V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Opensuse 11.0 obsahuje balicek pro praci s lvm. Jmenovite se jedná o tento balicek
Repozitář: openSUSE-11.0-Oss Název: lvm2 Verze:2.02.33-28.1 Arch.: i586 Poskytovatel: SUSE LINUX Products GmbH, Nuernberg, Germany Nainstalováno: Ano Stav: aktuální Instalovaná velikost: 1,3 M Shrnutí: LVM2 ToolsPrace s lvm funguje az do chvile nez se pokusime vytvorit mirrovany LV. Nasledujici prikaz vytvori LV, ktery se bude nachazet jen na disku /dev/sda1 a data se budou se mirrorovat na disk sdb2. Treti disk neni potreba, nebot logovaci soubor bude umisten v ramce a to diky prepinaci --corelog
lvcreate -L 300M -m1 --nosync --corelog -n testmirr test_lvm2 /dev/sda1 /dev/sdb2 WARNING: New mirror won't be synchronised. Don't read what you didn't write! test_lvm2-test: event registration failed: 4157:3 libdevmapper-event-lvm2mirror.so dlopen failed: libdevmapper-event-lvm2mirror.so: sdílený objektový soubor nelze otevřít: není souborem ani adresářem test_lvm2/test: mirror segment monitoring function failed. Logical volume "test" created
Podle vyppisu se LV vytvori, ale nezapne se "monitorovani" funkcnosti pole, jaky to ma vliv na funkcnost pole si tvrdit netroufam. Mozna zadny, ale nekdo (stejne jako ja) by se mohl o sva data obavavat.
Knihovna libdevmapper-event-lvm2mirror.so v uvedenem balicku skutecne neni, misto ni je tam, ale libdevmapper-event-lvm2mirror.so2.02. Aby LVM pouzivalo funkce z knihovny s koncovkou 2.02 staci do souboru /etc/lvm/lvm.conf v sekci dmeventd pridat nasledujici radek
mirror_library = "libdevmapper-event-lvm2mirror.so.2.02". Podobne se bude lvm chovat i pri vytvareni snapshotu, opravit to lze radkem
snapshot_library = "libdevmapper-event-lvm2snapshot.so.2.02"
Stejne se lvm chova i na OpenSuse 11.0.42 (alpha 2), s lvm verzi 2.02.38-25. Na netu jsem o tomto "bugu" nikde nic nenasel( idkyz to asi neni zavazny problem), tak jsem to naspal projistotu alepson sem.
Tiskni
Sdílej:
rm $RPM_BUILD_ROOT/sbin/clvmd rm $RPM_BUILD_ROOT/%_lib/libdevmapper-event-lvm2mirror.so rm $RPM_BUILD_ROOT/%_lib/libdevmapper-event-lvm2snapshot.so rm $RPM_BUILD_ROOT/%_lib/liblvm2cmd.soTomu říkám "dělat si hlavu z RPM lintu"
devel files in non-devel package
)
lvm2.i586: E: devel-file-in-non-devel-package (Badness: 50) /lib/libdevmapper-event-lvm2mirror.so lvm2.i586: E: devel-file-in-non-devel-package (Badness: 50) /lib/libdevmapper-event-lvm2snapshot.so lvm2.i586: E: devel-file-in-non-devel-package (Badness: 50) /lib/liblvm2cmd.so A development file (usually source code) is located in a non-devel package. If you want to include source code in your package, be sure to create a development package.Ale přehnaná pečlivost se ne vždy vyplácí..
Hoď to do bugzilly...#422839