Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Jsem teď na krátkou dobu v Rakousku a už mi to tu leze na nervy. A dneska obzvlášť.
Situace první. Ráno jedu k firmě a všechna (tj. asi 6) firemní místa jsou plná, odhadem z půlky lidmi, co tam nemají co dělat - typu nedaleká pizzerie. Tak zaparkuju na místě, které patří sousední firmě, mají tam volných míst asi milion. Odpoledne mám na čelním skle přesně ve výhledu a na obou bočních zrcátkách samolepku, ať tam neparkuju. Samolepka nejde sloupnout, takže mi po ní zůstávají kusy papíru a spousta lepidla. Budu muset shánět technický benzín. Čekat přátelštější chování od firmy, která má druhou polovinu budovy té "mé firmy", je asi moc.
Situace druhá. Mám hlad, ale do restaurace se mi nechce, protože jsem se hodně naobědval. Udělám nějakou práci a už je 19:00. Říkám si, žádný problém, skočím do nějakýho krámku. Ejhle. Snad i kdybych jel na druhou stranu země do Vídně, tak tu není jediný otevřený krám kromě bordelu a benzínky, kde mají maximálně Colu. To i u nás ve Slaným má ten blbej Kaufland otevřeno do 22:00. To by mě zajímalo, kdo za to může. Odbory? Je fakt, že pracovní morálka a nasazení většiny Rakušáků v kancelářích je naprosto zoufalá.
Situace třetí. Při návratu do hotelu jsem nenašel žádné volné parkovací místo. Objel jsem asi dvoukilometrové okolí a nikde se nedá zaparkovat, všude plno nebo zákaz. Dokonce i placené parkoviště u hotelu má plno. Ale je tu přece jen jedno volné místo. Kousek před tím je sice zákaz zastavení, ale pak je tam výjezd a za ním lidé parkují. Logicky dedukuji, že to je kvůli tomu výjezdu, tak to frknu tam. Nikomu a ničemu tam nepřekážím. Jdu večer kolem a za stěračem Strafe 21€ od měšťáků. Kdyby mi chytrolíni radši poradili, kde mám tady parkovat. Zlatý pražský měšťáci, co vám za stěrač dají smutného smajlíka, případně na vás na stanici udělají "ty, ty, ty".
Situace čtvrtá (i když naštěstí ne moje). Silniční gestapo. Když jsem sem jel po dálnici (naštěstí zrovna opravdu podle předpisů), tak v řadě aut kousek za mnou jelo auto, co se ke mě trochu přibližovalo. Nemohlo překračovat rychlost o víc než dejme tomu 8 km/h. Člověk by čekal, že to ten policajt na motorce, co tam stál s radarem, nebude řešit, když jde navíc o pohyb v zástupu aut a žádné závodění. Ne. Hnedle šup na motorku a jde za ním.
Normálně by mě zajímalo, co tu dělají, když chodec někde přejde na červenou. Hádám, že zpoza rohu vykoukne policajt a zastřelí ho.
V Čechách (a na Moravě a Slezku) je bordel. Ale zlatej bordel!
Tiskni
Sdílej:
Aspon je vic koncentrovanejsicho casu na odpocinek.V ČR je pro mě běžný postup takový, že po práci se doma najím, odpočinu si a vyrazím na případný nákup. To může být ve 21:00 nebo taky v 02:00.
Proste v nedeli se nenakupuje, a basta.Tak to by byl pro mě docela problém. Víkend je čas nákupů domácích potřeb, protože o víkendu se kutí. A představa, že si budu muset plánovat větší nákupy na sobotu se mi taky nezamlouvá. Prostě Tesco a McDonald 24/7 to jistí
, protože o víkendu se kutí. A představa, že si budu muset plánovat větší nákupy na sobotu se mi taky nezamlouvá. Prostě Tesco a McDonald 24/7 to jistíO vikendu se kuti? Zabijel bych lidi, co mi v nedeli po obede, nebo odpoledne, nejlepe cele odpoledne, popr. od 10:00 do 20:00 vrtaj a mlatej kladivem. V nedeli ma bejt kurva klid. Nejlepsi jsou hovada s cirkularkou. A to bydlim v panelovym cinzaku. Smrt nedelnim kutilum!
Dá se to řešit domluvou, tolerancí. Bohužel se to moc nechytá. Tady se nejspíš potká člověk, co přes týden nemá čas a teď to bude dělat a kdo to nechápe je debil. S jiným, co se celý týden dřel a ted chce odpořívat a ten debil ho ruší.Přesně tak, nakonec to stejně skončí u toho, že jsou všichni debilové.
Byl jsem 3 roky v Nemecku, tak to chapu. Proste s tim vsichni pocitaji, ze je otevreno do 7h, v nedeli vubec, a hotovo.Kde to bylo? REWE ma do 10, velky kauflandy do pulnoci. V nedeli je teda otevreno jen na benzince a rano pekarstvi.
To ze nebylo v nedeli otevreno, mi bylo docela sympaticky.U potravin bych teda ocenil, kdyby mely otevreno - kdyz jedu na vikend na kolo, tak musim bud k benzince (drahy) a nebo somrovat vodu u lidi. A ty benzinky v Nemecku nejsou tak huste rozmistene jako u nas.
Predpokladam, ze se ti snazi naznacit, ze brecet nad tim, ze ti nekdo zaparkoval na miste a zaroven nad tim, ze nekdo dal najevo svou nelibost nad tim, ze ty jsi zaparkoval na miste jemu je takove... prinejmensim detinske.Ten zasadni rozdil je v tom, ze te druhe firme to vadit nemusi, protoze maji parkovacich mist az az. Takze to neni tak, ze bych prekazel.
Úplně stejně nejspíš uvažoval řidič toho auta pizzerie.Ne, ten zabral prvni misto bez ohledu na to, kolik jich tam je.
Predpokladam, ze se ti snazi naznacit, ze brecet nad timPředpokládám, že interpretaci tu nikdo k pochopení nepotřeboval. Jen jsme se po několik komentářů snažili z pana Jirsáka dostat informaci o tom, jak by na místě dotyčného své parkování vyřešil on.
A napadlo vás, že takhle jim tam parkuje každý takový ofrklý jedinec a tak už toho měli dost a pokročili na vyšší úroveň? Může být rád, že ho nedali odtáhnout, to snad udělají příště.Taky bych na jeho místě doufal, že příště dají auto odtáhnout a třeba ho nerozmlátí baseballkama.
Ale ty se stejne chces jen hadat, ze?Ne. A ani jsem nezačal se shazováním toho, co někdo napsal.
Ale ten bod tri se zlatejma prazskejma mestakama co delaj ty ty ty mne vazne dojal...Pročpak? Někde chápou, že člověk třeba udělá blbost nebo nemá na výběr. Jinde to funguje zase natolik, že vás zavřou, když málo truchlíte za smrt vůdce národa
Pokud jsem mel zatim co do cineni s prazskym mestakem, tak jeho pochopeni, ze obcas clovek udela blbost koncilo u toho, ze jsem dostal mensi pokutu.
Nebo to aspoň tvrdil… IMHO není náhoda, že prakticky každé udělení pokuty za dopravní přestupek probíhá ve stylu: "Za tohle můžete dostat až dva tisíce, ale my vám dáme jen jeden." (Volně přeloženo: "Koukej zaplatit hned a ať tě ani nenapadne uvažovat o správním řízení.")
Jinak to v zemích jako Rakousko a Německo souvisí s křesťanským způsobem života - pomni, abys den sváteční světil.
A ten se má násilím vnucovat i nekřesťanům?
varianta, že v neděli bude pracovat jen ten, kdo skutečně chce, je utopická.
Mně vůbec utopická nepřipadá. Pokud si ale někdo zvolí zaměstnání, ke kterému práce v neděli patří (když půjdu do extrému: má snad v Rakousku v neděli volno záchranka, policie, hasiči, nepřetržité provozy?), pak si těžko může stěžovat, že "musí" pracovat i v neděli.
Jste si opravdu jistý, že dokážete stanovit přirozenou ostrou hranici mezi tím, co je nutné, a tím, co je jen "pohodlí několika lidí, kteří si neumějí zorganizovat čas"? Na kterou stranu spadají vysoké pece, které dost dobře nejde na osm hodin vypnout, dohled v NOC, noční hlídači, řidič MHD (která jezdí i o víkendu), lékárna s nepřetržitým provozem, obsluha čerpací stanice*, různé 24x7 pohotovosti (nemyslím v lékařském smyslu), … Abych předešel zbytečnému kolečku: zdůrazňuji slovo přirozenou, ne že to podle momentální nálady rozházíte do dvou skupin jen proto, abyste mi ukázal, že to jde.
Snad i zapřisáhlý odpůrce aut jako vy uzná, že kdo jede 800 km na dovolenou nebo na pracovní cestu, těžko si může v pátek naplnit auto kanystry, aby nemusel o víkendu brát benzín.
Samoobsluzne stanice nazname?Snad i zapřisáhlý odpůrce aut jako vy uzná, že kdo jede 800 km na dovolenou nebo na pracovní cestu, těžko si může v pátek naplnit auto kanystry, aby nemusel o víkendu brát benzín.
Snad i zapřisáhlý odpůrce aut jako vy uzná, že kdo jede 800 km na dovolenou nebo na pracovní cestu, těžko si může v pátek naplnit auto kanystry, aby nemusel o víkendu brát benzín.Kdo jede 800 km na dovolenou nebo na pracovní cestu, nemusí jet autem a nemusí jet autem na benzín. Neříkám, že se něco takového má hned od zítřka zakázat – jenom je zvláštní, jak se tu bavíme o svobodě nakupovat a prodávat v neděli, a vůbec nás netrápí závislost na možnosti nakupovat v neděli nebo neuvěřitelná závislost na autech.
On je takový provoz mimo jiné také dost drahý.
Tak to je snad starost majitele resp. akcionářů, nemyslíte? Pokud se tedy nebavíme o státní správě nebo státních podnicích, ale tam obvykle narážím spíš na opačný problém.
Abychom na tom vydělali, musela by s tím skončit většina.
Já spíš pořád nechápu jak byste na tom zrušení vydělali? To jako, že budou lidi nakupovat víc jindy? Že ušetříte, v pořádku, ale vydělat?
Nebo nám opět tajíte nějaký zázračný koncept "neotevřu, vydělám", potom ovšem nechápu, proč není zavřeno každý druhý den
ano vy ≠ společnost, stejně jako se my ≠ všichni obchodníci a společnost už vůbec ne
vydělat mi tak nějak evokuje peněžní stránku věci, protože já opravdu dostávám za svou práci zaplaceno penězi, i když bychom nejspíše mohli vydělávat třeba volný čas, nebo dostávat zaplaceno v naturáliích , potom bychom do toho obchodu třeba nemuseli ani přes týden, ale jaksi to tak není
rozvedeme-li tu myšlenku dál, proč bychom neměli "vydělat" na celém víkendu? a vůbec, co kdybychom v pátek otevřeli jenom ráno, abychom měli dost času na přípravu plánů na víkend, vždyť na tom přeci "vyděláme" , nějak se mi to pořád nezdá
vydělat mi tak nějak evokuje peněžní stránku věciNemusí. Vydělat se často používá jako synonymum ke slovu získat.
nemůžu než souhlasit a jsem tomu tak rád
s tím vydělat tě chápu...jde o to, že je opravdu až moc ustálené s těmi penězi, kdyby tam bylo získat, tak bych si nemohl hrát se slovíčky
s tím vydělat tě chápu...jde o to, že je opravdu až moc ustálené s těmi penězi, kdyby tam bylo získat, tak bych si nemohl hrát se slovíčkyTo ale není chyba nějakého ustáleného používání, ale toho, že nad tím spousta lidí vůbec nepřemýšlí. Kdyby šlo skutečně jenom o získávání peněz, tak přece nebudeme kupovat jídlo, oblečení, bydlení ani dovolenou, protože tím vším se peněz zbavujeme. Stačí tahle jednoduchá úvaha, aby si člověk uvědomil, že cílem lidí není získat co nejvíc peněz. Jenže obhajovat získávání peněz je tak snadné a tak časté, že si to spousta lidí nemůže v internetových diskusích nechat ujít -- a že to je založené na nesmyslu jim nevadí.
Teď si opravdu nejsem jistý jestli Vás správně chápu. Vy tvrdíte, že na oblečení, jídlo a dovolenou nepotřebujete peníze? Tvrdíte, že si (první 2) dokážete vyrobit/vypěstovat sám a v dostatečné míře?
Ano cílem není mít co nejvíce peněz, to také nikde netvrdím, cílem je jich mít dost na to abych si mohl dopřát to co k životu potřebuji + něco navíc na jeho zpříjemnění
To je dobře, už jsem se lekl. Jak to, že čtu vydělat peníze implikuje, že cílem je mít jich co nejvíc, to je nemůžu vydělávat na něco/ kvůli něčemu? Tvrdím to, protože to tak mám spojené, jak jsem uvedl výše. Nevím jestli je to dobře nebo ne, prostě to tak je
se zbytkem s Vámi souhlasím, jen nebuďte takový extrémista, dost přeci neznamená úplně vše
Aha, tak prý civilizované… Co takhle tři příklady ze života?
Může mi někdo konečně vysvětlit, co je na těch prvních dvou příkladech tak úžasně civilizovaného a na tom třetím tak odporně barbarského?
Přeji vám hodně tolerantní manželku. Jinak to bude malér. Určtě každý člověk s kterým s setkáte bude mít mnoho "naprosto špatných" názorů, pocitů a postojů. velmi často nebude chtít přijmout vaší nezpochybnitelnou pravdu a bude potíž. Vadí, ruší. Jak vidíte ano. Sám řikáte že ten zákon je, sám vidíte že proti němu není žádný hněv lidu. Co k tomu dodat než nějaké zbytečné "ale nám se to nelíbí a my jsme chytřejší."
No, pokud se jedná o hypermakety, ty nejsou stavěny na místech, kde by příjezd a odjezd aut rušil.Můžete dát odkaz aspoň na jeden takový?
Kolik dalších nájezdů mám najít aby se na nich ta hnida k píchání nenašla?Budete muset projít všechny a u všech ukázat, že žádným způsobem neruší.
Zkraťme to, jedna sedmina lidí nebude muset do práce protože dostanou padáka. A Jirsák jim pak vysvětlí že to je pro ně vlastně lepší. U toho bych chtěl být, to by mohla být veselá záležitost.Tiše předpokládáš, že celkové tržby a celkový počet zákazníků obchodů poklesnou o sedminu. Opravdu si myslíš, že je ten předpoklad správný? (Anebo tu předvádíš krásnou šikmou plochu. Vyber si.)
Tiše předpokládáš, že celkové tržby a celkový počet zákazníků obchodů poklesnou o sedminu. Opravdu si myslíš, že je ten předpoklad správný?Proč by to předpokládal? Poue předpokládá, že společnost bude pro pokrytí "obvyklé pracovní doby" potřebovat o <1/7 FTE>*<současný počet utilizovaných FTE>, což je dle mého názoru velice blízko skutečnosti, protože zvýšená poptávka přes týden a v sobotu se projeví jako zvýšená utilizace ostatních lidských zdrojů. Tedy tvrdím, že množství potřebných zaměstnanců k pokrytí 24x7 v českém právním prostřední není úměrné pouze množsví zákazníků a objemu obchodu (počtu incidentů, počtu lékařských zákroků,... neboť není třeba se bavit pouze o prodejnách, ale můžeme vzít v potaz 24x7 IT servisní střediska, nemocnice,...), ale také právním rámcem jako je regulace práce na směny, příplatky za přesčasy a jejich limit,...
se projeví jako zvýšená utilizace ostatních lidských zdrojůJde to takhle praktikovat do nekonečna? Že by ti obchodníci třeba propustili 6/7, měli otevřeno jen v pondělí a prodali by to samé. Tržby by zůstaly, náklady by se rapidně snížily.
(což by zcela jistě nezůstal, neboť já kdybych neměl možnost si v neděli nakoupit bych spoustu věci prostě nekoupil)Čti v závorkách
Obchoďák má dejme tomu dvacet pokladen, určitý počet lidí na navážení zboží, celkem nepatrné množství "prodavačů" a pár lidí kteří nad tím dohlížíTyto počty jsou dané požadavky na obsloužení maximální špičky. Opět tiše předpokládáte, tentokrát že největší špička je v neděli a že po zavření obchodu v neděli se celkové nároky na pokrytí špiček ve zbytku týdne nevyrovnají. Osobně nemám data ani k jednomu z těchto vstupů a bez nich se neodvážím spekulovat, jaký by byl výsledný efekt.
Když se dělá takový týdenní nákup v neděli, takový ten kritizovaný "rodinný výlet", kolik lidí při tom nakupuje? Zhruba čtyřikrát tolik než když stejný nákup dělá mamina spěcající z práce ve všední den. Obvykle se taky nakoupí mnohem víc věcí který se původně nakupovat neměly, holt dětičky v obchoďáku. Výsledkem je že nedělní nákup není stejný jako nákup jindy. Čili menší tržba, míň zákazníků= míň zaměstnanců.(#350) - otázka je, jestli by to bylo ve výsledku špatně, pokud by tomu tak opravdu bylo. Například pokud díky odbourání tohoto efektu poklesne počet spotřebních úvěrů a potažmo úroků z nich, znamená to o jeden penězovod od pracujících z dolních 90 % k vyžírkům v horních pár % míň - taková slabší obdoba zákazu (pro)herních automatů. Kdyby se mi chtělo nad tím dál přemýšlet, určitě bych našel další podobné jevy. Máte tušení, které věci mají jaký vliv? Já osobně ne, ale tipl bych si, že to bude +- vyrovnané, možná trochu ve prospěch zákazu.
U IT specialistů bych to zavedl klidně takyTakže až ten mainframe zhučí a nebude nikdo kdo by to nahodil tak patřičné škody zaplatí pojišťovna Jirsák? A můj zubař mě na neděli klidně objedná, sice si připlatím, ale nemá s tím problém. Já v roce 2009 pracoval 23, 24 i 25 prosince a vůbec mi to nevadilo, dostal jsem solidních 400% navíc příplatky za své pracovní nasazení. A kdybych řekl ne, tak by mě nikdo k práci nedotlačil ani heverem, ano pracovní zákoník je ve Finské republice trošku jiný, takže přesčas zaměstnavatel nařídit nemůže. A ano jsem pro, aby něco podobného existovalo i v České republice, ale také si myslím, že by se měl zrušit jejich limit, když někco chce dělat více přesčasů stát mu do toho nemá co kecat.
Jsou to ty nepřetržité otřesné kolony se spoustou hlukuTo jsou. Ale škodí každý den v týdnu, takže se s nimi má něco dělat obecně, ne vytvářet potěmkinovský nedělní klid.
pokud by se lidé o víkendu namísto nákupů raději věnovali životu, tak ty obchody zavřou, protože by se jim to nerentovaloPřesně tak. Dokud většina lidí nezmění svoje návyky, změna nepřijde. Věřím, že jednoho dne se lidi přeorientují na jiné chování, a je docela možné, že krize tomu paradoxně napomůže...Pro začátek třeba v tom, že zdražení phm přinutí lidi méně zbytečně jezdit autem. Uvidíme. Jo, cukrárna, to je taky moje oblíbené místo, hlavně zmrzlinkám neodolám
Ale je to bezva - když teď vykouknu z okna, vidím les, slyším cvrlikat opeřence, postupně se seznamuji s dalšími lidmiJá si myslím, že i přes to dojíždění, kvalita života na venkově je výrazně lepší. V neposlední řadě pro děti, tam mají volnost a výběh. V Praze tyhle možnosti téměř nejsou. Zeleň je pro psy, pokud není kus oplocený. Útěcha je, když můžem ve volnu vypadnout na chatu... Je kousek za městem, ale klid a kvalita ovzduší nesrovnatelná. Večer se dá svobodně zapálit oheň, nádherně svítí hvězdy a to probuzení u lesa, balzám na duši...
Věřím, že jednoho dne se lidi přeorientují na jiné chováníI ty optimistko…
hlavně zmrzlinkám neodolámDobrá smetanová nemá chybu
a to probuzení u lesa, balzám na dušiTo mne přenášíš desetiletími zpátky do "starých dobrých časů", když jsem vyrážel s usárnou a kytarou všude možně :)
léčím se z ošklivé angínyJó, tak na to je lepší zalehnout a potit se místo vysedávání u počítače
a to probuzení u lesaA co pavoučci a hmyz?
Kouření po restauracích dosti omezuje a škodí zdravím ostatním návštěvníkům.A proto tam zakaznici, kterym to vadi, neechodi. Nikdo je nenuti.
Tam je to značně diskutabilní. Oni ti nekuřáci, či rodiny s malými dětmi, třeba nemusí mít kam jinam jít...A proto udelame zakon, ktery da za povinnost nekterym lidem vytvaret zabavu pro rodiny s malymi detmi. Aby meli kam jit. To by jsme taky meli udelat zakon, ze v kazdym meste bude lunapark, aby sme tam s detmi mohli jit a vubec vsechno, kam by jsme chteli jit ackoli to v nasem meste neni (stejne jako nekuracka hospoda, ktera v nasem meste neni pres to, ze by jsme ji chteli). A kdyz to dozenu do extremu (uz trochu odchazime od analogie k pripadu s podobne zvracenou logikou), mel by byt zakon, ktery bude urcovat cenu, pro lidi, kteri na to nemaji dost penez a tudiz nemaji kam s temi detmi jit... Takze do z ty kuracky hospody udelat majiteli nekurackou chces, nebo musis? Jakym pravem bych snad mohl chtit neco takoveho nekomu naridit?
Dneska již každý ví, že i pasivní kouření je hodně škodlivé, takže by se na to měl brát velký ohled.Ano, a proto tam nelezu, stejne jako nechodim na jina mista, ktera jsou hodne skodliva. A pokud mi to zakourene prostredi vadi min, nez si doma levneji uvarit, tak do ty zakoureny hospody pujdu.
Jakym pravem bych snad mohl chtit neco takoveho nekomu naridit?Doufám, že bojuješ i proti zákonům, co nepovolují další drogy chudáčkům feťákům (přitom oni ti kuřáci cigaret jsou často mnohem větší ubožáci, než ti, co si občas šlehnou něco tvrdšího - a hlavně bývají mnohem bezohlednější). Jakým právem vůbec zákon zakazuje někomu píchat si třeba kokain? To je bordel v tomto státě, že? Co si to ten stát dovoluje, omezovat nějak feťáky. A ve zdejší diskuzi se dokonce najdou i takoví, co by je chtěli omezit ještě víc z důvodu, že si od nich nechtějí nechat kazit život. Sprosťáci jedni. Mají zalézt domů, utěsnit se a pouštět si jen filtrovaný vzduch…
Btw. brat drogy u nas nelegalni neni. Mimo zakon pouze stoji jejich prodej, vyroba, drzeni v nejakym vetsim mnozstvi.To je dobrý nápad. Také bych kuřákům nezakazoval kouřit v hospodě. Ale zakázal bych výrobu, prodej a držení ve větším množství (kolik gramů marihuany je "malé" množství? - aplikoval bych stejné množství i na tabák) - to by bylo fér, že jo? :) S takovým stavem bych byl naprosto spokojený
To je dobrý nápad. Také bych kuřákům nezakazoval kouřit v hospodě. Ale zakázal bych výrobu, prodej a držení ve větším množství (kolik gramů marihuany je "malé" množství? - aplikoval bych stejné množství i na tabák) - to by bylo fér, že jo? :) S takovým stavem bych byl naprosto spokojenýJá bych taky byl pro zrovnoprávnění marihuany a tabáku. Akorát bych dal přednost spíše té volnější legislativě.
BTW: znal jsem pár ohleduplných kuřáků - už jsou z nich nekuřáci (ono se totiž ohleduplně kouří těžko). A neznám žádného ohleduplného kuřáka. Zato znám dost ohleduplných nekuřáků. Zvláštní. Asi to opravdu spolu nijak nesouvisí…Už tu někdo psal, že korelace neimplikuje kauzalitu. Dá se na to dívat i tak, že kuřáci jsou vystaveni neustálému tlaku rodiny a nekouřících známých, a jsou tak donuceni v určitém smyslu otupět. Já znám lidi ze všech čtyř skupin včetně ohleduplných kuřáků.
ok, pak ti ti bezohledni, jiz z donuceni nekourici budou srat ve vsem ostatnim (protoze na tebe nebudou brat ohled v nicem), jenom ne tim kourenim v podniku urcenem pro kuraky. Co zakazes pak?Nějak jsem nepochopil, na co tím reaguješ. Jako myslíš, že snad to, že bezohlední kuřáci mohou kouřit v hospodě, je pro mne dobré? Že si tím nějak vybijí svou bezohlednost a jinde se chovají lépe?
A kdyz ti to koureni v kuracke hospode vadi, tak proc tam teda chodis? A pokud tam nechodis, proc ti to vadi?No já tam sám nikdy nechodím. Ale občas jsme někde třeba na výletě a chceme se jít někam najíst - problém. Občas si jdeme z práce někam sednout - problém. Občas jdeme na bowling - problém. Problém stále stejný - feťáci, obtěžující své okolí. Kdyby si tam někdo v rožku píchal heroin, je mi to šumák. Ale že je tam zahuleno, mi vadí natolik, že se seberu a odejdu. A nejvíce mne v době, kdy se mluvilo o zákazu kouření v restauracích, dojímaly ty nářky, že přijdou o kšeft. Ať jsem kdekoliv, tak největší problém najít volné místo je v nekuřáckých restauracích, protože je tam vždy narváno. Jo, možná by přišly o kšeft ty pajzly, kde neumějí ani vařit, a chodí tam jen místní ožralci a zhulenci.
nene, myslel jsem tim to, ze pokud je nekdo bezohledny v jedny veci, bude nejspis bezohledny i v ostatnich vecech. Takze kdyz te nebude srat kvuli zakazu kourenim v hospode, tak te jindy nasere nejakou jinou svou bezohlednosti v jine situaci.Pokud bude mít tu možnost, tak mne nasere i poté, co se právě zhulil v hospodě. Takže ten zákaz kouření by (nejen) pro mne byl každopádně přínosem. V bezohlednosti bychom neměli lidi podporovat, ale omezovat.
A zarizeni typu bowling? To je prece sportoviste
tak to budeme muset postupne zakazat vsechno, u ceho normalni clovek zvazuje vliv na sve okoli.Víš co, pro mne je to kouření podobné, jako kdyby mi mohli ostatní návštěvníci restaurace beztrestně přisypávat do jídla karcinogenní látky, které by zkazily tomu jídlu chuť a ještě bych po nich smrděl. Myslíš, že by se jim to mělo povolit jen proto, že jsou to psychopati, kteří se tímto způsobem uklidňují? (kuřáci totiž dělají přesně totéž ze stejného důvodu)
Oni ti nekuřáci, či rodiny s malými dětmi, třeba nemusí mít kam jinam jít...BTW: když budou u vedlejšího stolu vřískat děti a házet po sobě jídlo, tak mi to bude vadit podobně, jako kdyby tam smrděl kuřák. (a to mám jinak děti celkem rád, ale někdy chci mít prostě klid)
U nás by zákaz nedělního prodeje vadil a proto není důvod, proč jej zakazovat.Předpokládám, že dříve ani v Německu nebo v Rakousku nedělní prodej (ve velkém) neexistoval, stejně jako v ČR. A zákaz přišel až jako reakce na to, že se to začalo rozšiřovat. Ovšem u nás to rozšiřování spadá do doby, kdy si velká část společnosti myslela, že soukromník může vše – takže kdyby někdo přišel s takovým návrhem, okamžitě se na něj „všichni“ vrhnou s tím, že chce omezovat svobodu a demokracii (ostatně tahle diskuse je toho příkladem). U nás by tedy zákaz nedělního prodeje nevadil po faktické stránce, ale pouze z toho důvodu, že je to označeno jako zákaz.
Mě to ale nijak neomezuje, ani nemusím vědět, že takový pajzl existuje a nemám s tím problém – já mám čerstvý vzduch a oni ten svůj smrad, všichni jsou spokojeni.Problém je, když tenhle popis v dnešní době sedí na valnou většinu restaurací - pak neplatí předpoklad:
Dejme tomu, že by si kuřáci i přes zákaz založili nějaký zahulený smradlavý pajzl a tam se scházeli.a ten tudíž nijak neprokazuje platnost nebo neplatnost důsledku:
Takže není důvod kouření v soukromých restauracích zakazovat zákonem.
Problém je, když tenhle popis v dnešní době sedí na valnou většinu restaurací - pak neplatí předpoklad:Proč si jen tvé vyjádření „valná většina“ vysvětluju jako „je hromada míst, kde ne?“ Já chápu, že jiný kraj, jiný mrav, ale tady ve Vršovicích mám v okolí až neskutečné množství čistě nekuřáckých restaurací a k tomu ještě dost takových, kde je dobrý vzduch aspoň přes oběd. Zákaz těch kuřáckých, by omezil možnosti kuřáků, jejich existence nikoli. Aby bylo jasno, považuju se za nekuřáka.
Na úvodní otázku sis odpověděl hned ve druhé větě, těch opravdu nekuřáckých restaurací (= ty, kde nenasmrádnu kouřem) je tu jako šafránu.Tak to v těch našich končinách máme štěstí.
Jinak viz to co psal níž PepaSFI - restaurace není čistě soukromý prostor a právo jednoho člověka nenechat si kurvit zdraví zlozvykem druhého člověka je podle mě silnější, než právo druhého člověk provozovat svůj zlozvyk kdekoliv a kdykoliv.Na Pepu jsem nereagoval, protože už nebylo co dodat :).
Na úvodní otázku sis odpověděl hned ve druhé větě, těch opravdu nekuřáckých restaurací (= ty, kde nenasmrádnu kouřem) je tu jako šafránu.A ja myslel, ze tu jde o zdravi nekuraku a jejich dobrovolne pasivni koureni. A me zase vadi smrad piva - proto chci ihned zakazat v hospodach pivo!
Současný stav, který nutí nekuřáky si kurvit zdraví od kuřákůNenutí, protože do těch kuřáckých hospod chodit nemusíš. Jestli se ti nelíbí ne/zákaz kouření v určitém podniku, tak ho můžeš přidat třeba tady: nekurak.net, říct lidem ať hlasují a pak ukázat provozovateli podniku výsledky* – jde mu o zisk a návštěvnost, tak by ho to mělo zajímat.
Jediné, co by mě na plošném zákazu kouření vadilo, je zatlačení vodáren, fajfek a doutníků do soukromí, tedy forem kouření, které z definice jsou spíš společným koníčkem celé party lidí, než zlozvykem jednoho člověka, který otráví vzduch všem okolo.Tak by mi zase úplně jedno – vadí mi ten smrad obecně a nezáleží mi na tom, co k tomu ty lidi vede – jestli jen jejich závislost nebo nějaký „společenský koníček“. *) BTW: bude i dost kuřáků, kteří budou hlasovat pro zákaz a přesto když jsou v dané hospodě, tak si zapálí – protože jsou závislí a nedokáží se v tu chvíli ovládat.
Tak proc by jsme toto chteni byt v hospode meli povazovat za cennejsi/dulezitejsi, nez chteni lidi, kteri chtej kourit u piva?Třeba proto, že nekuřák svým pozřením jídla v restauraci nikoho neobtěžuje, kdežto ten kuřák obtěžuje všechny nekuřáky a dokonce i mnohé kuřáky (ono některým to kouření v místnosti také vadí, a u jídla to vadí skoro všem lidem). Ale tvá argumentace stejně nemá chybu: proč by přání lidí někam včas a ve zdraví dojet mělo být cennější, než přání sebevraha skočit pod vlak nebo to narvat v autě do protijedoucího vozidla? Proč by přání lidí pít čistou vodu mělo být důležitější, než přání chemičky vypustit do ní odpad? A tak dále. Takových dotazů bych ti mohl vymyslet ještě mnoho. To je ale otázek, co?
Jenze kuraci nikomu nebrani jit do nekurackymu podniku.Což na výletě obvykle znamená totéž jako zůstat hladem, neboť člověk nechodí na výlety do velkoměsta, kde se dá občas nějaká taková dobře schovaná restaurace najít.
Což na výletě obvykle znamená totéž jako zůstat hlademU vás není ani samoška?
Na výlet obvykle jaksi jezdím někam jinam, než zrovna k námCož na výletě obvykle znamená totéž jako zůstat hlademU vás není ani samoška?
akové hospody si vyprofilovaly své zákazníky - kuřáky, co chodí na pivo. Výskyt nekuřáků je tam minimální. No a ti hospodští mají strach, že kdyby zakázali kouření, přestali by tam kuřáci chodit a trvalo by dlouho, než by se vytvořila nová klientela. Navíc pro tu novou klientelu by se museli naučit dobře vařit, což může být další kámen úrazu, museli by udržovat větší čistotu jak v jídelní části, tak na záchodech.Může být. Ale jaký rozdíl, jestli jim to zakáže zákon, nebo jestli se hospodský rozhodne sám? Pokud dobrovolně nechce, protože se bojí, že by zkrachoval, tak stejně tak mu hrozí krach v případě zákazu kouření zákonem.
Ale jak jsem zde již zmiňoval, tak ať kamkoliv přijdu do nekuřácké restaurace, kde se dobře vaří, je tam narváno. Opravdu narváno.Tím spíš by měly vznikat další a další nekuřácké restaurace i bez státního zásahu. Až se to časem vyrovná a podíl kuřáckých a nekuřáckých podniků se stabilizuje na nějaké míře odpovídající poptávce. Což ani nemusí být totéž jako podíl kuřáků a nekuřáků v populaci, protože i kuřák si může chtít užívat čerstvého vzduchu a svojí dávku si dá před a po, případně občas vyleze ven.
co si popisoval je extremni pripad 2 zmrdu ktery nahodou zrovna kourejExtrémní případ? No tak to potom jsou extrémní případi všichni kuřáci, s nimiž se potkávám. Každý z nich si zcela bezostyšně zapálí jako první v restauraci, kde sedí třeba s dvaceti dalšími nekouřícími. A když mu kdokoliv něco řekne, argumentuje podobným zesměšňováním nekuřáků. Ono samotné kouření o člověku říká, že je to ubožák a slaboch, který nemá žádnou vůli. A snažit se brát závislákovi jeho drogu, zvláště když ji užívá legálně, je zbytečné.
v tom, ze ten kurak je kkt. A to zakazem nevyresis.Že je kokot sice nevyřešíš, ale vyřešíš to, že bude chodit fetovat ven. A to je to, oč jde. Kuřák de facto omezen není (může v pohodě sedět s kamarády v restauraci, nikdo ho v tom nijak neomezuje, když má absťák, tak si odskočí) a nekuřák je také spokojen.
Extrémní případ? No tak to potom jsou extrémní případi všichni kuřáci, s nimiž se potkávám.Tak za to, že se stýkáš hlavně s debilama moc nemůžeme... stýkám se poměrně s velkým množstvím kuřáků, ale žádný z nich není tento extrémní případ.
Ono samotné kouření o člověku říká, že je to ubožák a slaboch, který nemá žádnou vůli.ha, zajímavé... tak kdo je další ubožák? Ten kdo v té hospodě pije i pivo? Nebo ten kdo si dá po ránu kafe? Anebo tihle ubožáci nejsou, protože pivo piješ taky a o sobě bys to neřekl?
Že je kokot sice nevyřešíš, ale vyřešíš to, že bude chodit fetovat ven.Vyřešíš? Za chvíli tu bude řvát jiná skupina lidí, že nemůžou ani chodit venku, protože před každou hospodou smrdí nějakej kuřák a oni kvůli tomu musí přecházet na druhou stranu.
Anebo tihle ubožáci nejsou, protože pivo piješ taky a o sobě bys to neřekl?Pokud tě to zajímá, poslední pivo jsem měl v roce 1990. Kafe po ránu také nepiju, dělám si presso ze značkové kávy obvykle po příchodu z práce. Pokud někdo vykouří dohromady tolik cigaret, co já vypiju šálků kávy a skleniček alkoholu dohromady, neřeknu proti němu ani slovo.
Za chvíli tu bude řvát jiná skupina lidí, že nemůžou ani chodit venku, protože před každou hospodou smrdí nějakej kuřák a oni kvůli tomu musí přecházet na druhou stranu.Opravdu?
Opravdu?Samozřejmě. A hlavně začnou protestovat nekuřáci, co bydlí nad hospodou. A že tady bydlí prakticky nad každou hospodou hromada nekuřáků.
Tak tomuto bych věřil, i když ti mají problém i se samotnou hospodouTak to prrr, kolikrát jsou rádi, že je tam hospoda, takže se majitel domu nakrmí na pronájmu hospody a netlačí tolik na nájmy bytů. Kolikrát lidi rádi do té hospody třeba i zajdou na oběd. Ono tam totiž přes oběd bývá volněji, takže tam není zakouřeno. Nehledě na to, že lidi v hospodě jsou fajn. Lidi před hospodou znamenaj, že ti řvou do oken když si povídaj, když si telefonujou, a pokud kouřej, tak ti kouřej oknem přímo do bytu. Vevnitř je větrání, takže ten smrad odchází převážně jinudy. Výsledek? Zákaz kouření v hospodách by znamenal značné nepohodlí a nepříjemnosti pro mnohé nekuřáky. A to i z mnoha jiných důvodů. Budu proti němu jako nekuřák bojovat.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec a diam lectus. Sed sit amet ipsum mauris. Maecenas congue ligula ac quam viverra nec consectetur ante hendrerit. Donec et mollis dolor. Praesent et diam eget libero egestas mattis sit amet vitae augue. Nam tincidunt congue enim, ut porta lorem lacinia consectetur.
A když už teda chceš narážet na ubohostJá? Těžko, s ubohostí jsi přišel ty.
není spíše ubožácké zneužívat abclinuxu ke zvyšování page ranku vlastních komerčních stránek?Je snad Abclinuxu tvoje? :)
Je snad Abclinuxu tvoje? :)Kdyby se každý choval jak ty, tak by to zde bylo zamořeno reklamou (což je přesně to, co svou patičkou děláš).
Kdyby se každý choval jak ty, tak by to zde bylo zamořeno reklamou (což je přesně to, co svou patičkou děláš).Zajímavé, že ti to začalo vadit právě a přesně tehdy, kdy ti v diskuzi došly argumenty. Luboš, majitel Abclinuxu, ti jistě dosvědčí, že tady tu patičku už mám více než rok. Jestli s tím máš nějaký problém, stížnost podej jemu.
Zajímavé, že ti to začalo vadit právě a přesně tehdy, kdy ti v diskuzi došly argumentyMně se to nelíbilo nikdy (resp. vadilo mi to vždy). Kdyby mi to nevadilo, dělal bych to také. Ale nedělám to, ani jsem to nikdy nedělal, protože to považuji za zhůvěřilost. A kritizuji tě až teď, protože spolu diskutujeme.
Jestli s tím máš nějaký problém, stížnost podej jemu.To je tvůj způsob řešení věcí? Pokud ano, tak tím tu svou ubohost jen potvrzuješ. Ve většině kolektivů člověka, který místo aby řekl druhému věc, která ho štve, přímo, jde si na něj stěžovat, obvykle nakopou do zadní části těla…
To je tvůj způsob řešení věcí? Pokud ano, tak tím tu svou ubohost jen potvrzuješ. Ve většině kolektivů člověka, který místo aby řekl druhému věc, která ho štve, přímo, jde si na něj stěžovat, obvykle nakopou do zadní části těla…Nechci rýpat, ale kolika těm tvým známým kuřákům, na které tu tak nadáváš, jsi na férovku řekl, že když si s nima, tak ten jejich smrad čuchat nebudeš? :)
To je tvůj způsob řešení věcí?Jakých?
Pokud ano, tak tím tu svou ubohost jen potvrzuješ.A navíc piju pivo, čaj a kafe :).
Ve většině kolektivů člověka, který místo aby řekl druhému věc, která ho štve, přímo, jde si na něj stěžovat, obvykle nakopou do zadní části těla…Proto je správně, že ses obrátil nejdříve na mě. Já jsem tvůj problém odmítl řešit a odkázal jsem tě na Luboše.
A to je pro tebe důležité.Rozhodně mi to nevadí :).
