Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Opensuse 11.0 obsahuje balicek pro praci s lvm. Jmenovite se jedná o tento balicek
Repozitář: openSUSE-11.0-Oss Název: lvm2 Verze:2.02.33-28.1 Arch.: i586 Poskytovatel: SUSE LINUX Products GmbH, Nuernberg, Germany Nainstalováno: Ano Stav: aktuální Instalovaná velikost: 1,3 M Shrnutí: LVM2 Tools
Mozna, se tenhle zapisek nehodi do blogu, mozna se to resilo uz v poradne, ale stejne mi to neda, abych ho sem nepridal. A to jednak proto co mam napsano popisu blogu, ale hlavne ze to nekomu muze usetrit cas, nervy.......
Pokud se vam pri instalci balicku z factory repozitare objevila stejne jako mne tato chyba:
rpmlib(PayloadIsLzma) <= 4.4.2-1 is needed by ....tak je snad zpusobena (moc jsem se pricinnou nezabyval) zmenou komprese v rpm balicku na lzma.
Temer v kazdem clanku o Bashi se uvadi, ze na prochazeni historie lze pouzit jednak up/down sipky pro listovani prikazu nebo vyhledavat kombinaci ctrl+r.
V terminalu na OpenSuSe lze ale pouzit ctrl+up a ctrl+down, ktere vam podle zaznamu v historii doplni rozepsany prikaz.
Pokud jste napriklad v minulosti pouzili vim /etc/fstab
, pak nyni muzete napsat jen vim, stisknout ctrl+up a prikaz se doplni na vim /etc/fstab
. Dalsim stisknutim sipky [stale drzite ctrl] se posunete v historii na dalsi prikaz zacinajici na vim. Pricemz sipkou down se vratite k predchozimu prikazu.
Tuhle vlasnost terminalu jsem si maximalne oblibil a chtel jsem ji tedy rozjet i na ostatnich pc, ktere pouzivam. Reseni je pomerne jednoduche staci na konec souboru /etc/inputrc, nebo lokalne ~/.inputrc, pridat radky:
"\e[1;5B": history-search-forward "\e[1;5A": history-search-backward