Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
K tarifu T-Mobile Komplet mám druhou datovou SIM kartu a nevěděl jsem, co s ní. Poté, co mé bydliště T-Mobile pokryl LTE (do té doby jen EDGE), dostal jsem nápad udělat si záložní konektivitu pro případy výpadků VDSL.
K tomu jsem si na eBayi vydražil levný LTE modem Huawei E3272. Z Litvy mi dorazil za několik dnů. K mému zklmání jsem se po jeho připojení k serveru (který přes PPPoE zajišťuje primární konektivitu) nedočkal sériové linky pro pppd, nýbrž rozhraní usbnet.
Modem je totiž "inteligentní" (režim HiLink), tzn. se připojuje k internetu sám, běží na něm DHCP server a NATuje spojení do Internetu. Naštěstí je možné si stáhnout a za pomoci virtuálky s Windows přeflashovat modem na firmware 21.xxxx, který už je "hloupý" a v systému pak máte dvě rozhraní ttyUSB.
Ještě než jsem tak učinil, jsem zjistil, že se modem připojuje jen přes EDGE. Vložil jsem proto SIM kartu z modemu do svého telefonu a ejhle - také jen EDGE. Přes "Můj T-Mobile" jsem musel udělat vzdálený update SIM karty - za pozornost stojí, že se mi jej podařilo udělat jen když byla problematická SIM karta v telefonu, nikoliv však v modemu.
Na Internetu se objevují mylné informace, že jedno sériové rozhraní je pro příkazy AT a druhé je pro data. Pravda je taková, že obě rozhraní je možné použít pro obojí.
Účelem je to, abyste po připojení přes PPP mohli druhé rozhraní používat pro další AT příkazy, tedy třeba pro posílání/příjem SMS, zjišťování síly signálu apod.
Konfigurace na Gentoo byla jednoduchá - /etc/conf.d/net:
config_ppp1="ppp" link_ppp1="/dev/serial/by-id/usb-HUAWEI_Technology_HUAWEI_Mobile-if00-port0" username_ppp1="gprs" password_ppp1="gprs" routes_ppp1="default dev ppp1 metric 10000" pppd_ppp1="nodefaultroute persist ipcp-accept-remote lock" chat_ppp1=" ABORT 'NO CARRIER' '' AT OK 'AT+CGDCONT=1,\\\"IP\\\",\\\"internet.t-mobile.cz\\\"' OK 'ATD*99#' CONNECT '' "
Když už tedy mám i druhé rozhraní k modemu, tak proč ho nějak nevyužít... Nainstaloval jsem si tedy Gammu a nastavil gammu-smsd. /etc/gammu-smsdrc:
[gammu] port = /dev/serial/by-id/usb-HUAWEI_Technology_HUAWEI_Mobile-if01-port0 model = connection = at19200 synchronizetime = yes logfile = logformat = nothing use_locking = gammuloc = [smsd] Service = files LogFile = syslog InboxPath = /var/spool/sms/inbox/ OutboxPath = /var/spool/sms/outbox/ SentSMSPath = /var/spool/sms/sent/ ErrorSMSPath = /var/spool/sms/error/
Pro gammu-smsd jsem si rychle napsal OpenRC init skript a nyní si mohu do svého řešení domácí automatizace zaintegrovat zpracovávání příchozích SMS. Stačí si vyzvedávat zprávy v /var/spool/sms/inbox/.
# ls -l /var/spool/sms/inbox/ total 8 -rw-rw-r-- 1 nobody uucp 160 Nov 29 16:29 IN20141129_005600_00_4603_00.txt -rw-r--r-- 1 nobody uucp 20 Nov 29 16:38 IN20141129_163836_00_z internetu_00.txt
Gammu samozřejmě dokáže ukládat nejen do obyčejných souborů, ale třeba i do databáze.
Pokud máte nadbytečný modem nebo se prostě nudíte, tak s modemem Huawei si můžete takhle pěkně pohrát a třeba z toho bude i něco užitečného
Tiskni
Sdílej:
I loved the way you discuss the topic great work thanks for the share.