Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Neodolal jsem nabídce 4K/2160p 40" monitoru (který není TN), ale to jsem ještě netušil, do čeho jsem se to pustil.
Jako desktop dlouhodobě "zneužívám" domácí server, kterým je Core i7 Extreme Edition s 32GB RAM. Výkonu má tedy nadbytek, RAM rovněž. Problém je, že server je od pracovny za rohem, takže mi od serveru musí vést jeden kabel pro obraz a druhý pro USB.
Inu, nahradil jsem stávající asi 10m HDMI kabel DisplayPortem a to byl první velký omyl. Internet je sice plný "chytrých" článků, jak jsou všechny kabely rovnocenné a další kecy, ale rovnocenné nejsou ani omylem, alespoň ne, když jde o 4K. Pokud se jedná o levné kabely nad 2 nebo 5 metrů (podle kvality), pak není k dispozici dostatečná šířka pásma a 2160p funguje jen při 30 Hz. To se moc používat nedá. Američani sice vyrábí kvalitní kabely, které dokážou 60 Hz i na 10 metrů, ale na to si člověk musí připravit pár tisíc korun.
U nás se obvykle prodávají jen konzumní šunky a když už se někde nabízí kvalitnější (a výrazně dražší) kabel, tak je diskuze plná ňoumů, kteří říkají, že všechny kabely jsou přece stejné a že je to jen naleštěný prd.
Inu, nevadí. Rozhodl jsem se, že začnu jako desktop používat disk-less stroj, co tu mám pod stolem a používám ho hlavně na hry. Dal jsem tam novou grafickou kartu, připojil monitor miniDP kabelem a ejhle, větrák se roztočil jen na vteřinu a dál nic. Vinil jsem z toho zdroj, ale pak jsem přišel na to, že jakmile odpojím miniDP kabel a na nějakou dobu odpojím počítač od elektřiny, pak bootuje normálně.
Nechtěl jsem tomu uvěřit, ale necertifikované (mini)DP kabely mohou podle zkušeností lidí mít za následek právě takové problémy. V běžných e-shopech (Alza, CZC, ...) žádné certifikované kabely nenajdete; zpravidla to jsou klasické šunky od PremiumCord. Kabel tedy musím připojit až za běhu. Zítra si pořídím miniDP->DP redukci, ke které připojím originální kabel, což už snad bude fungovat bez problémů. Phillips jsou ale tak trochu na hlavu, že ke 4K monitoru přiloží VGA kabel, ale miniDP (který na sobě monitor taky má) už je nenapadne.
Monitor má standardně dosti debilní nastavení. DisplayPort 1.2 je vypnuté, kontrast je zvednutý (takže obraz vypadá šíleně) a funkce "Smart Response" navzdory volbám jako "velmi rychlé" extrémně zhoršuje odezvu monitoru. Takové duchy jsem v životě neviděl. Monitor jsem chtěl vrátit, ale po vypnutí Smart Response se už monitor chová normálně
Linux nabootoval, KDE naběhlo a vše vypadá, jak bych čekal. Je to jako 4 20" FullHD monitory vedle sebe/nad sebou. Palec nahoru. Na práci je to fajn. Člověk hned zužitkuje schopnost KWinu umisťovat okna na čtvrtinu nebo polovinu obrazovky.
Oproti tomu Windows 8.1 se chovají přímo dementně. Hlavní panel vypadá normálně, zatímco kurzor myši má velikost mého palce. Obsah oken aplikací je podivně rozmazaný, a to včetně fontů(!). Chápal bych, kdyby Windows bláznily z displeje s velkým DPI, ale tenhle monitor nemá DPI až tak zásadně vyšší oproti klasickému FullHD 24" monitoru. Tak nevím. Ale stejně je ten systém dobrý tak akorát na hry, co ještě nevyšly pro Linux, a v těch vás to netrápí.
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
5.3.2015 23:33Jako desktop dlouhodobě "zneužívám" domácí server, kterým je Core i7 Extreme Edition s 32GB RAM. Výkonu má tedy nadbytek, RAM rovněž.Nechceš o tom napsat něco víc? Zní to interesantně. Nežere to moc?
Co je na tom divneho?To nevím, to mi pověz ty. Já o ničem divném nemluvím, takže to asi bude projekce tvého podvědomí.
Co se týče délky, tak specifikace říká:
Full bandwidth (4K UHD):
3 meters over passive cable
33 meters over active cable
vtipalku , DP je bez licencnich poplatku narozdil od HDMI ... a zatimco DP1.2 je na trhu bezna vec tak HDMI 2.0 jsem nevidel zadne
A ano co se tyce prenasenych dat digitalni kabely by mely byt rovnocenne , coz ale pada s delkou a kvalitou provedeni ( preslechy atd..)