A když mu kdokoliv něco řekne, argumentuje podobným zesměšňováním nekuřáků.Mě přijde, že v tomhle případě se zesměšňuje nekuřák sám. Náhodou, když jsem byl na nějakém srazu, kde jsem jedl (poznamenám, že v tomhle nejsem až tak citlivka), tak jsem seděl na jednom konci stolu se třema kouřícíma. Obě holky mi nabídly, že po dobu mé večeře kouřit nebudou (to asi bude ten tvůj údajný projev bezohlednosti, že se rovnou nezastřelí). Blb řekl, že kvůli mě kouřit nepřestane. Tak jsem se sebral i s jídlem a sednul jsem si na druhý konec stolu, kde toto neplatilo. Tam jsem se seznámil s lidma, co jsem ještě neznal, takže to byl docela plus. Zpět jsem se pak vrátil akorát na chvíli, aby to nevypadalo, že jsem uraženej. Jako jo, chápu, že někomu vadí kouř obecně, a že v tom nemůže vydržet, ale kvůli tomu přece mi všichni ostatní nebudeme překopávat život (a do toho my všichni počítám i sebe, protože až nekuřák, militantní forma nekuřáků je mi protivná).
A to je to, oč jde. Kuřák de facto omezen není (může v pohodě sedět s kamarády v restauraci, nikdo ho v tom nijak neomezuje, když má absťák, tak si odskočí) a nekuřák je také spokojen.Ani stokrát opakovaná lež se pravdou nestává.
Jako jo, chápu, že někomu vadí kouř obecně, a že v tom nemůže vydržet, ale kvůli tomu přece mi všichni ostatní nebudeme překopávat životNení to postavené na hlavu? Pokud někdo chce kouřit, je to jeho problém, ať si ho on vyřeší a netahá do toho ostatní. To je hezké, že nekuřáci mohou být tolerantní, mohou si odsednout, jít jinam, nechodit do restaurace – ale je dobré si uvědomit, že normální je nekouřit, že kuřák je ten, kdo vyžaduje nějaké nadstandardní zacházení, on otravuje sebe i ostatní.
Není dobré plést si toleranci a hloupost.Jsem zvědavý, co tedy chtrého z tebe vypadne.
Tvářit se, že každý má právo kouřit na veřejných prostorechZ toho mě snad nemůžeš obviňovat.
Tvářit se, že každý má právo kouřit na veřejných prostorech, a pokud se někdo chce kouři vyhnout, má si zalézt někam do soukromí, není projev tolerance, ale projev hlouposti.Akorat tohle tady nikdo neobhajoval. Ono zakazat hospody pro kuraky je uplne stejne jako zakazat hospody pro nekuraky. Dnesni stav je _zatim_ takovej, ze nidko nikomu nezakazuje ani jeden druh podniku. Ona ta nucena normalizace vedla v historii k ruznym zverstvum...
Ono zakazat hospody pro kuraky je uplne stejne jako zakazat hospody pro nekuraky.Není to stejné. Navíc nikdo nikdy neřešil zákaz hospod pro kuřáky, ale zákaz kouření v hospodách.
ok a kdyz se nebude smet kourit v hospode, jak si otevru hospodu pro kuraky?Úplně normálně. A nevím, proč by se pro ně měla otevírat speciální hospoda, nikdo by jim nezakazoval chodit do nekuřácké.
ale je dobré si uvědomit, že normální je nekouřitAle; snad si ještě nebudeme hrát na bohy a určovat hranice všeho, co je ještě normální a co už ne... co přijde pak? Normální je pít jenom vodu z kohoutku? Používat na počítači Windows? Chodit spát se slepicema? To za chvíli bude z celého lidstva jenom stádo ovcí, až se odstraní všechno nenormální...
Jasne koureni o cloveku rika, ze je ubozak a nesouhlas s cenzurou a smirovanim na internetu zase o cloveku rika ze je pedofil nebo dokonce i terorista.Zajímavá asociace. To už ti rozumné argumenty došly?
Ono samotné kouření o člověku říká, že je to ubožák a slaboch, který nemá žádnou vůli.
úplně stejně má kuřák svobodu nechodit do hospody.Ano, kuřák má svobodu nechodit do nekuřácké hospody a když už tam vleze, tak musí respektovat, že se tam nekouří. Ale zároveň kuřák má svobodu si pronajmout/koupit nějaký prostor a tam si vybudovat zahulený pajzl. A nekuřák si zase může pronajmout/koupit jiný prostor a v něm kouření zakázat. V čem je problém?
Ale zároveň kuřák má svobodu si pronajmout/koupit nějaký prostor a tam si vybudovat zahulený pajzl.
To, že soused ve svém hokynářství prodává v neděli mě ani neomezuje, ani nepoškozujePokud u něj budete zaměstnán jako prodavač, nebo pokud budete mít hokynářství na druhém konci ulice, omezovat a poškozovat vás to začne. Protože budete mít na výběr – buď se mu přizpůsobit a přistoupit na práci v neděli (i když byste to bez tlaku z jeho strany sám neudělal), nebo změnit živnost.
Pokud u něj budete zaměstnán jako prodavač
Není to spíš obráceně? Že když se budu chtít nechat zaměstnat jako prodavač v obchodě, který má otevřeno i o víkendu, tak vím, do čeho jdu? A že když si vyberu zaměstnání, jehož součástí je (někdy) práce v neděli a naopak volno třeba v úterý, tak je to moje volba? Já se třeba kvůli svému zaměstnání musel naučit používat git a další nástroje, které jsem do té doby nepotřeboval, a musím s řadou kolegů komunikovat anglicky. A možná vás to překvapí, ale neberu to jako nějaké omezování ze strany zaměstnavatele, ale jako vlastnost té pracovní pozice - a nikdo mi nedržel pistoli u hlavy, že tam musím nastoupit, byla to moje volba. Každé zaměstnání má něco - někde musíte chodit do práce v obleku, jinde se musíte usmívat na lidi, ze kterých se vám chce zvracet, jinde se hrabete ve výkalech, někde pracujete na směny a někde se holt pracuje (i) v neděli.
Protože budete mít na výběr – buď se mu přizpůsobit a přistoupit na práci v neděli (i když byste to bez tlaku z jeho strany sám neudělal), nebo změnit živnost.
Trochu moc to dramatizujete - to, že jeden krámek začne prodávat i o víkendu, vůbec neznamená, že by druhý musel začít také, jinak zkrachuje. Navíc… jak se to liší od situace, kdy ten první krámek vyjde zákazníkům vstříc něčím jiným, třeba rozšířením sortimentu nebo zavedením donáškové služby? To byste taky zakázal jako nekalou konkurenci?
Není to spíš obráceně? Že když se budu chtít nechat zaměstnat jako prodavač v obchodě, který má otevřeno i o víkendu, tak vím, do čeho jdu?Psal jsem o okamžiku, kdy ten obchod dříve v neděli neprodával a začne s tím.
A že když si vyberu zaměstnání, jehož součástí je (někdy) práce v neděliTěch zaměstnání je čím dál víc. Co budete dělat, až se k nim za pár let přidá i to vaše?
Každé zaměstnání má něcoJenže jde o smysluplnost takového počínání. Jak byste se tvářil na to, kdybyste se místo
git
u musel vrátit k udržování verzí jen pomocí souborů na disku a výměně změn e-mailem? A navíc by se to stávalo standardem v oboru, protože majitelé by se svobodně rozhodli neplýtvat zdroji na nástroje pro správu kódu?
Trochu moc to dramatizujete - to, že jeden krámek začne prodávat i o víkendu, vůbec neznamená, že by druhý musel začít také, jinak zkrachuje.Bohužel to vypadá, že znamená. Je pozoruhodné, jak všechny obchody na vesnici nebo v menším městě zavírají stejně – a na vesnici o pár set obyvatelích je to třeba v 19:00, a v 10krát větším městě o pár kilometrů dál je to v 17:30. Nebo na sídlišti narazíte v jedné ulici na tři večerky, které zavírají ve 23:00. Nejsou to zvláštní náhody?
jak se to liší od situace, kdy ten první krámek vyjde zákazníkům vstříc něčím jiným, třeba rozšířením sortimentu nebo zavedením donáškové služby?Liší se to tím, že to zasahuje do soukromí mnoha lidí – zaměstnanci musí přijít do práce v neděli, lidé žijící okolo musí v neděli strpět ruch související s provozem.
Psal jsem o okamžiku, kdy ten obchod dříve v neděli neprodával a začne s tím.
To není zase až tak odlišná situace. Pořád mám možnost volby. Navíc, jak už bylo zmíněno, jsou víkendové směny většinou zaměstnanců považovány spíš za lukrativní než za "trest".
Těch zaměstnání je čím dál víc. Co budete dělat, až se k nim za pár let přidá i to vaše?
Na to se ptáte člověka, který se 13 let živil jako živnostník, kterému bylo celkem jedno, jestli pracuje ve středu a v neděli si udělá volno, nebo jestli bude pracovat v neděli a ve středu si udělá volno? A který má teď sice normální pracovní poměr, ale na jeden až dva víkendy měsíčně si bere 24x7 pohotovost, protože mu to připadá výhodné?
Jak byste se tvářil na to, kdybyste se místo gitu musel vrátit k udržování verzí jen pomocí souborů na disku a výměně změn e-mailem?
Vyhodnotil bych, zda je i za takových okolností ta práce pro mne zajímavá, a zařídil se podle toho.
Bohužel to vypadá, že znamená. Je pozoruhodné, jak všechny obchody na vesnici nebo v menším městě zavírají stejně – a na vesnici o pár set obyvatelích je to třeba v 19:00, a v 10krát větším městě o pár kilometrů dál je to v 17:30. Nebo na sídlišti narazíte v jedné ulici na tři večerky, které zavírají ve 23:00. Nejsou to zvláštní náhody?
Pořád je věcí volby provozovatele, čím se rozhodne vyjít vstříc zákazníkům, aby je přesvědčil, že je pro ně lepší volbou než konkurence. Pokud nedokáže vymyslet nic originálního a jen kopíruje to, co zavedli druzí, je to jen jeho problém.
jak se to liší od situace, kdy ten první krámek vyjde zákazníkům vstříc něčím jiným, třeba rozšířením sortimentu nebo zavedením donáškové služby?Liší se to tím, že to zasahuje do soukromí mnoha lidí – zaměstnanci musí přijít do práce v neděli, lidé žijící okolo musí v neděli strpět ruch související s provozem.
A to zavedení donáškové služby se snad nedotkne zaměstnanců, kteří ji mají realizovat?
Ad "ruch": z vašich příspěvků začínám mít pocit, že ve světě, kde žijete, je typická prodejna potravin něco mezi kompresorovou stanicí a vojenským letištěm. Ve světě, kde žiju já, jsou prodejny potravin relativně klidná místa. Výjimkou jsou snad jen různé hypermarkety, ale ty zase většinou stojí mimo obytnou zástavbu.
