Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Před nedávnem jsem psal o problémech s Českou spořitelnou.
Ve zkratce jde o to, že mě Česká spořitelna od dubna vedla jako obyčejného klienta, ačkoliv jsem doložil, že jsem studentem. Mou první reklamaci ztratili a už mám výsledky reklamace druhé. 15. září mi volali (pravděpodobně z budějovické pobočky banky), že mi poplatky vrátí a navrátí mi status studenta. Jen mi bylo připomenuto, že budu muset do konce tohoto roku přinést potvrzení zase na další rok. Radoval jsem se, ale předčasně.
Na poplatcích mi příští den vrátili 137 Kč, ale někdo to jednoduše zvoral. Nevrátili mi poplatek největší, tedy 200 Kč za vedení karty. A kromě toho jsem při zadávání stížnosti jednoznačně určil, že chci vyrozumění poštou na adresu, kterou jsem jim nadiktoval, a ne telefonicky. S papírem můžu něco dělat, s hovorem na mobil ne.
Suma sumárum, České spořitelně se povedlo toto:
Chtěl jsem jen vrátit blbé tři stovky a jaká hniloba se odkryla. Chystám se na reklamaci třetí, tentokrát ji asi budu podávat osobně v bance.
Tiskni
Sdílej:
to zamestnavate nejaky analfabety, kteri nedokazou ani spravne do telefonu precist cislo reklamace?Tu reklamaci se nepodařilo najít ani podle rodného čísla, takže ji prostě někdo musel smazat.
Chystám se na reklamaci třetí, tentokrát ji asi budu podávat osobně v bance.
Myslím, že nejlepší by bylo, kdyby to byla tvá poslední návštěva dané banky. Po takové anabázi by mě už tam nikdo nikdy neviděl.