Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Google minulý týden představil Material 3 Expressive, tj. novou verzi svého designového jazyka Material Design pro Android 16 a Wear OS 6.
Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
K tarifu T-Mobile Komplet mám druhou datovou SIM kartu a nevěděl jsem, co s ní. Poté, co mé bydliště T-Mobile pokryl LTE (do té doby jen EDGE), dostal jsem nápad udělat si záložní konektivitu pro případy výpadků VDSL.
K tomu jsem si na eBayi vydražil levný LTE modem Huawei E3272. Z Litvy mi dorazil za několik dnů. K mému zklmání jsem se po jeho připojení k serveru (který přes PPPoE zajišťuje primární konektivitu) nedočkal sériové linky pro pppd, nýbrž rozhraní usbnet.
Modem je totiž "inteligentní" (režim HiLink), tzn. se připojuje k internetu sám, běží na něm DHCP server a NATuje spojení do Internetu. Naštěstí je možné si stáhnout a za pomoci virtuálky s Windows přeflashovat modem na firmware 21.xxxx, který už je "hloupý" a v systému pak máte dvě rozhraní ttyUSB.
Ještě než jsem tak učinil, jsem zjistil, že se modem připojuje jen přes EDGE. Vložil jsem proto SIM kartu z modemu do svého telefonu a ejhle - také jen EDGE. Přes "Můj T-Mobile" jsem musel udělat vzdálený update SIM karty - za pozornost stojí, že se mi jej podařilo udělat jen když byla problematická SIM karta v telefonu, nikoliv však v modemu.
Na Internetu se objevují mylné informace, že jedno sériové rozhraní je pro příkazy AT a druhé je pro data. Pravda je taková, že obě rozhraní je možné použít pro obojí.
Účelem je to, abyste po připojení přes PPP mohli druhé rozhraní používat pro další AT příkazy, tedy třeba pro posílání/příjem SMS, zjišťování síly signálu apod.
Konfigurace na Gentoo byla jednoduchá - /etc/conf.d/net:
config_ppp1="ppp" link_ppp1="/dev/serial/by-id/usb-HUAWEI_Technology_HUAWEI_Mobile-if00-port0" username_ppp1="gprs" password_ppp1="gprs" routes_ppp1="default dev ppp1 metric 10000" pppd_ppp1="nodefaultroute persist ipcp-accept-remote lock" chat_ppp1=" ABORT 'NO CARRIER' '' AT OK 'AT+CGDCONT=1,\\\"IP\\\",\\\"internet.t-mobile.cz\\\"' OK 'ATD*99#' CONNECT '' "
Když už tedy mám i druhé rozhraní k modemu, tak proč ho nějak nevyužít... Nainstaloval jsem si tedy Gammu a nastavil gammu-smsd. /etc/gammu-smsdrc:
[gammu] port = /dev/serial/by-id/usb-HUAWEI_Technology_HUAWEI_Mobile-if01-port0 model = connection = at19200 synchronizetime = yes logfile = logformat = nothing use_locking = gammuloc = [smsd] Service = files LogFile = syslog InboxPath = /var/spool/sms/inbox/ OutboxPath = /var/spool/sms/outbox/ SentSMSPath = /var/spool/sms/sent/ ErrorSMSPath = /var/spool/sms/error/
Pro gammu-smsd jsem si rychle napsal OpenRC init skript a nyní si mohu do svého řešení domácí automatizace zaintegrovat zpracovávání příchozích SMS. Stačí si vyzvedávat zprávy v /var/spool/sms/inbox/.
# ls -l /var/spool/sms/inbox/ total 8 -rw-rw-r-- 1 nobody uucp 160 Nov 29 16:29 IN20141129_005600_00_4603_00.txt -rw-r--r-- 1 nobody uucp 20 Nov 29 16:38 IN20141129_163836_00_z internetu_00.txt
Gammu samozřejmě dokáže ukládat nejen do obyčejných souborů, ale třeba i do databáze.
Pokud máte nadbytečný modem nebo se prostě nudíte, tak s modemem Huawei si můžete takhle pěkně pohrát a třeba z toho bude i něco užitečného
Tiskni
Sdílej:
I loved the way you discuss the topic great work thanks for the share.