Starling (GitHub) je desktopové prostředí vytvořeno umělou inteligencí (s dohledem jednoho vývojáře během šesti měsíců).
Dne 30. června 2026 byla završena fyzická realizace projektu Czech National Quantum Communication Infrastructure (CZQCI), tedy České národní kvantové komunikační infrastruktury. Projekt byl realizován od 1. března 2023 a financován z Národního plánu obnovy částkou 121,6 milionu Kč. Cílem podpořeného projektu bylo vybudovat základy národní kvantové komunikační infrastruktury a ověřit možnosti jejího praktického využití. Mezi
… více »Město Šumperk se stalo terčem kybernetického útoku, chod úřadu je omezen. Zjišťuje se, jestli unikla nějaká data. Cílem hackerů byla městská datová síť. První útoky zaznamenali odborníci na informační technologie již v pondělí večer, závady se ale plně projevily až dnes ráno. Město událost nahlásilo Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NUKIB).
Samba, svobodná implementace síťového protokolu SMB/CIFS, byla vydána ve verzích 4.24.5, 4.23.10 a 4.22.11. Řešeno je 6 zranitelností.
Přední technologické společnosti (Adobe, Cadence, Capital One, Cisco, Cloudera, Cloudflare, Cognition, CrowdStrike, Databricks, Dell Technologies, DoorDash, Elastic, HPE, Hugging Face, IBM, LangChain, Linux Foundation, Microsoft, NAVER, NetApp, Nous Research, NVIDIA, OpenClaw, Palantir, Palo Alto Networks, Red Hat, Reflection AI, Salesforce, SAP, ServiceNow, Siemens, SK Telecom, Snowflake, SpacexAI, Synopsys, Thinking
… více »Krabix.cz je online 3D konfigurátor krabiček pro 3D tisk s exportem do STL. Běží přímo v prohlížeči. Nic se neposílá na server.
Nadace Open Home Foundation spustila veřejnou preview verzi komunitní databáze zařízení pro Home Assistant. Má fungovat jako „Wikipedie pro chytrá zařízení".
Na stránce nového panelu Firefoxu přibudou nové widgety. Například denně aktualizována interaktivní křížovka.
PGSimCity (GitHub) je webová 3D vizualizace vnitřního fungování databázového systému PostgreSQL v podobě města. Vytvořena pomocí umělé inteligence.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-2.0 a 24.04-1.4. Nová verze 24.04-2.0 již počítá s výřezy pro fotoaparát (notch) a zaoblenými rohy displeje. Webový prohlížeče Morph přešel z Chromia 87 na Chromium 134. Do shellu Lomiri byl přidán editor snímků obrazovky.
Temer v kazdem clanku o Bashi se uvadi, ze na prochazeni historie lze pouzit jednak up/down sipky pro listovani prikazu nebo vyhledavat kombinaci ctrl+r.
V terminalu na OpenSuSe lze ale pouzit ctrl+up a ctrl+down, ktere vam podle zaznamu v historii doplni rozepsany prikaz.
Pokud jste napriklad v minulosti pouzili vim /etc/fstab, pak nyni muzete napsat jen vim, stisknout ctrl+up a prikaz se doplni na vim /etc/fstab. Dalsim stisknutim sipky [stale drzite ctrl] se posunete v historii na dalsi prikaz zacinajici na vim. Pricemz sipkou down se vratite k predchozimu prikazu.
Tuhle vlasnost terminalu jsem si maximalne oblibil a chtel jsem ji tedy rozjet i na ostatnich pc, ktere pouzivam. Reseni je pomerne jednoduche staci na konec souboru /etc/inputrc, nebo lokalne ~/.inputrc, pridat radky:
"\e[1;5B": history-search-forward "\e[1;5A": history-search-backward
Pokud by jste si chteli nastavit i dalsi akce, lze jejich seznam najit v jiz zminovanem souboru inputrc nebo v man readline. Kody klaves zjistite pomoci prikazu read.
Tiskni
Sdílej:
"\e[5~": history-search-backward "\e[6~": history-search-forwardPage-Up/Page-Down namiesto ctrl+sipky.
"\eOa": history-search-backward "\eOb": history-search-forwardProč je to všude jinak? Jiná keymapa? Jinej terminál? Obojí?