Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Všechno to začalo studiem na FELu, najednou člověk zjistí, že PC není to pravý a koupí notebook. Málo času jsem strávil vybíráním a hledáním na netu a taky se mi to pořádně vymstilo. Koupil jsem ASUS A6KM - asi nejproblematičtější řadu od ASUSu, v tu dobu jsem o linuxu ještě nic nevěděl. Po pár měsících mě kámoši (hlavně dum8d0g - čímž mu chci poděkovat) pomohli nainstalit nejdřív ubuntu a po cca týdnu Archa. Stále jsem spokojený uživatel, jen můj book už mě začíná pěkně štvát(nejhorší asi je, že linux nenajede, pokud je něco zapojený v USB). Rozhodl jsem se proto koupit něco novýho, a to je taky to proč tenhle zápisek píšu.
Po špatný zkušenosti s reklamací vypalovačky u ASUSu, bych chtěl koupit něco kvalitnějšího. Do oka mi padlo IBM Z61m, co chci je slušná výdrž baterie, slušnou mobilitu, kvalitně a pevně provedený tělo a bezproblémovost s instalací linuxu. Co mě ale překvapilo je, že si ho nemůžu nikde prohlídnout. Prošel jsem snad všechny autorizovaný krámy IBM v Praze, volal jsem do Lenovo showroom, kde mi řekli, že je to výběhovej model a že už ho tam nemaj a mít nebudou. Chtěl bych se vás proto zeptat, jestli ho někdo nemáte, popř. zkušenosti s IBM nebo tip pro koupi něčeho jinýho.
Jediný co mě napadlo je někdo ho přes internet objednat a kdyžtak ho do 14-ti dnů vrátit zpátky. Budu ho asi kupovat v cybexu, tak jestli někdo máte zkušenosti s tímto způsobem vracení zboží, tak budu rád.
Předem dík za všechny nápady.
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Neni to kvůli elektrostatice nebezpečný či riziko?
Ale ty snad bývají přes zdroj uzeměné?
Jestli staci hlinik, tak Macbook Pro. Sice je cenove trochu vys (pro lidi, kteri jsou zvykli na plastove Acery a jine), ale pri srovnani s podobnou kvalitou (Thinkpady, pripadne nejake to VAIO) to neni az tak hrozne. Navic by mely mit pomerne hodne slusne LCD - oproti treba Thinkpadu . Na jednom z nich (X31) zrovna pisu a musim rict, ze tohle je jejich jedina velka slabina (jas LCDcka je opravdu dost slaby - hlavne na primym svetle neni vide skoro nic). Doufam, ze uz to u tech novych rad zlepsili.
Jinak jeste jedna poznamka k Thinkpadum - kdyz to budete kupovat kvuli "titanovymu" casu, dejte si bacha na to, kde ten titan vlastne je. Moje X31 ma neco takoveho na spodku (a je to vazne fajn), ale treba LCD je kryte pomerne dost slabe (ma tendenci pruzit - klavesy potom muzou skrabnout povrch LCD) a mensi krytky (disk, ...) a kryt okolo klavesnice jsou z nejakeho plastu (sice kvalitniho, ale parkrat uz mi praskly - zatim to resi epoxid).
U novejsich modelu pry uz par tech chyb vyresili (nejaka roll-cage nad LCDckem ma resit ten slaby kryt), ale porad nevim, jak ten zbytek (jas/barvy LCD, plastove krytky mensich veci).