Pořád mám možnost volby.Možnost volby je ovšem hodnotově neutrální, není to samo o sobě nic kladného. Při nákupu notebooku taky máte možnost volby, zda chcete Windows Home Edition nebo Professional Edition. Pokladník v bance, na kterého míří lupič pistolí, má taky volbu, zda vydat peníze, nebo se nechat zastřelit.
Navíc, jak už bylo zmíněno, jsou víkendové směny většinou zaměstnanců považovány spíš za lukrativní než za "trest".Já mám opačné informace.
Vyhodnotil bych, zda je i za takových okolností ta práce pro mne zajímavá, a zařídil se podle toho.A pokud by ta práce pro vás i pak byla zajímavá, nepovažoval byste tu změnu za krok zpět a nesnažil byste se o návrat ke gitu?
Pořád je věcí volby provozovatele, čím se rozhodne vyjít vstříc zákazníkům, aby je přesvědčil, že je pro ně lepší volbou než konkurence. Pokud nedokáže vymyslet nic originálního a jen kopíruje to, co zavedli druzí, je to jen jeho problém.Není to jen jeho věcí. Provozovatel nežije ve vzduchoprázdnu, musí taky reagovat na to, co dělá konkurence. Nepsal jsem nic o tom, že jen kopíruje – ale kopírovat musí, teprve nad tím zkopírovaným může vymýšlet něco originálního.
A to zavedení donáškové služby se snad nedotkne zaměstnanců, kteří ji mají realizovat?Nedotýká se to jejich soukromí.
Výjimkou jsou snad jen různé hypermarkety, ale ty zase většinou stojí mimo obytnou zástavbu.Právě ty hypermarkety mají nejčastěji otevřeno v neděli. Z těch, které mne napadají, si u jednoho nejsem jist, všechny ostatní jsou na kraji obytné zástavby nebo obklopeny obytnou zástavbou. Navíc ten ruch se samozřejmě netýká jen bezprostředního okolí hypermarketu, ti lidé se tam musí nějak dostat. A ono nejde jen o ty obchody, jde o to, zda vůbec existuje nějaký den odpočinku, kdy se zklidní celé město – nebo jestli odpočinek je něco, co bylo z veřejného prostoru vytlačeno. Nevidím jediný důvod, proč ti, kteří chtějí ruch, mají mít na veřejný prostor větší právo, než ti, kteří chtějí klid.
Chcete rict, ze v celem nemecku neni jediny zivnostnik ktery by chtel otevrit v nedeli?V nedeli otevrit muze a nekteri to tak delaji, ten zakon predelali, protoze byl predtim moc nesvobodny a zvyhodnoval urcite skupiny provozu.
Jak to souvisí s neschopností zorganizovat si čas?Potřeba nakupovat v neděli je jejím důsledkem. Při lepší organizaci času je možné docílit toho, abych v neděli nepotřeboval nakupovat třeba potraviny nebo drogerii.
Dokud existuje někdo, komu vyhovuje v neděli prodávatDokud existuje spousta lidí, který nevyhovuje v neděli prodávat, ale přesto jim nic jiného nezbývá (pokud se nechtějí propadnout výrazně níž ve své socioekonomické situaci třeba až pod hranici chudoby), je legitimní bavit se o tom, zda to není možné dělat jinak.
A někdy je to varianta optimálníV drtivé většině případů je to ovšem pouze projevem chaotického jednání nakupujícího. Kdyby začal svůj čas organizovat, využije jej mnohem lépe, a jako bonus nebude muset nakupovat v neděli.
To by mě zajímalo, jakou pokroucenou úvahou chcete zdůvodnit, že lidé nemají mít právo se k prodeji a koupi v neděli svobodně rozhodnout.Tady se ale nebavíme o svobodném rozhodnutí v neděli prodávat, ale o tom, zda mají právo svobodně se rozhodnout v neděli neprodávat.
Při lepší organizaci času je možné docílit toho, abych v neděli nepotřeboval nakupovat třeba potraviny
Prozradíte mi, jak si lépe zorganizovat čas, pokud se v neděli ráno vrátím z dvoutýdenní cesty do zahraničí?
Mimochodem, před 15 lety byste v neděli otevřený obchod hledal marně,
Předpokládám, že jste chtěl napsat spíš "před 25 lety", protože před patnácti lety už to žádný problém nebyl. A před 25 lety byla problém i spousta jiných věcí, které dnes považujeme za samozřejmost, takže nemožnost nákupu o víkendu (kromě sobotního dopoledne) byla spíš taková drobnost. Před 25 lety byl například docela zásadní problém podívat se do té Itálie nebo Rakouska - po tom se vám také stýská?
ve spoustě vesnic, městeček a pravděpodobně i měst byste ho marně hledal i dnes. A lidé tam kupodivu neumírají hlady.
Jistě, oni si totiž v sobotu nebo v neděli zajedou nakoupit do nejbližšího města. Stejně jako to dělám třeba já.
Předpokládám, že jste chtěl napsat spíš "před 25 lety", protože před patnácti lety už to žádný problém nebyl.Nechtěl, ještě před 15 lety to bezpochyby platilo. A napsal jsem těch 15 záměrně, protože je na tom vidět, jak krátkou máme paměť, a jak dnes považujeme za nepředstavitelné a nemožné něco, co před 15 lety bylo zcela normální a nic jiného prakticky neexistovalo.
Jistě, oni si totiž v sobotu nebo v neděli zajedou nakoupit do nejbližšího města. Stejně jako to dělám třeba já.To, že to tak děláte vy, neznamená, že to tak dělá každý. Třeba staří lidé, kteří auto nemají a ani by ho nemohli řídit, veřejná doprava o víkendu nejezdí, a v zimě na kole do nejbližšího města nakoupit asi nepojedou.
Tady se ale nebavíme o svobodném rozhodnutí v neděli prodávat, ale o tom, zda mají právo svobodně se rozhodnout v neděli neprodávat.
Ne, tak se to jen z nějakého důvodu snažíte prezentovat vy. Ve skutečnosti je to přesně naopak: v ČR se kdokoli může svobodně rozhodnout v neděli neprodávat, zatímco v některých zemích se nemůžete svobodně rozhodnout v neděli prodávat (a tím pádem ani nakupovat).
v ČR se kdokoli může svobodně rozhodnout v neděli neprodávatAno, ale za jakou cenu? Kdokoli se také může rozhodnout koupit kterýkoli počítač a používat na něm Linux – za cenu, že vyhodí vnucenou licenci na Windows, za cenu, že mu nějaká komponenta nebude fungovat, protože výrobce tají specifikaci, takže není možné napsat ovladač. To přece ale neznamená, že není správné tlačit na prodejce, aby prodávali i počítače bez Windows, nebo že není správné tlačit na výrobce, aby zveřejňovali specifikace hardwaru.
v ČR se kdokoli může svobodně rozhodnout v neděli neprodávatSice s tím souhlasím, ale stejně budu uštěpačný: třeba dodavatelé elektrické energie se mohou svobodně rozhodnout, že v neděli nebudou prodávat (a dodávat)
Dokud existuje spousta lidí, který nevyhovuje v neděli prodávat, ale přesto jim nic jiného nezbývá (pokud se nechtějí propadnout výrazně níž ve své socioekonomické situaci třeba až pod hranici chudoby), je legitimní bavit se o tom, zda to není možné dělat jinak.A co se asi stane kdyz se zakaze nedelni prodej? Majitel obchodu tezko bude platit prodavace za to, ze v nedeli neprodava. Ve vysledku pak par prodavacu vyhodi, protoze jich tolik potrebovat nebude.
Tady se ale nebavíme o svobodném rozhodnutí v neděli prodávat, ale o tom, zda mají právo svobodně se rozhodnout v neděli neprodávat.V CR: Provozovatel ma pravo se svobodne rozhodnout jestli bude v nedeli prodavat, prodavac ma pravo se svobodne rozhodnout jestli bude v nedeli pracovat a zakaznik ma pravo se svobodne rozhodnout jestli bude v nedeli nakupovat. V Nemecku: Provozovatel nema pravo se rozhodnout jestli bude v nedeli prodavat, prodavac se nemuze svobodne rozhodnout ze bude v nedeli prodavat (treba se mu hodi do rozpoctu vikendove priplatky) a zakaznik se nemuze svobodne rozhodnout jit si o vikendu nakoupit.
A co se asi stane kdyz se zakaze nedelni prodej? Majitel obchodu tezko bude platit prodavace za to, ze v nedeli neprodava. Ve vysledku pak par prodavacu vyhodi, protoze jich tolik potrebovat nebude.Proč by je vyhazoval? Objem prodaného zboží bude pořád stejný, navíc jim nebude muset platit příplatky za práci v neděli, takže bude mít nižší náklady. A i kdyby je skutečně vyhodil, stále to není argument proti. Úplně stejný argument totiž můžete použít třeba na otroky – a snad se shodneme, že zrušení otroctví byla správná věc, bez ohledu na to, kolik otroků kvůli tomu bylo „vyhozených“. Až to srovnání ČR a Německa budete myslet vážně, nezapomeňte do něj zahrnout všechny aspekty, ne jen to, co se vám hodí. Když z neoddělitelné dvojice právo–povinnost popíšete v jednom případě jen práva a v druhém jen povinnosti, na sto honů to smrdí účelovou lží.
prodavac ma pravo se svobodne rozhodnout jestli bude v nedeli pracovatNemá. Bylo mu to nařízeno.
Dokud existuje spousta lidí, který nevyhovuje v neděli prodávat, ale přesto jim nic jiného nezbývá (pokud se nechtějí propadnout výrazně níž ve své socioekonomické situaci třeba až pod hranici chudoby), je legitimní bavit se o tom, zda to není možné dělat jinak.Léčíte symptomy, ne příčinu. Pokud je někdo neschopen vykonávat jiné zaměstnání než prodavače, je potřeba napravit především to, nikoliv zákonem nařizovat, aby někdo dodával prodavačská místa podle jeho představ.
V drtivé většině případů je to ovšem pouze projevem chaotického jednání nakupujícího. Kdyby začal svůj čas organizovat, využije jej mnohem lépe, a jako bonus nebude muset nakupovat v neděli.Troufám si tvrdit, že si svůj čas organizuji lépe než 90% populace, a přitom mi často vychází jako optimum jít na nákup v neděli večer.
