Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Pokud jste v životě nepotřebovali pracovat s katastrálním úřadem nebo jejich webem, buďte rádi.
Pro ty, co neví, co katastr je: je to hromada od ruky načáraných map ve stylu šedesátých let minulého století, které jsou skenovány a zpřístupněny skrze webovou aplikaci. V katastru vidíte, který pozemek, budova či byt komu patří, jaká jsou k tomu břemena a další průsery. Zjistíte tak třeba, že na vaše sousedy byla uvalena exekuce
V poslední době jsem byl šokován tím, jaký nehorázný bordel zde vládne. Člověk by přitom čekal, že v roce 2009 bude všechno jasné. Nedávno jsem se totiž dozvěděl, že panelák, kde v Praze bydlím, stojí na pozemku, který je podle jejich mapy umístěn 300m od samotné budovy. Evidentně byl nějaký úředník ospalý a čáral, co se mu do snů vlezlo. Několik desítek minut s veledůležitými idioty na telefonu, dohadování, hádání a "prý to vyřeší".
Samotná webová aplikace je taky bomba. Je totiž dokonale nepřesná. Když kliknete na parcelu XY, dostanete se na informace o parcele XY. Stačí ale kliknout o pár pixelů dál v té samé parcele a už vám to ukazuje, že klikáte na parcelu souseda, který ji podle grafického pohledu má o notný kousek dál. Realita je taková, že data graficky zobrazovaná neodpovídají souřadnicovým informacím. Takže když se v nahuštěném místě snažíte zjistit, co je čí, máte smůlu. Klikání je na nic a odfláknuté čáry od ruky vám ne vždy neporadí.
Na obrázku vidíte ještě relativně přehlednou situaci. Ale všimněte si, že modrá tečka 39 je mimo parcelu, ke které přísluší. Měla by být o kus níž na tom pruhu pozemku... Hnus, hnus.
Tiskni
Sdílej:
Panelak nemusi mit pod sebou parcelu.Ale má. Podle katastrální mapy náš panelák stál na pozemku jiného paneláku a naopak. Prostě někdo blbě napsal čísla. Je to trochu problém, když tam třeba chcete prodat byt...
Evidentně byl nějaký úředník ospalý a čáral, co se mu do snů vlezlo.mnohem realistictejsi scenar je, ze na katastru meli na prekreslovani map do pocitace cvicene opicky, ktere jim prekreslovaly data z papirove do elektronicke podoby. od takovych opicek se vetsinou pozaduje, aby preklikali za den co nejvic tecek a carek. navic, nikdo nepredpoklada, ze by si snad opicky mohly jit zkontrovat skutecny stav do terenu. otazka jeste je, jak moc presne jsou puvodni mapy a informace v nich, ktere mile opicky prekreslovaly.
Jenže tohle není překreslovaný do počítače. To je scan fólie, do které se údaje zanášely tím způsobem, že úředník dostal více méně přesný plán od geodeta a ten tam na tu fólii rukou překreslil. Často se ale stávalo, že přesný plán do fólie překreslit nešlo, protože se rozjížděli rozměry (zkosení, rotace), takže se tam ty čáry domalovaly tak, aby seděla aspoň topologie. Tomu se říkalo zanesení to katastru. Na přesné a doplňující údaje (výměra, účel, vlastníci) pak sloužil list vlastnictví, taková kniha, kam se údaje dopsaly a propojily přes číslo mapové listu a číslo parcely.
Dnes na úřad přinesete digitálně připravený plán, který kromě obrázku obsahuje seznam významných bodů a jejich souřadnic, takže se nemůže stát, že při „překreslování“ do digitálního katastru poloha nesedí.
Prohlédněte si přiložený obrázek. Černou barvou je scan, fialovou jsou digitální aktualizace. Zatímco dům čp. 35 (nahoře) sedí s novým vyměřením, nově vyměrená parcela vedle domu čp. 43 (upostřed) jasně zasahuje do domu, což je samozřejmě hloupost.
Skutečná digitalizace, na kterou se používají opičky, je sakra drahá záležitost a na přesnost se docela hledí. Jenže jak jsem říkal, stojí děsný prachy. Proto taky jedním z mála tahounů digitalizace jsou místní samosprávy, které ze zákona musí (nebo to už zrušili?) mít územní plán a jedním z povinných vlastností územního plánu je digitální mapa. Takže velká část nákladů (bavíme se o stovkách tisíc korun na malé území) na pořízení územního plánu (který malým obcím je stejně na dvě věci) jde na digitalizaci katastru. Takže v podstatě obce sponzorují ČÚZK, protože na údaje v katastru drží autorská práva on (a paragrafu o úředním dílu se brání zuby nehty).
Naopak, plně podporuji oprávněné upozornění na firmy, které si z nás dělají dojné krávy (a někdy jim vyloženě naletíme, nebo spíše chytračíme a oni nás přechytračí - tím myslím výhry s platbou jako zálohou - cha cháááá).
4)Ano, parcela tricet devet je mimo parcelu. Je totiz u cisla, ktere se neveslo dovnitr a je proto zcela spravne vytazeno ven a je na nej odkazaho sipkou.Že je tam šipka, to chápu. Ale že i ten modrý, zdigitalizovaný bod je mimo, to je na houby.
3)Nevychazi se z map z sedesatych let minuleho staleti. Vychazi se z map z sedesatych let predminuleho stoleti. V minulem stoleti tu totiz vladla doba evidence nemovitosti a to parcely az tak moc nehraly roli. Fabrika o stopadesati hektarech byla tak na trech, ctyrech parcelach )podle poctu katastru). Dneska co dum, to parcela, komunikace dalsi parcely a spousta technologii taky svoje. Z cehoz ovsem plyne docela solidni napor na katastry.Přesně, doporučuji podívat se do pozemkového katastru
Pro stav map a jejich digitalizace mám pochopení, je to ohromný a právně závazný datový soubor navíc spravovaný z veřejných zdrojů.Je natolik právně závazný, že se naše rodina několik desítek let starala o cizí kus lesa. Pak přišla dotace z EU, souřadnice se přeměřily a rázem nám patřil jiný kus, kde bylo práce jak na kostele.
a tak si mapu zobrazuju pomocí nějaké WMS prohlížečky (QGis je na to skvělej)Nechcelo by sa ti urobiť o tom krátky blog? Kde napr. berieš dátovú súbory?
Má se to dělat jako projekce na elipsoid a úplně stejně se má uvádět i výměra. Takže když budete vlastnit louku pod úhlem 45 ˚, tak to, co jste naměřil na zemi, podělíte druhou odmocninou ze dvou a tohle číslo se bude všude uvádět.
Jednak to je technicky rozumné, druhak vám bude sedět plocha určená graficky z plánu a za třetí když prší nebo roste tráva nebo les, tak výnosy budou odpovídat.