Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Kde? Jak?To uz je s tebou tak zly? Nastaveni > Nastavit Konqueror > chovani na webu > otevirat odkazy do tabu misto do noveho okna ... tak nejak se to tam primo jmenuje.
Konqueror jsem zkoušel, byly mi tam nesympatické věci jako je: middle button otevírá do nového okna (ne tabu), které neumím přenastavit.Heh, takhle jsem to neměl nastavený ani defaultně...
výkon má podobný OpeřeTo teda nemá. Porovnávat Konqu'a s takovým hnusem, Operou.
portupgrade -frR firefox
a pohoda (rychlost vykreslovani je afaik rychlejsi), dokonce je rychla odezva na vyrazne bugy v menu a panelech, takze zatim to vidim dost pozitivne. Operu nemusim nejak mi nesedla a Qt nemam rad, takze ... ;)
Některé weby (třeba AbcLinuxu) mají brutálně kostrbaté fonty, jiné jsou OK.To jsou asi tvoje standardni Sans fonty (v prohlizeci, v gtk ci tam nekde), jelikoz ABCLin fonty jako jeden z mala webu nema fonty natvrdo definovane.
všechny grafický browsery by měly ve výchozím nastavení produkovat úplně stejnej výsledekHahaha, ted se jeste shodnout na tom, JAKEJ stejnej :P
a nějaký podtrhávání by si měl vyřešit buď autor webu,Proboha. Neco jako vynucovani umisteni, kde se mi ma otevrit link? Autor webu ma definovat hyperlink, to by melo bejt vsechno.
nebo pak případně uživatel vlastním nastavením na míru svejm požadavkům.Vzdyt takhle to je. Aspon u tech prohlizecu, ktery pouzivam (Opera, Konqueror, Firefox).
Hahaha, ted se jeste shodnout na tom, JAKEJ stejnej :PTo je samozřejmě problém, nicméně na něco by se asi přijít dalo. Minimálně by se určitě daly dohodnout parametry velikostí fontů a třeba to zobrazování odkazů.
Proboha. Neco jako vynucovani umisteni, kde se mi ma otevrit link? Autor webu ma definovat hyperlink, to by melo bejt vsechno.Co s tim má co dělat to, kde se mi otevře odkaz? Já mluvim o podtrhávání odkazů, o jejich barvě atd. To si samozřejmě může autor vyřešit jak chce. Ale výsledek by podle mě měly všechny prohlížeče ukázat stejnej a ne, že Gecko-based prohlížeče odkaz podtrhnou a KHTML-based prohlížeče ho ukážou tučně, když autor kódu věří defaultnímu nastavení dle specifikace.
Vzdyt takhle to je. Aspon u tech prohlizecu, ktery pouzivam (Opera, Konqueror, Firefox).Neni. Můžete si všechno nastavit, to ano, ale default neni všude stejnej. To je to, co se mi nelíbí.
Minimálně by se určitě daly dohodnout parametry velikostí fontůV zavislosti na cem? Na rozliseni, na DPI, nainstalovanych fontech?
a ne, že Gecko-based prohlížeče odkaz podtrhnou a KHTML-based prohlížeče ho ukážou tučně, když autor kódu věří defaultnímu nastavení dle specifikace. Můžete si všechno nastavit, to ano, ale default neni všude stejnej. To je to, co se mi nelíbí.Kdyz bude default vsude stale stejnej, spousta lidi pak vubec neobjevi, ze existuje neco jineho. Tvuj problem se relativizuje, kdyz budes pouzivat stale "default" prohlizec ;) popr. "default" distribuci (at si zvolis jakoukoliv). Myslim si, ze narky na chybejici "default" nastaveni v Linuxu obecne opomijeji, ze Linux je jen urcitou shrnujici kategorii mnoha ruznych "systemu" (distribuci). Asi to trochu brzdi marketing a propagaci "znacky Linux", ale treba mne se zrovna libi, ze si mohu zvolit "default", jaky JA chci, tj. distribuci a prohlizec, ktere se prave chovaji JINAK nez ty druhe.
V zavislosti na cem? Na rozliseni, na DPI, nainstalovanych fontech?Například právě na tom.
Kdyz bude default vsude stale stejnej, spousta lidi pak vubec neobjevi, ze existuje neco jineho. Tvuj problem se relativizuje, kdyz budes pouzivat stale "default" prohlizec ;) popr. "default" distribuci (at si zvolis jakoukoliv).Myslim si, že tohle je nesmysl. Pokud to někdo neobjeví, nepotřebuje to a naopak, pokud to někdo potřebuje, okamžitě to najde. Existuje Nápověda, existuje hromada další dokumentace a pokud uživatel nedokáže ani jedno používat, měl by mít ruce připoutaný k opěradlu.
Myslim si, ze narky na chybejici "default" nastaveni v Linuxu obecne opomijeji, ze Linux je jen urcitou shrnujici kategorii mnoha ruznych "systemu" (distribuci).Já jsem teď neměl na mysli Linux jako celek, ale konkrétně prohlížeče. Tam mám tenhle názor. Podle mě se dá najít nějaká obecná "norma", jak by se co mělo zobrazovat, třeba i blbym průzkumem veřejnýho mínění. U Linuxu tohle podle mě nejde. Nejde prohlásit, že tahle struktura /etc, tenhle balíčkovací systém, tahle sada klikacích nástrojů a tahle kombinace všeho softwaru je ta správná. Proto máme na výběr.
Asi to trochu brzdi marketing a propagaci "znacky Linux", ale treba mne se zrovna libi, ze si mohu zvolit "default", jaky JA chci, tj. distribuci a prohlizec, ktere se prave chovaji JINAK nez ty druhe.Já proti volbě nic nemám, ale konkrétně u prohlížečů mám prostě pocit, že zobrazovaní stránek by neměl bejt ten rozdíl, podle kterýho si vyberu, co budu používat.
<BUTTON OnClick='submit();this.disabled=true;'>Vyber</BUTTON>bohužel nejde použít, neb jakmile se v javascript bloku kdekoli vyskytne pokus o disable tlačítka, tak se nesubmitne ani poprvé.
about:buildconfig
--enable-application=browser --disable-accessibility --disable-debug --disable-freetype2 --disable-installer --disable-jsd --disable-pedantic --enable-static --disable-tests --enable-default-toolkit=gtk2 --enable-plaintext-editor-only --disable-shared --enable-strip --enable-svg --enable-xft --enable-canvas --enable-official-branding --disable-mailnews --disable-calendar --disable-xinerama --disable-composer --enable-update-packaging --enable-extensions=default,xforms,schema-validationZkuste srovnat vaše nastavení a skompilovat sám (návod)
Tiskni
Sdílej: