Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Překlady xkcd vycházejí se svolením původního autora. © Randall Munroe.
Překlad: Robert Krátký, písmo: Martin Stiborský
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 2.5
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Popravdě řečeno, klobouk dolů před Vámi i před tím starším pánem, který to vyřešil. Tenhle technický zádrhel je podle mého velice vzdálen světu technické podpory i běžných techniků co znají jenom ústřednu/DSLAM/modemy a většina jejich práce se odehrává vymydlenýma rukama na klávesnici... Nezměříte to ani reflektometrem - fakt musíte jít po kabelu, resp. mít aspoň podezření na základě letitých zkušeností.
Díky moc za report, tohle se člověk často nedočte.
Jestli to po těch drátech od kritického místa bylo kus dál, patrně by stačila jenom lepší přepěťová ochrana. Nedělám si iluze, jak asi silné jsou běžné přepěťovky v těch integrovaných ochranách, co koupíte na každém rohu... Docela poctivě se tímto oborem zabývá jedna místní firma. A pak samozřejmě molochové typu Dehn, Saltek, Phoenix Contact apod.
žena říká, že "šibolít" určitě neV originále je "shibboleet", nikoliv "shibboleth"
a nema tam byt ten retezec "leet" schvalne? :)Bral jsem to tak, že je lepší přepsat výslovnost.
Teda dneska mi z té debaty pod komixem několikrát klesla čelist až cvakla o podlahu
BTW "mapa metra", to jako takový ten graf vývoje UNIXových OS?
Dříve stačilo chvíli mluvit rychle a používat hodně odborných výrazů, ale dnes už jsou asi telefonisté psychicky odolnější.
Jinak mi to připomíná jeden vyčerpávající mimoběžný telefonní rozhovor z minulého týdne. Slečna se mi snažila vnutit superextraultravýhodné ADSL za 399 Kč a odmítala uvěřit, že by někoho mohly na připojení zajímat i jiné parametry než nominální rychlost, zatímco já odmítal uvěřit pohádkám o tom, že s agregací 1:50 ani v nejhorším případě neklesne rychlost pod 80 procent nominální a připojení bude bez problémů použitelné i pro interaktivní služby.
Ne, proč? Možná, že kdybys jim řekl, že na místě skutečně žádný počítač nebude, tak by poslali někoho s vlastním.Jestli jsi pozorně četl příspěvek, na který jsi výše reagoval, tak tam přesně toto napsáno bylo.
Ale to musí být lahůdka debuggovat něco na cizích oknech, obvykle v ne příliš dobrém stavu.Denní chleba techniků.