Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Opensuse 11.0 obsahuje balicek pro praci s lvm. Jmenovite se jedná o tento balicek
Repozitář: openSUSE-11.0-Oss Název: lvm2 Verze:2.02.33-28.1 Arch.: i586 Poskytovatel: SUSE LINUX Products GmbH, Nuernberg, Germany Nainstalováno: Ano Stav: aktuální Instalovaná velikost: 1,3 M Shrnutí: LVM2 Tools
Mozna, se tenhle zapisek nehodi do blogu, mozna se to resilo uz v poradne, ale stejne mi to neda, abych ho sem nepridal. A to jednak proto co mam napsano popisu blogu, ale hlavne ze to nekomu muze usetrit cas, nervy.......
Pokud se vam pri instalci balicku z factory repozitare objevila stejne jako mne tato chyba:
rpmlib(PayloadIsLzma) <= 4.4.2-1 is needed by ....tak je snad zpusobena (moc jsem se pricinnou nezabyval) zmenou komprese v rpm balicku na lzma.
Temer v kazdem clanku o Bashi se uvadi, ze na prochazeni historie lze pouzit jednak up/down sipky pro listovani prikazu nebo vyhledavat kombinaci ctrl+r.
V terminalu na OpenSuSe lze ale pouzit ctrl+up a ctrl+down, ktere vam podle zaznamu v historii doplni rozepsany prikaz.
Pokud jste napriklad v minulosti pouzili vim /etc/fstab
, pak nyni muzete napsat jen vim, stisknout ctrl+up a prikaz se doplni na vim /etc/fstab
. Dalsim stisknutim sipky [stale drzite ctrl] se posunete v historii na dalsi prikaz zacinajici na vim. Pricemz sipkou down se vratite k predchozimu prikazu.
Tuhle vlasnost terminalu jsem si maximalne oblibil a chtel jsem ji tedy rozjet i na ostatnich pc, ktere pouzivam. Reseni je pomerne jednoduche staci na konec souboru /etc/inputrc, nebo lokalne ~/.inputrc, pridat radky:
"\e[1;5B": history-search-forward "\e[1;5A": history-search-backward