem si rychle napsal OpenRC init skript a nyní si mohu do svého řešení domácí automatizace zaintegrovat zpracovávání příchozích SMS. Stačí si vyzvedávat zprávy v /var/spool/sms/inbox/.
# ls -l /var/spool/sms/inbox/ total 8 -rw-rw-r-- 1 nobody uucp 160 Nov 29 16:29 IN20141129_005600_00_4603_00.txt -rw-r--r-- 1 nobody uucp 20 Nov 29 16:38 IN20141129_163836_00_z internetu_00.txt
Gammu samozřejmě dokáže ukládat nejen do obyčejných souborů, ale třeba i do databáze.
Pokud máte nadbytečný modem nebo se prostě nudíte, tak s modemem Huawei si můžete takhle pěkně pohrát a třeba z toho bude i něco užitečného
Tiskni
Sdílej:
I loved the way you discuss the topic great work thanks for the share.