Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Sháněl jsem nějaký GUI nástroj pro spouštění počítačů přes Wake-on-LAN a pro Linux jsem nic nenašel (čímž nevylučuju, že něco existuje).
Napsal jsem proto vlastní program (jako obvykle pro Qt 4). Sám najde odchozí rozhraní*, detekuje MAC z IP adresy a ukazuje, zda daný stroj odpovídá na ARP požadavky zelenou/červenou "diodkou". Podrobnosti na projektové stránce. Kód je narychlo zplácaný - ještě ho nějak pročistím.
*) Na to využívá /sbin/ip, zatím jsem byl líný tuto konkrétní věc řešit bez spuštění podprocesu.
Tiskni
Sdílej:
$ su # wake homeStrasne tezky. hrozne moc. fakt narocny. moje maminka bezne probouzi pocitace a ta by tohle nenapsala.
Sháněl jsem nějaký GUI nástroj pro spouštění počítačů přes Wake-on-LAN a pro Linux jsem nic nenašel (čímž nevylučuju, že něco existuje).Uzivatelia openSUSE maju k dispozicii YaST2 wol
GUI wake-on-LAN psaný v Javě, tedy univerzální pro libovolnou platformu, pro kterou existuje JVM.
Existuje vůbec nějaký systém jak dát echo pakovačům velkých dister o takovýchto malých, ale užitečných projektech?
Existuje vůbec nějaký systém jak dát echo pakovačům velkých dister o takovýchto malých, ale užitečných projektech?O hromadné cestě nevím, cesta pro každou distribuci je bugzilla..
O hromadné cestě nevím, cesta pro každou distribuci je bugzilla..To jsem si myslel. Snad se toho jednotného balíkovacího systému dožiju.
Já doufám, že se takového jednotného systému, který by jen brzdil vývoj nikdy nedožiju.Inu, to by mě docela zajímalo. Rozveď prosím.
Je to jednoduché. Každá větší distribuce dělá ve svém balíčkovacím systému nějaké úpravy.A ještě větší bordel než v tom vůbec je,
A to jak v balíčkovacím systému tak v samotných balíčcích.Proč proboha kvůli nějakým featurám instalovat jiné distro? Proč musí mít každé distro na nastavení jedné věci jiný způsob? Proč…
Ve chvíli, kdy bychom chtěli tento systém sjednotit tak nutně musíme odstranit tyto diferenceCož je ještě větší plus než samotný jednotný balíčkovací systém.
a každá změna by se musela tlačit přímo do nějakého upstream cross-distribučního repositářeCo to je?
čímž by celý koncept několika distribucí ztratil smysl a mohli bychom mít jednu univerzální distribuci.Řekl bych, že v současné době je to čím se distribuce odlišují je jen jiný software(a teda ještě ten jiný způsob nastavování). Co by bylo špatné na tom mít třeba Gentoo(a jeho CLI utility na nastavování defaultně nainstalované) a přitom v repositářích dostupné GUI klikadla třeba z Ubuntu?