Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tak jsem se asi před měsícem rozhodl, že je potřeba vyřešit neustále připojování a odpojování notebooku k televizi, abych si mohl přehrát nějaký film. Doma máme DVD rekordér, který si neporadí bohužel s DivXem a tak přehrát si film je na zbláznění.
Začal jsem teda shánět něco, co by šlo připojit na lokální síť a zvládlo to přehrávat filmy a hudbu ze síťovýho disku a ostatních PC připojených do sítě. Hledal jsem DVD přehrávač nebo rekordér s možností připojení do LAN. Bohužel nic co by splnilo požadované věci a dalo se sehnat za rozumnou cenu jsem nenašel. Rozhodl jsem se teda postavit nějaké HTPC. A protože i tady na abíčku se množej diskuze na tohle téma tak jsem si říkal že by se třeba někomu mohly hodit zkušenosti a postřehy.
V první fázi chci rozchodit přehrávač hudby a filmů přes TV a domácí kino, internetový rádia a podobný jednoduchý věci. V druhý fázi přidám TV kartu a nějakou grafiku s HDMI výstupem, a další zvukovku a chci se pokusit rozjet nahrávání programů a druhý nezávislý audio výstup pro přehrávání hudby v kuchyni. A nakonec bych rád koupil nějakej malej LCD monitor a přidělal ho v kuchyni na zeď a rozjel druhý Xka na sledování TV.
V první fázi jsem chtěl udržet investice tak nějak do 10kKč...tomu také odpovídal výběr HW. Zbytek bude následovat za pár týdnů nebo měsíců
První co jsem řešil byl výběr skříně. Protože mám dobré zkušenosti s Thermaltakem, tak jsem mrknul po něčem od nich a nakonec i kvůli ceně vyhrála Thermaltake Bach. Je pěkně a hlavně odolně provedená, ale jako nevýhody bych zdůraznil velkou hmotnost, což není tak zásadní ale cca 8kg se mi zdá fakt hodně a pak dva 60mm ventilátory, jsou docela dost slyšet a asi půjdou brzo pryč. Co se zdroje týče tak jsem hledal nějakej s co nejnižší hlučností. Vybral jsem Seasonic S12II-380 protože do odběru cca 150W má kolem 17db. I v reálu je opravdu tichej, takže mohu doporučit.
Rozhodování mezi AMD a Intel nemělo dlouhého trvání, protože poslední zkušenosti co jsem měl s AMD nebyly nejlepší a tak jsem se věnoval pouze Intelu. Jako základní desku jsem zvolil Intel BLKDG31PR,kvůli integrovaný VGA a velmi dobré ceně...dva sloty na RAM jsou dostačující a možnost rozšíření není taky špatná na to že jde o microATX. RAM jsem vzal zatím nejlevnější 1GB Kingston a jako procesor Celeron 430 1,8GHz s udávanou spotřebou 35W. Chladič jsem vzal Arctic Cooling Freezer 7 Pro a odmontoval z něj větrák - jednak se tam nevešel ;) a taky Celeron opravdu netopí a xsensors ukazuje teplotu na procesoru 25 stupňů, což se mi zdá dobrý
Kolem pevného disku jsem váhal jestli vzít zatím nějakou 80tku na systém a pár dat a na zbytek zatím zapojit externí WD MyBook, ale nakonec jsem pořídil WD Caviar GP (Green Edition) má 5400-7200 otáček a udávanou maximální spotřebu 7,5W.
Sestavení bylo bez problému až na chladič procesoru, protože je opravdu velkej a tak mi zbylo jako vždycky nějaký "kurvítko" tentokrát to byl plechovej držák skříně, kterej se nachází v místech nad procesorem.
Jako distribuci jsem vzal Arch linux, protože ho mám na notebooku a desktopu a tak s tim nebude tolik práce. Instalace systému proběhla bez větších problémů, jen kdyby jsem to nedělal na Strahově, kde je internet podle MAC adresy a nevím proč ale změnit při instalaci Archa MAC adresu a nahodit síť byl docela boj, ale asi po hodině se to hlavně díky dum8d0govi podařilo. Jako window manager jsem zvolil openbox, protože je hooodně nenáročnej, což se určitě hodí.
Přehrávání hudby zajistí mocp a video mplayer. Ovládání jsem chtěl udělat namapováním bezdrátový numerický klávesnice od logitechu, ale po napojení k LCD TV a puštění firefoxu naši prohlásili, že by se na tom teda rádi koukali i na internet a tak to asi skonči u nějakýho bezdrátovýho setu.
