Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
K tarifu T-Mobile Komplet mám druhou datovou SIM kartu a nevěděl jsem, co s ní. Poté, co mé bydliště T-Mobile pokryl LTE (do té doby jen EDGE), dostal jsem nápad udělat si záložní konektivitu pro případy výpadků VDSL.
K tomu jsem si na eBayi vydražil levný LTE modem Huawei E3272. Z Litvy mi dorazil za několik dnů. K mému zklmání jsem se po jeho připojení k serveru (který přes PPPoE zajišťuje primární konektivitu) nedočkal sériové linky pro pppd, nýbrž rozhraní usbnet.
Modem je totiž "inteligentní" (režim HiLink), tzn. se připojuje k internetu sám, běží na něm DHCP server a NATuje spojení do Internetu. Naštěstí je možné si stáhnout a za pomoci virtuálky s Windows přeflashovat modem na firmware 21.xxxx, který už je "hloupý" a v systému pak máte dvě rozhraní ttyUSB.
Ještě než jsem tak učinil, jsem zjistil, že se modem připojuje jen přes EDGE. Vložil jsem proto SIM kartu z modemu do svého telefonu a ejhle - také jen EDGE. Přes "Můj T-Mobile" jsem musel udělat vzdálený update SIM karty - za pozornost stojí, že se mi jej podařilo udělat jen když byla problematická SIM karta v telefonu, nikoliv však v modemu.
Na Internetu se objevují mylné informace, že jedno sériové rozhraní je pro příkazy AT a druhé je pro data. Pravda je taková, že obě rozhraní je možné použít pro obojí.
Účelem je to, abyste po připojení přes PPP mohli druhé rozhraní používat pro další AT příkazy, tedy třeba pro posílání/příjem SMS, zjišťování síly signálu apod.
Konfigurace na Gentoo byla jednoduchá - /etc/conf.d/net:
config_ppp1="ppp" link_ppp1="/dev/serial/by-id/usb-HUAWEI_Technology_HUAWEI_Mobile-if00-port0" username_ppp1="gprs" password_ppp1="gprs" routes_ppp1="default dev ppp1 metric 10000" pppd_ppp1="nodefaultroute persist ipcp-accept-remote lock" chat_ppp1=" ABORT 'NO CARRIER' '' AT OK 'AT+CGDCONT=1,\\\"IP\\\",\\\"internet.t-mobile.cz\\\"' OK 'ATD*99#' CONNECT '' "
Když už tedy mám i druhé rozhraní k modemu, tak proč ho nějak nevyužít... Nainstaloval jsem si tedy Gammu a nastavil gammu-smsd. /etc/gammu-smsdrc:
[gammu] port = /dev/serial/by-id/usb-HUAWEI_Technology_HUAWEI_Mobile-if01-port0 model = connection = at19200 synchronizetime = yes logfile = logformat = nothing use_locking = gammuloc = [smsd] Service = files LogFile = syslog InboxPath = /var/spool/sms/inbox/ OutboxPath = /var/spool/sms/outbox/ SentSMSPath = /var/spool/sms/sent/ ErrorSMSPath = /var/spool/sms/error/
Pro gammu-smsd jsem si rychle napsal OpenRC init skript a nyní si mohu do svého řešení domácí automatizace zaintegrovat zpracovávání příchozích SMS. Stačí si vyzvedávat zprávy v /var/spool/sms/inbox/.
# ls -l /var/spool/sms/inbox/ total 8 -rw-rw-r-- 1 nobody uucp 160 Nov 29 16:29 IN20141129_005600_00_4603_00.txt -rw-r--r-- 1 nobody uucp 20 Nov 29 16:38 IN20141129_163836_00_z internetu_00.txt
Gammu samozřejmě dokáže ukládat nejen do obyčejných souborů, ale třeba i do databáze.
Pokud máte nadbytečný modem nebo se prostě nudíte, tak s modemem Huawei si můžete takhle pěkně pohrát a třeba z toho bude i něco užitečného
Tiskni
Sdílej:
I loved the way you discuss the topic great work thanks for the share.