Tady se ale nebavíme o svobodném rozhodnutí v neděli prodávat, ale o tom, zda mají právo svobodně se rozhodnout v neděli neprodávat.Pokud vím, v tomto státě neexistuje zákon, který by nedělní prodej nařizoval.
Prodavač je snad nějaké podřadné zaměstnání? A prodavače snad nepotřebujeme? Já si tedy myslím, že schopné prodavače bychom v prodejnách potřebovali jako sůl.Zajisté potřebovali. Ale není pravda, že by schopní lidé neměli na výběr, zda budou pracovat v neděli nebo ne. A těm neschopným se nemáme za každou cenu přizpůsobovat, nýbrž je máme učit být schopnější. Pokud si někdo vybere, že bude prodavačem v hypermarketu, činí tak s vědomím, že k této profesi patří občas pracovat o víkendu, protože po víkendovém prodeji je poptávka. Stejně tak vybere-li si profesi řidiče MHD – k té také víkendová práce přirozeně patří, ale nikdo tu proti tomu kupodivu neprotestuje. Ovšem kdybych akceptoval Váš (s prominutím dost pochybný) argument, že nedělní nákup je projevem špatné organizace času, protože jsem si mohl nakoupit jindy, mohu úplně stejně argumentovat, že je špatnou organizací času způsobeno i nedělní cestování, protože jsem se přeci mohl vydat na cestu jindy. A vlastně i nedělní cokoliv jiného. I rozhodnout se v neděli umřít je naprosto nezodpovědné, protože kvůli mně musí být v práci funebrák.
Další dvě odpovědi jsou vás nedůstojné, tváří se jako polemika, ale s mým tvrzením nejsou nijak v rozporu.Jsou. Tvrdíte, že to, že lidé nakupují v neděli, je projevem neschopnosti organizovat si čas. Já tvrdím, že to není pravda. Vy tvrdíte, že někdo nemá možnost rozhodnout se v neděli neprodávat. Já tvrdím, že nemáte pravdu. A vidím ve svém okolí spoustu prodejen, které v neděli otevřeno nemají, takže evidentně jejich majitelé tu možnost měli. To je docela slušný rozpor, ne?
Tvrdíte, že to, že lidé nakupují v neděli, je projevem neschopnosti organizovat si čas. Já tvrdím, že to není pravda.Tak to tvrzení něčím doložte.
Vy tvrdíte, že někdo nemá možnost rozhodnout se v neděli neprodávat.Tvrdím, že někdo nemá možnost rozhodnout se v neděli neprodávat, aniž by tím výrazně neutrpěla jeho sociální a ekonomická situace.
Když už jsme u té důstojnosti: mě přijde samotná možnost toho, že by stát nařizoval obchodníkům, kdy mohou prodávat a kdy ne, naprosto nedůstojná. Lidé jsou svobodné bytosti a stát je má omezovat pouze v případech, kdy je to nutné.Tohle ale není střet svobody a nesvobody, to je střet dvou svobod. Proč stát nemá nařizovat obchodníkům, ale je správné, když nařizuje zaměstnancům nebo všem, kteří považují neděli za svátek?
Každý prodavač v hypermarketu je podle vás neschopný? Technici telekomunikačních operátorů, elektráren jsou neschopní? Lékaři jsou neschopní? Televizní moderátoři jsou neschopní?Eh, pane kolego, čtěte prosím trochu pomaleji. Pak uvidíte že jsem napsal, že neschopný je ten, kdo si v případě, kdy mu nedělní zaměstnání nevyhovuje, nedovede vybrat jiné.
Tak to tvrzení něčím doložte.Vy jste první přišel s nějakým tvrzením, totiž s tím, že to je projevem neschopnosti. Takže důkazní břemeno jest na Vašich bedrech. To je stejné, jako kdybyste tvrdil, že existuje růžový jednorožec. Aby Vás ostatní brali vážně, měl byste předložit důkaz, na po nich chtít, aby dokazovali, že žádný růžový jednorožec nemůže existovat.
Tvrdím, že někdo nemá možnost rozhodnout se v neděli neprodávat, aniž by tím výrazně neutrpěla jeho sociální a ekonomická situace.Obchodníci v mém okolí, kteří v neděli neprodávají, nevypadají, že by nějak utrpěli. A taktéž je nikdo nenutí býti obchodníkem.
Tohle ale není střet svobody a nesvobody, to je střet dvou svobod. Proč stát nemá nařizovat obchodníkům, ale je správné, když nařizuje zaměstnancům nebo všem, kteří považují neděli za svátek?Osobně si myslím, že by stát nic takového nařizovat neměl.
Obchodníci v mém okolí, kteří v neděli neprodávají, nevypadají, že by nějak utrpěli.Jistě. Protože ti, kteří utrpěli, už nejsou obchodníky, ale v lepším případě něčím jiným, v horším případě nezaměstnanými. To je to, co chcete?
A taktéž je nikdo nenutí býti obchodníkem.Nenutí. Ale co když je to to nejlepší, co může dělat?
Osobně si myslím, že by stát nic takového nařizovat neměl.V současné době to ale nařizuje. A může nařídit buď jeden extrém, druhý extrém nebo nějaký kompromis, ale nemůže nenařídit nic. Co s tím? Neřešit to a ponechat to víceméně náhodě, jako je to teď?
Všichni, kterým to pak nebude vyhovovat, jsou neschopní?Neexistuje žádné právo, aby mě společnost platila za to, že dělám to, co si přeji. Buďto někdo o to, co chci dělat, má zájem (a pak mě buďto zaměstná nebo se stane mým zákazníkem), nebo nikdo takový neexistuje a pak mi nezbývá, než své představy o práci vyměnit za nějaké realističtější.
Jistě. Protože ti, kteří utrpěli, už nejsou obchodníky, ale v lepším případě něčím jiným, v horším případě nezaměstnanými. To je to, co chcete?Nevypadá to, že bychom strádali nedostatkem obchodníků. Takže pokud někteří obchodovat přestali a začali se zabývat něčím, po čem je větší poptávka, je to zcela v pořádku.
Nenutí. Ale co když je to to nejlepší, co může dělat?Co když se jedna rovná dvěma? To je podobně realistický předpoklad.
V současné době to ale nařizuje. A může nařídit buď jeden extrém, druhý extrém nebo nějaký kompromis, ale nemůže nenařídit nic. Co s tím? Neřešit to a ponechat to víceméně náhodě, jako je to teď?U naprosté většiny věcí, které by stát mohl regulovat, je nejlepší zákon žádný zákon.
U naprosté většiny věcí, které by stát mohl regulovat, je nejlepší zákon žádný zákon.To je velmi odvážné tvrzení. Zvlášť když si člověk uvědomí, že stále větší integrace lidské společnosti provází celou historii lidské civilizace – a čím větší integrace, tím více „třecích ploch“ a tím větší potřeba stanovovat pravidla pro vzájemné soužití.
Pořád vycházíte z toho, že když se to nechá samopohybu, dopadne to nejlépe, jak je možné.Nevycházím. Ale dokud zákony nepřijímá rada neomylných mudrců, ale parlament lidí, kteří jsou ve věcech, o nichž rozhodují, zoufale nekompetentní, tak je často samopohyb daleko lepší. Ostatně, onen samopohyb má velmi daleko ke slepé náhodě. Spousta lidí nad svými činy přemýšlí a někteří mnohem víc než autoři zákonů.
Zvlášť když si člověk uvědomí, že stále větší integrace lidské společnosti provází celou historii lidské civilizace – a čím větší integrace, tím více „třecích ploch“ a tím větší potřeba stanovovat pravidla pro vzájemné soužití.Což nic neříká o tom, jestli je potřeba, aby ta pravidla byla velmi složitá. Současná situace, v níž občan nemá šanci znát všechny zákony, které se jeho jednání potenciálně týkají, je naprosto absurdní. Ostatně, jeden příklad velmi složitého systému, který je přitom svázaný jen velice jednoduchými pravidly, máte před sebou: je to Internet. Dokonce bych řekl, že tak dobře funguje hlavně díky tomu, že se zatím žádnému státu nepovedlo do jeho činnosti podstatně zasahovat.
Spousta lidí nad tím také přemýšlí, a výsledek pak vtělí do zákonů. Říká se tomu demokracie.Říká se tomu naivní představa o demokracii. Přečtete-li si zákony, které přijímá parlament libovolné demokratické země, vyvede Vás to z omylu.
O složitosti pravidel tu nikdo nemluvil.Mluvil. O tom, že spousta pravidel je zbytečných, a tedy celý systém zbytečně složitý.
Internet je právě příkladem toho, že když se do systému zapojuje čím dál víc subjektů, přestávají fungovat původní mechanismy založené na pouhé nevymahatelné dohodě.Příklad?
Třeba antispamová ochrana, firewally.To jsou ovšem typické případy funkčního lokálního řešení problému bez jakéhokoliv zásahu shora. Takže to Vaše tvrzení nijak nepodporuje.
Ten e-mailový se daří automaticky filtrovat docela dobřeRád si nechám poradit. Poslední dobou se mi plní schránky takovýmito emaily:
Myslím, že je potřeba důsledně pokutovat i ty, kteří spammerům a útočníkům opakovaně poskytují své počítače a svou internetovou konektivitu (byť třeba z nedbalosti).Spotřební daň na Windows?
Inzerce o chystané konferenci (tzv. call for papers) odeslaná na 1000 emailů je spam?Tak pokud ta inzerce chodí lidem na základě toho, že se jejich e-maily objevily na stránkách spolku chovatelů koček, tak je to úplně stejný spam, jako nabídka viagry rozeslaná na e-maily vykradené ze stránek arcibiskupství. Kvalifikace spamu dokonce ani v našem právním řádu nezávisí na tom, co dotyčný nabízí, ale komu ty e-maily posílá, a jak a jestli získal jeho implicitní či explicitní souhlas.
Kvalifikace spamu dokonce ani v našem právním řádu nezávisí na tom, co dotyčný nabízí,To není úplně pravda. Musí to být obchodní sdělení.
A kdo posoudí, co je spam a co není?Pro začátek je dobré kritérium, že se jedná o obchodní nabídku rozesílanou lidem, se kterými odesilatel nebyl v žádném obchodním vztahu. Takže ano a ano.