A teď "problémy" se kterými jsem se setkal:
Po připojení k TV byly písmenka hodně malý...dlouho jsem nemohl přijít na to jak jednoduše nastavit větší písmo až včera večer mi poradil Cx že stačí nastavit jiný DPI, takže stačilo do xorg.conf vložit "DisplaySize velikost" a člověk už všechno přečte z gauče.
A pořád ještě nevím jak vyřeším jinak chlazení...to jak to je teď defaultně ve skříni je při potichých scenách slyšet, takže na tom budu muset ještě nějak zapracovat.
Co se mi ještě nepodařilo rozběhnout je suspend do RAM, uspat PC jde ale nějak nemá vůli k tomu se probudit, takže kdybyste někdo měl tuhle desku a šlo vám to tak se prosím ozvěte...
Večer sem ještě napíšu jakou má tahle sestava spotřebu. Teď nemám čím bych to změřil.
Jakýkoli návrhy na vylepšení jsou vítány.
Ještě ke spotřebě, při nezatíženém CPU bere 45W a při 100% zatížení 65W
Tiskni
Sdílej:
Jak to připojíš k televizi ? Ta deska má TV-out ?
No počkej ... Ty připojíš VGA (R,G,B,HSYNC,VSYNC) výstup na televizi ? Jak ? Já potřebuju, abych měl na HTPC výstup Composite video, nebo S-video. A právě na to zaboha nemůžu sehnat desku :o(
Ovládání jsem chtěl udělat namapováním bezdrátový numerický klávesnice od logitechu, ale po napojení k LCD TV a puštění firefoxu naši prohlásili, že by se na tom teda rádi koukali i na internet a tak to asi skonči u nějakýho bezdrátovýho setu.Škoda, těšil jsem se, že se dozvím, jaký sis vybral dálkový ovladač. Už si ho chci pořídit hodně dlouho k obyčejnému počítači, kdysi jsem tu s někým diskutoval, jak se dá zbastlit přijímač, ale k tomu jsem nakonec nenašel odvahu. Mně se zdá, že na trhu není moc na výběr. Existuje nějaké ovládání od MS asi za 800 Kč, ale to se mi zdá trochu příliš na to, že je to jen IR (navíc to logo windows, fuj
Obávám se že ne, protože alespoň standartní jednoduchej lirc senzor do seriaku pres redukce nejedeTak toto som fakt netusil, pozeram do faq na lirc.org a mate pravdu.
a z principu jet nemuze.Mozem sa opytat preco? (jedine ma napada problem s preruseniami a ich casovanim)
MYSLÍM že proto, že ta komunikace není RS232 ( jakože startbit/data/parita/stopbit ) ...
Ano, to jednoznacne nie je standardny prenos, ale pouzivaju sa niektory pin, ktoreho zmena vyvolava prerusenie a pocita sa cas medzi preruseniami..., ale netusim aky vplyv ma na to samotne usb.MYSLÍM že proto, že ta komunikace není RS232 ( jakože startbit/data/parita/stopbit ) ...
Sehnat vhodný IR vysílač není nijak triviální (IrDa nelze použít) a je veliký rozdíl v náročnosti stavby vysílače přes sériový port a přes USB.Tak právě proto by bylo vhodné si jediný port neobsadit přijímačem, ne?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Tohle je zatim prvni nastrel...nemuzes cekat ze kdyz postavim neco za 10k tak tam bude TVkarta s prijmem satelitu, grafika na HDMI, dvoujadrovej procak, a pasivne chlazenej zdroj...tim se pak s cenou dostanes uplne do jinejch hodnot.
Tohle co jsem postavil je pocatek neceho podobnyho co ocekavas ty, ale proste nezvladnu udelat vsechno najednou. To co ja jsem od toho v prvni fazi chtel to splnuje, pustim si vsechny filmy a hudbu s PC, s nahravanim nemam problem jelikoz na koleji mame program na grabovani takze to nepotrebuju ZATIM mit doma.
Slo mi o to postavit neco s cim si budu moct dal hrat a rozsirovat to podle toho jak bude chut a penize. TV karta, grafika s HDMI a ovladac je dalsi faze...az pokrocim tak to sem zase postnu...ale nejde udelat hned vsechno naraz.
A s kompletne pasivnim chlazenim podle me nemuzes HTPC udelat...nejakej vzduch proste hnat potrebujes aby se ti nedrzel ve skrini.
Navic hlavne jsem nemel vubec tuseni do ceho jdu a jak to vsechno dopadne...jak moc bude slyset vetrani, jak dopadne propojeni s televizi, co zvuk a domaci kino, co ovladani...to jsou veci ktery budu jeste doladovat.