Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Z nedávného nápadu vytvořit vrstvu, která bude umět spouštět binárky pro OS X/Darwin, se stala má budoucí diplomová práce. A něco málo už i funguje.
Práce na tomto projektu má několik etap, které jsem stanovil:
Aktuálně jsem ve fázi 1 s tím, že zkoumám možnosti ve fázích 2 a 3. Darling dokáže spustit wget pro OS X a s drobnými fígly dokáže jakž takž spustit mc. U MC je hlavím problémem GSlice v glib, který začne dělat v paměti blbosti a pak spadne. Přitom jediné důležité volání je v něm posix_memalign(), ve kterém ale nevidím žádný problém. GSlice se dá ale zakázat, pak jsou alokace nahrazeny mallocem(), který funguje dobře. MC má pak ještě další obtíže - nějaké bufferování stisknutých kláves a chybějící text v editoru, ale to jsou relativně už jen drobnosti.
Pro funkčnost výjimek je nutné mít libc++abi (poskytuje __cxa_throw volané z kódu), libunwind od Apple a podpůrné funkce v dynamickém loaderu. Hlavní překážkou je to, že výjimka není fakticky "hozena" z místa, kde je příkaz throw, ale o dvě volání dále v libunwind. Throw aktuálně selže na tom, že dynamický loader Mach-O nedokáže poskytnout informace pro výjimky právě pro tato dvě volání navíc. Ta jsou už v ELF.
Nabízejí se dvě řešení: upravit házení tak, aby k němu fakticky docházelo ze skutečného umístění throw, anebo zkompilovat libc++abi/libunwind pro Darwin, to ale komplikuje build.
ObjC runtime GNU a Apple nejsou kompatibilní. Zatím nevím, do jaké míry přesně, na první pohled má Applí runtime více funkcí pro posílání zpráv a symboly jsou jinak nazývány. Zatímco linuxový Clang/GCC názvy "metod" krásně dekoruje, Applí GCC se neštítí strkat do názvů symbolů mezery a další hegeš.
Dá se ale očekávat, že nekompatibilita půjde ještě hlouběji. I k Hello worldu vypsaném z třídy ObjC bude asi daleko.
Takovou jednoduchou aplikací, kterou bych rád viděl funkční "do dvou let", je The Unarchiver, grafické klikátko pro rozbalování archivů.
Abych si ulehčil ladění aplikací (s GDB to není úplně ono), kompletně jsem přepsal funkci "trampolín" z původního maloaderu. Ještě to nemá všechny schopnosti, které bych rád viděl, navíc je třeba to přeportovat na 32bitové x86, ale je to pěkné.
Oč jde? Dynamický loader nahradí všechny bindy (volání mezi Mach-O objekty, tedy mezi binárkami/knihovnami) svým wrapperem, který pak na základě souboru s definicemi dokáže zobrazovat, jaká funkce byla zavolána, s jakými parametry a co vrátila.
g_strdup(?) strlen(0x7fff380c4327 "/bin/bash") -> 9 malloc(10) -> 0x14aa9e0 memcpy(0x14aa9e0, 0x7fff380c4327, 10) -> 0x14aa9e0 -> ?
Detailnější ukázku můžete vidět zde. Posledními novinkami jsou podpora procesů, co se forkují, a vypisování časových údajů k voláním.
Tiskni
Sdílej:
Tím, že není klon pro Mac si tuto diskusi nebudeme kazit, ne?Bacha na to, pro OS X je Darwine (port Wine).
Navíc MS Office 2011 je nativně pro OS X.
No, kdyby nebyl, tak by ten dotaz postrádal smysl, nemyslíš?
U MC je hlavím problémem GSlice v glib, který začne dělat v paměti blbosti a pak spadne. Přitom jediné důležité volání je v něm posix_memalign(), ve kterém ale nevidím žádný problém.
G_SLICE=always-malloc
?