Potřeba nakupovat v neděli je jejím důsledkem. Při lepší organizaci času je možné docílit toho, abych v neděli nepotřeboval nakupovat třeba potraviny nebo drogerii.Tedy by zákon zákazu prodeje v neděli řešil důsledek a ne příčinu (byl by tedy neefektivní). A nebo kdyby řešil i příčinu, tak by měli občani ze zákona nařízeno schopně zorganizovat čas?
varianta, že v neděli bude pracovat jen ten, kdo skutečně chce, je utopická.Tak to snad u nás běžně funguje, ne? Tedy spíš v tom smyslu, že kdo si to jak domluví.
Oni jsou křesťané a z té víty mají myslim neraději (a berou vážně) ty svátky a barvičky
To ale není žádná víra, to je náboženství. To je zatraceně velký rozdíl.
To co podnikaji Rakušáci je přirozenjší a zdravější.
Inu, názory jsou od toho, aby se různily.
No, já teda nevim, ale všechny národy mají nějaký pravidelný den odpočinku a zatím jsem neslyšel, že by to někdo měl za nezdravé.
Nevidím jediný důvod, proč by ho všichni museli mít befehlem ve stejný den. Problém v tom Rakousku je právě v tom, že - aspoň podle mých informací - si tam ani soukromník nesmí otevřít večerku, která by měla otevřeno v neděli, protože i když by "vykořisťoval" jen sám sebe, byla by to nefér konkurenční výhoda.
Já řikám ten důvod proč v jeden den - aby se mohli společně veselit.No, tak veselit se v neděli klidně budu, ale když dojde chlast (asi teda hlavně ostatním, já moc nepiju), tak se večerka bude hodit...
přesně tak, když mi nečekaně přijede návštěva a já mám v ledničce tak leda deset deka točeňáku na pondělní snídani, co potom?Zastřelit se. Přesně tak, jak to dělají na vesnicích, kde není vůbec žádný obchod, nebo kde jediný obchod má otevřeno jen ve všední dny do tří do čtyř odpoledne. Příště, než začnete popisovat, jak je něco životně důležité, zkuste se zamyslet aspoň nad tím, jestli se bez toho třeba neobejde 90 % republiky a 99 % EU. Pak nebudete psát takovéhle hlouposti.
Přesně tak, jak to dělají na vesnicích, kde není vůbec žádný obchod, nebo kde jediný obchod má otevřeno jen ve všední dny do tří do čtyř odpoledne.Sednou do auta a zajedou si nakoupit? :)
Příště, než začnete popisovat, jak je něco životně důležité, zkuste se zamyslet aspoň nad tím, jestli se bez toho třeba neobejde 90 % republiky a 99 % EU. Pak nebudete psát takovéhle hlouposti.Důležité to není, ale činí to život příjemnějším. Více než 50% lidí na této planetě se obejde bez vodovodu. Máme ho proto zákonem zakázat?
Existence poptávky je nějaká posvátná kráva, které je nutné vždy vyhovět?To jistě ne. Ale také to není důvod, aby někdo vyskočil jako čertík z krabičky a snažil se mermomocí regulovat, uzákoňovat, zakazovat...
činí to život příjemnějšímJak pro koho. A o tom to právě celé je.
V Čechách (a na Moravě a Slezku) je bordel. Ale zlatej bordel!Jak to pozoruju, tak tehle přístup má příliš mnoho Čechů. Přitom tím v důsledku škodí sami sobě. Co je špatného na tom, že jsou daná pravidla a je vynucováno jejich dodržování?
Na to je jednoducha odpoved, postavit se na to misto s vedomim, ze je to spatne a pro pristi den hledat reseni, jestli je s parkovanim problem.Tak jsem to udelal. A vis, co je ten vtip? Dneska bylo mista dost i u nas, stejne jako predevcirem. To jen vcera proste nebylo.
Ráno jedu k firmě a všechna (tj. asi 6) firemní místa jsou plná, odhadem z půlky lidmi, co tam nemají co dělat
Tato historka me utvrzuje v presvedceni, ze jsme narod Svejku...Ne. To tedy rozhodně nejsme. V tom románu je zachycena celá škála našich národních typů. Dokonce ani ten Švejk není z hlediska typu zcela jednoznačný. Na počátku týpek co si ze všeho dělá kozy, později klasický český vychcánek.
pokud nezpůsobím škodu, nikoho neohrozím ani neomezím na jeho právech, je nesmysl (a dokonce bych řekl že i protiprávní) mě pokutovat.Myslim, ze nic nemusim dodavat, tohle je presne to, o cem jsem psal. TY usoudis, ze je to bezpecne, tak je to proste bezpecne a kdyby ti dali pokutu, je to protipravni. Nadhera!
Je opravdu tak slozite smirit se s tim, ze se neco nesmi a respektovat to?Popravdě? Docela jo. Celý život jsem toho názoru, že bych měl něco dělat protože to je správně (resp. nedělat protože to je špatně). A ne protože parta zmrdů rozhodla že černá je bílá.
Popravdě? Docela jo. Celý život jsem toho názoru, že bych měl něco dělat protože to je správně (resp. nedělat protože to je špatně). A ne protože parta zmrdů rozhodla že černá je bílá.Takze chodit v kolejisti je normalni a kdo rozhodl ze ne, je zmrd
Takze chodit v kolejisti je normalni a kdo rozhodl ze ne, je zmrdMno, kdybych si řekl, že už nikdy neudělám krok v kolejišti, tak by mi to značně zkomplikovalo život.
holčičky to nedělajíMám pocit, že holky přecházejí daleko hůř než kluci.
A ještě jednou bych se chtěl zeptat - kdy v tom místě došlo naposledy ke srážce chodce s vlakem?Ptáte se naprosto blbě. Správná otázka je, co by se dělo, pokud by přecházení přes koleje nebylo zakazováno (a v českých podmínkách ani postihováno).
Viděl jsem přecházení přes koleje na koridoru. Dotyčná nešla nijak pomalu, vlak nikde, a přesto to stihla jen o pár centimetrů.To je jako tvrdit, že ve městech by se neměla přecházet silnice protože není bezpečné přecházet dálnici :) (mimochodem, obojí se dá relativně bezpečně přejít pokud člověk má rozhled alespoň tak 500m na obě strany.
Oh, on ti na přejezdu někdo zaručuje že to stihneš?Ano, počítá se to a posuzuje se to.
Proč je tam potom tolik mrtvých?Protože se lidi buď nerozhlídnou vůbec, nebo si myslí, že to před vlakem stihnou. Valná většina nehod na přejezdech je z blbosti nebo ignorance, věci jako Hlubočepy, kdy je na vině dráha, jsou výjimkou.
ad a) jedna krásná z Benešova, taky velmi přehledné nádraží, vlak nikde v dohledu a "starší paní" s taškou na kolečkách se jala přecházet koleje, protože podchodem je to daleko (v tu dobu už byly nástupiště udělaný se zvýšenýma perónama), jenže ouha babče se z toho kolejiště poněkud špatně škrábalo zpátky na perón a najednou byl vlak tam...jo nakonec to pár metrů před mašinou stihla a i ta taška přežila
Ano, babča podcenila jak fyzickou tak časovou náročnost daného přechodu, ale jde mi o to, že ten zákaz tam opravdu neni pro srandu králíkům, ono ani to, že "vlak ještě není nikde v dohledu" neznamená, že se tam velmi rychle neocitne a on opravdu narozdíl od auta nezastaví na pár metrech (ani na pár desítkách), jakkoliv krásně by chtěl. A fíru potom bude popotahovat drážní inspekce, budou zkoumat, jestli náhodou nevjížděl na to nádraží o 2,3 kilometry rychleji než měl, v horším případě se na něm budou chtít hojit příbuzní zesnulého, nehledě na provozní komplikace a nějakou psychickou újmu na tom kdo ten vlak řídil a to vše kvůli nějakýmu pitomcovi, co si myslel, že zrovna tam se zákaz porušovat může, dyť je tam tak
pěkně všude vidět...
ad b) a to že v Norsku zabil masový vrah x lidí znamená, že můžu vstát od klávesnice a y < x jich zastřelit taky?ono ani to, že "vlak ještě není nikde v dohledu" neznamená, že se tam velmi rychle neocitne a on opravdu narozdíl od auta nezastaví na pár metrech (ani na pár desítkách), jakkoliv krásně by chtěl.Hlavní problém je opravdu v tom dohledu. Na silnici řidič musí jet tak, aby byl schopen zastavit - díky tomu přecházející taky auto vidí včas. Na dráze je rozhled obecně kratší a k tomu se teprv přidává to menší zpomalení vlaku.
Tíhnou totiž k hledání cesty nejmenšího odporu.Což vědí zřejmě úplně všichni, až na architekty veřejného prostoru a objednatele. Jinak by přece prostor uspořádali tak, aby cesta nejmenšího odporu vedla právě přes podchod. Přičemž to uspořádání se nedělá tak, že se člověku postaví do cesty překážky a zákazy, ale tak, že přirozenými vodítky navede do podchodu.
kdy v tom místě došlo naposledy ke srážce chodce s vlakem?Kdy se naposledy srazila auta na silnici v bode XY? Zrusime tam omezeni rychhlosti na 50 km/h ackoliv je to v obci? Zkratka odmitas uznat, ze kolejiste je prostor patrici draze, urceny pro drahu a jako takovy je prostorem, kde si ma draha pravo urcovat takova pravidla, ktera ji umozni co nejlepsi podminky pro provoz. Presto prosazujes neustale nejake Ja JA JA (...mam pravo chodit kde se mi zalibi). Musim priznat, ze to nechapu a trosku mne to desi, protoze v tom nejses sam, takovych je ve tve generaci moc. JA mam pravo a nikdo mi na nej nesmi sahnout a opovazte se po mne neco chtit...
to bude koneckonců jen jeho problém (+ možná pár minut nádražáka s hadrem na smytí krveTo je prave ten zasadni omyl. Kvuli takove nehode vlak musi zastavit (=do cile nedojede par desitek az stovky lidi), drahy musi zajistit nahradni prepravu, rozhasi se grafikon, navaznosti, trat je na chvili uzavrena (=> dalsi zpozdeni) a v nekterych pripadech to hadr a par minut nadrazaka nespravi. Vysetrovani rovnez neni zadarmo. A proc to vsechno? Protoze je nekdo presvedcen o svem pravu vlezt vsude a vzdy?).