Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Mám pěkný důkaz o tom, že FUD se neobjevuje jen na rovině mezi Windows a Linuxem, ale do hry se dostává i Novell NetWare.
Dnes jsem při hledání zajímavých článků narazil na těchto 10 důvodů, proč by NetWarák nebyl spokojen s Linuxem. Pokud pominu fakt, že půlka z těch bodů zní tak, že jsou tam jen do počtu, nacházejí se tam hlášky jako:
"NetWare, for all its extensive required training, is elegant: CDROM, MOUNT ALL. In Linux: mount -t auto /dev/cdrom /mnt/cdrom"Ano, obzvlášť to "-t auto" se zdá být velmi důležité.
"File and Print: Independent studies show NetWare is about 2x faster than Windows (given opportunistic locking), and Windows is 2x faster than Linux ([fewer than] about 70 users)."Nepohybuji se v sítích s Windows, ale dosud jsem neslyšel, že by Samba byla pomalejší než sdílení Windows (spíš naopak) a určitě ne ve srovnání s NFS (upozorňuji, že u bodu se nepíše, že na klientských stanicích má být Windows). CUPS mi přes síť také nepřipadal pomalý.
Navíc zareaguju na svůj nedávný blogpost Intel E1000 - špatná to koupě. Po půl roce, co tam ten bug visel, uvolnili testovací opravený driver, který mi pomohl. Naštěstí jsem tuto kartu koupil nedávno, takže ten půlrok jsem čekat nemusel
Tiskni
Sdílej:
mount /media/cdrom
'.