Byl vydán Linux Mint 22.3 s kódovým jménem Zena. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že nástroj Systémová hlášení (System Reports) získal mnoho nových funkcí a byl přejmenován na Informace o systému (System Information). Linux Mint 22.3 bude podporován do roku 2029.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 10.0 vydáno v nové stabilní verzi 11.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je podpora NTSYNC a dokončení architektury WoW64.
Byl vydán Mozilla Firefox 147.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Firefox nově podporuje Freedesktop.org XDG Base Directory Specification. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 147 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Asociace repair.org udělila anticeny těm nejhorším produktům představeným na veletrhu CES 2026. Oceněnými jsou například šmírující kamery Amazon Ring AI, chytrý běžecký pás od společnosti Merach, která otevřeně přiznává, že nedokáže zabezpečit osobní data uživatelů, případně jednorázové lízátko, které rozvibrovává čelisti uživatele a tak přehrává hudbu. Absolutním vítězem je lednička od Samsungu, která zobrazuje reklamy a kterou lze otevřít pouze hlasovým příkazem přes cloudovou službu.
Íránští protirežimní aktivisté si všímají 30% až 80% ztráty packetů při komunikaci se satelity služby Starlink. Mohlo by se jednat o vedlejší důsledek rušení GPS, kterou pozemní přijímače Starlinku používají k výpočtu polohy satelitů a kterou se režim rovněž snaží blokovat, podle bezpečnostního experta a iranisty Amira Rashidiho je ale pravděpodobnější příčinou terestrické rušení přímo satelitní komunikace Starlinku podobnou
… více »Evropská komise (EK) zvažuje, že zařadí komunikační službu WhatsApp americké společnosti Meta mezi velké internetové platformy, které podléhají přísnější regulaci podle unijního nařízení o digitálních službách (DSA). Firmy s více než 45 miliony uživatelů jsou podle DSA považovány za velmi velké on-line platformy (Very Large Online Platforms; VLOP) a podléhají přísnějším pravidlům EU pro internetový obsah. Pravidla po
… více »Tržní hodnota technologické společnosti Alphabet poprvé v historii přesáhla čtyři biliony dolarů (83 bilionů Kč). Stalo se tak poté, co Apple oznámil, že bude na poli umělé inteligence (AI) spolupracovat s dceřinou firmou Alphabetu, společností Google.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 161 (pdf).
Po delší době vývoje vyšla nativní linuxová verze virtuálního bubeníka MT-PowerDrumKit 2 ve formátu VST3. Mezi testovanými hosty jsou Reaper, Ardour, Bitwig a Carla.
Desktopové prostředí Budgie bylo vydáno ve verzi 10.10. Dokončena byla migrace z X11 na Wayland. Budgie 10 vstupuje do režimu údržby. Vývoj se přesouvá k Budgie 11. Dlouho se řešilo, v čem bude nové Budgie napsáno. Budgie 10 je postaveno nad GTK 3. Přemýšlelo se také nad přepsáním z GTK do EFL. Budgie 11 bude nakonec postaveno nad Qt 6.
Blbě, jak jinak, co taky od O2 čekat.
Nejdřív bych rád sdělil, že tento zápisek píšu s takovou zlostí, že kdyby se tu objevil někdo v tričku O2, tak vymotám telefonní drát a půjdu ho uškrtit. Minulé úterý jsem byl v O2 a kromě převodu ADSL na jinou osobu jsem upgradoval rychlost z "max 8 Mbps" na "max 16 Mbps". V prodejně mi to bylo odsouhlaseno a bylo mi odkýváno, že maximální rychlost na naší lince je 12 Mbps (údaj z adsl.cz, které bere data od O2). Na toto byla podepsána smlouva.
Opět doplním to, co jsem psal v minulém zápisku: naše linka má parametry kurevsky dobré. Útlum linky je 11 dB a margin při současných 8 Mbps je 28 dB stabilních, což je opět špičková hodnota. Při googlení narazíte na lidi, kteří mají 8 Mbps ADSL při mnohem horších parametrech.
