Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Z nedávného nápadu vytvořit vrstvu, která bude umět spouštět binárky pro OS X/Darwin, se stala má budoucí diplomová práce. A něco málo už i funguje.
Práce na tomto projektu má několik etap, které jsem stanovil:
Aktuálně jsem ve fázi 1 s tím, že zkoumám možnosti ve fázích 2 a 3. Darling dokáže spustit wget pro OS X a s drobnými fígly dokáže jakž takž spustit mc. U MC je hlavím problémem GSlice v glib, který začne dělat v paměti blbosti a pak spadne. Přitom jediné důležité volání je v něm posix_memalign(), ve kterém ale nevidím žádný problém. GSlice se dá ale zakázat, pak jsou alokace nahrazeny mallocem(), který funguje dobře. MC má pak ještě další obtíže - nějaké bufferování stisknutých kláves a chybějící text v editoru, ale to jsou relativně už jen drobnosti.
Pro funkčnost výjimek je nutné mít libc++abi (poskytuje __cxa_throw volané z kódu), libunwind od Apple a podpůrné funkce v dynamickém loaderu. Hlavní překážkou je to, že výjimka není fakticky "hozena" z místa, kde je příkaz throw, ale o dvě volání dále v libunwind. Throw aktuálně selže na tom, že dynamický loader Mach-O nedokáže poskytnout informace pro výjimky právě pro tato dvě volání navíc. Ta jsou už v ELF.
Nabízejí se dvě řešení: upravit házení tak, aby k němu fakticky docházelo ze skutečného umístění throw, anebo zkompilovat libc++abi/libunwind pro Darwin, to ale komplikuje build.
ObjC runtime GNU a Apple nejsou kompatibilní. Zatím nevím, do jaké míry přesně, na první pohled má Applí runtime více funkcí pro posílání zpráv a symboly jsou jinak nazývány. Zatímco linuxový Clang/GCC názvy "metod" krásně dekoruje, Applí GCC se neštítí strkat do názvů symbolů mezery a další hegeš.
Dá se ale očekávat, že nekompatibilita půjde ještě hlouběji. I k Hello worldu vypsaném z třídy ObjC bude asi daleko.
Takovou jednoduchou aplikací, kterou bych rád viděl funkční "do dvou let", je The Unarchiver, grafické klikátko pro rozbalování archivů.
Abych si ulehčil ladění aplikací (s GDB to není úplně ono), kompletně jsem přepsal funkci "trampolín" z původního maloaderu. Ještě to nemá všechny schopnosti, které bych rád viděl, navíc je třeba to přeportovat na 32bitové x86, ale je to pěkné.
Oč jde? Dynamický loader nahradí všechny bindy (volání mezi Mach-O objekty, tedy mezi binárkami/knihovnami) svým wrapperem, který pak na základě souboru s definicemi dokáže zobrazovat, jaká funkce byla zavolána, s jakými parametry a co vrátila.
g_strdup(?) strlen(0x7fff380c4327 "/bin/bash") -> 9 malloc(10) -> 0x14aa9e0 memcpy(0x14aa9e0, 0x7fff380c4327, 10) -> 0x14aa9e0 -> ?
Detailnější ukázku můžete vidět zde. Posledními novinkami jsou podpora procesů, co se forkují, a vypisování časových údajů k voláním.
Tiskni
Sdílej:
Tím, že není klon pro Mac si tuto diskusi nebudeme kazit, ne?Bacha na to, pro OS X je Darwine (port Wine).
Navíc MS Office 2011 je nativně pro OS X.
No, kdyby nebyl, tak by ten dotaz postrádal smysl, nemyslíš?
U MC je hlavím problémem GSlice v glib, který začne dělat v paměti blbosti a pak spadne. Přitom jediné důležité volání je v něm posix_memalign(), ve kterém ale nevidím žádný problém.
G_SLICE=always-malloc
?