Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Mozna, se tenhle zapisek nehodi do blogu, mozna se to resilo uz v poradne, ale stejne mi to neda, abych ho sem nepridal. A to jednak proto co mam napsano popisu blogu, ale hlavne ze to nekomu muze usetrit cas, nervy.......
Takze.... Pred trema dvema dnama jsem v SuSe 10.2 upgradovaj jadro z 2.6.18 na 2.6.25.4. Po aktualizaci bylo nutno znovu naistalovat ATI ovladce nahodil jsem nejnovejsi 8.6. Akcelerace jela ok, koska se tocila :), co vic si prat. No bohuzel jsem zahy zjistil, ze mi nejak blbne Kaffeine, hlavne titulky byly uplne rozhozeny a kvalita obrazu taky nebyla idealni. Titulky se zobrazovaly ve filmu misto v cernem pruho pod filmem a jednek font nebyl vyhlazeny. Zkousel jsem preistalovat xine, kaffeine... ale nic nezabralo... proste linoxovy peklo, aspon pro me, protoze filmy mam fakt rad. :) Jeste dodasm, ze stejny problem bude i se starsimy ovladaci, osobne jsem to v zoufalstvi vyzkousel na 8.4. Dnes (asi proto, ze mam narozeniny :) ) se na me "usmalo stesti" a vygooglil jsem v cem je problem:"S jadrem 2.6.25 nejede X video extension a Kaffeine zvoli jiny vystup" (nebo pro jistotu schodi cela Xka)
Aspon to jsem zjitil z nejakeho netoveho fora u kereho bylo i prilozeno reseni problemu:
V xorg.conf do sekce device pridejte radek: Option "TexturedVideo" "on"
Nastesti to funguje, jinak bych musel akceleraci nedejboze vypnout :) ( stejee ji pouzivam jen k roztoceni kosky. A abych dodrzel to co jsem napsal v titulku tohoto zapisu (kernel, ati i xv uz byly :) ), tak polozim otazku: "Co si myslite o ATI ovladacich v linuxu ?"
Jinak jestli se vas zapisek zda demntni, zbytecny, nebo vas iritujou pravopisny chyby, tak se omlovam za zpusobenou ujmu. Mozna je to tim, ze jsem dneska slavil narozky, a jeste asi pred 4 hodinama sem ublinkaval kde se dalo ( a jeste ted to v sobe citim)
UPDATE 26.6: Tak nakonec xine padalo obcas i s "TexturedVideo" "on", zejmena pri ukonceni prehravani . Navic mi prislo, ze video bylo blby kvality, pri pohybu postav se kolem nich obcas objevovaly artefakty. Problem jsem vyresil prechodem na open-source ovladace, ted vse jede jak ma.
Tiskni
Sdílej:
#aticonfig --initial
#aticonfig --overlay-type=Xv
a restartovat Xka.
Ja som mal totiz rovanky problem s tymi istymi ovladacmi ( a aj predoslimi ) na jadre 2.6.25.x len s grafickou kartou ATI Radeon 9600