5 dnů, které chtěli na provedení změny, uběhlo a stále jsem měl původní rychlost (i po reconnectu). Jal jsem se tedy volat na linku O2, kde mi sdělili, že žádnou žádost o upgrade v systému nemají(!) a ihned jsem byl přepojován na někoho jiného. Další dáma mi řekla, že na naší lince lze dosáhnout maximálně 8 Mbps, a tudíž ani žádný upgrade proběhnout nemůže. Když jsem začal zuřit, co je to za bordel, když mám ústřednu co by kamenem dohodil a parametry linky jsou podle mého měření špičkové, bylo mi řečeno, že za pár dnů tu bude VDSL a budu moct mít až 16 Mbps.
Rozloučil jsem se a zavolal jsem na linku znovu. Šel jsem na to jinak: zeptal jsem se, jaká je maximální rychlost, kterou bychom mohli mít. Tentokrát mi bylo řečeno, že maximálně 10 Mbps. Opět jsem byl upozorněn na VDSL s tím, že pak to bude až 25 Mbps, ale není si jistá.
Zítra půjdu fyzicky do prodejny O2 a jestli se předtím něčím nenadopuju, tak asi budu mluvit hodně sprostě. Kdyby si všichni tolik nestěžovali na ADSL od T-Mobile, už bych byl dávno u nich. Ono by se nám to vzhledem k výši naší útraty u T-Mobile vyplatilo, ale já chci mít maximální rychlost, a nikoliv něco v intervalu (0, maximum>, jako to u nich bohužel je - agregace je dost cítit.
Tiskni
Sdílej:
)
Telefonat trval asi 15 minut a 14 minut jsem se opravdu smal.
Perla rozhovoru byla, ze mi pan tvrdil, ze T-Mobile nepouziva draty Telecomu alias O2, ale ze si taha vlastni.
Dodnes nevim, jestli byl pan telefonista tak hloupy nebo by rekl cokoli, aby me premluvil...
>>> PPS: ten šlendrián s barvama vodičů mají i v ČEZ.......
Samozrejme ze je to jedno kam ktera faze aneb na barve nezalezi. Evidentne nepamatujete dobu kdy se elektrika delala z toho co kdo ziskal za flasku nekde u znamych. ... Treba 500 m civku kabelu 4x2,5 - cerna-cerna-hneda-zelenozluta a nebo zlute lanko 4mm2 v krizi nejvetsi.
>>> Tak jsem to po baráku předělal,
To je videt ze asi nemate co jineho na praci. A poradi barev v pojistkove skrini pripadne na sloupe jste overil ?
3)třífázovým elektromotorům není jedno, kam která fáze (ty barvy jo)Pokud zapojuješ menší 3F přímo na přepínač - míchačka apod. tak stačí zaměnit jekékoliv 2 fáze. Pokud je to uvětších výkonů pak to stejně řešíš stykačem atd. Většinou se přepínají na reverzáku L1 a L2.
Evidentne nepamatujete dobu kdy se elektrika delala z toho co kdo ziskal za flasku nekde u znamychZnám velice dobře. Nejlepší mít někoho známého v SPMB a bylo to celkem v pohodě.
Support u O2 je opravdu zajimavy. Kdysi jsem volal ohledne firemniho cisla a ADSL ve firme kvuliva aktivaci a soudruzka mi vysvetlila ze nejsem podle jmena kontaktni osoba se kterou by se mela bavit. Jako kontaktni osoba je nas reditel tak jsem soudruzce vysvetlil zda ji prijde normalni aby takoveto veci resil reditel a ze on na to ma lidi jako treba me. Prastil jsem s telefonem a co ted ... porad nevyreseno .. jal jsem se vytacet linku znova a tentokrat to vzal nekdo jiny se kterym byla hned rec a vsechno jsme vyresili.
Z toho vseho vypliva ponauceni: necekat nejakou pomoc pokud to veme zenska, zavesit, vytocit znovu a modlit se, aby to vzal chlap.
Pokud nepochodite u jednoho operatora tak to vubec nevzdavat a zkouset dalsiho ... snad bude sdilnejsi.
Takto bohuzel funguji vsechny infolinky a support.
necekat nejakou pomoc pokud to veme zenska, zavesit, vytocit znovuŠkoda, že to v životě není jako v komixech