Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Konec semestru na FELu se kvapem blíží a s tím i záverečná honička o zápočty. V pondělí mě čeká zápočtovej test z unixů, na kterém je povolená jakákoli TIŠTĚNÁ literatura. Ano slyšíte dobře, žádný man find, man bash, man sed,... A tak si říkám co tam budu sakra bez klávesnice dělat ;-)
Každý z vás určitě někde narazil na jednopapírový shrnutí všeho možnýho, který má vylepený vedle monitoru nebo nad postelí.
Chtěl bych proto vyhlásit soutěž o nejlepší "Cheat Sheet" (prostě nějakou parádní jedno až dvoustránkovou složeninu všech možných věcí týkajících se unixu)
Tak se nestyďtě a pochlubte se;-)
Tak jsem se asi před měsícem rozhodl, že je potřeba vyřešit neustále připojování a odpojování notebooku k televizi, abych si mohl přehrát nějaký film. Doma máme DVD rekordér, který si neporadí bohužel s DivXem a tak přehrát si film je na zbláznění.
Znáte to, člověk si vytipuje na internetu nějakou pěknou hračku a říká si, že kdyby byla trochu levnější tak by si ji hned koupil. Měl jsem vyhlídnutej notebook HP 6510b a říkal jsem si, že do něj těch 27kKč investuju.
Všechno to začalo studiem na FELu, najednou člověk zjistí, že PC není to pravý a koupí notebook. Málo času jsem strávil vybíráním a hledáním na netu a taky se mi to pořádně vymstilo. Koupil jsem ASUS A6KM - asi nejproblematičtější řadu od ASUSu, v tu dobu jsem o linuxu ještě nic nevěděl. Po pár měsících mě kámoši (hlavně dum8d0g - čímž mu chci poděkovat) pomohli nainstalit nejdřív ubuntu a po cca týdnu Archa. Stále jsem spokojený uživatel, jen můj book už mě začíná pěkně štvát(nejhorší asi je, že linux nenajede, pokud je něco zapojený v USB). Rozhodl jsem se proto koupit něco novýho, a to je taky to proč tenhle zápisek píšu.