Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
hledej suidperl
Jak jste na to přišel? Schválně si zkuste "skript"
#!/bin/rm -f cokoli
Když mu nastavíte SUID bit a spustíte ho jako normální uživatel, pokus o smazání sebe sama selže. Znamená to snad, že příkaz rm
ta práva zahodí také?
Jak jste na to přišel?Precetl jsem si to v man bash, cituji:
If the shell is started with the effective user (group) id not equal to the real user (group) id, and the -p option is not supplied, no startup files are read, shell functions are not inherited from the environment, the SHELLOPTS variable, if it appears in the environment, is ignored, and the effective user id is set to the real user id. If the -p option is supplied at invocation, the startup behavior is the same, but the effective user id is not reset.Jeste si dovolim jeden citat:
Pořádný muž od lúzy tím se označuje, že čemu nerozumí, to neprovozuje.Nechapu, proc jste si to v tom manualu neprecetl sam.
Skupinou bych to resit nechtel, protoze budu potrebovat pristupovat ke konfigurakum ruznych sluzeb a tim by se instalace docela komplikovala (nikdo si asi nebude menit skupinu u konfiguraku apache a dalsich veci) ale jinak namet dobry...aspon za snahu diky moc...mozna ze jsem ted moc opily a zitra se mi tohle reseni bude libit...
> suidperl is a setuid root helper program which is invoked by perl when
> executing scripts with setuid/gid bits set on systems (like linux) which
> don't have support setuid script execution natively in the kernel.
Neboli, perl to osetruje, bash ne. Je to proto ze perl se snazi chovat se vsude stejne a ne vsechny unixove systemy se takto chovaji, nektere setuid bit na skriptech nezahazuji.
Dalsim moznym resenim je pouzit sudo (v /etc/sudoers jde nastavit aby se pro dany prikaz neptal na heslo a skript muze klidne mit #!/usr/bin/sudo /bin/bash misto #!/bin/bash).
Proč se to chová takto a ne jinak nevím, něco podobného (tedy přístu ze skriptu spuštěného pod neprivilegovaným uživatelem ke konfiguračním skriptům a logům kam má přístup pouze root ale řeším/budu řešit ve své bakalářce také a jako nejschůdnější řešení vidím použití utility sudo + nastavení konfigurace tak aby šlo pouštět pouze některé příkazy (konkrétně budu mít asi napsaný jeden program (nejspíše v pythonu) který bude přijímat pomocí voleb na příkazové řádce co má kde udělat s těmi konfiguračními soubory/ logy a tento program bude spouštěn jiným skriptem který bude tvořit uživatelské rozhraní (autentizaci a tak) - v mém případě přes web)
Tiskni
Sdílej: