Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Google minulý týden představil Material 3 Expressive, tj. novou verzi svého designového jazyka Material Design pro Android 16 a Wear OS 6.
Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Když už jako firma musíme používat datové schránky, tak proč neušetřit čas, peníze a námahu a nepoužívat je aktivně. No jo, jenže s OSSZ to není žádná legrace.
Zpočátku jsem na OSSZ posílal pravidelné měsíční přehledy v podobě vyplněného PDF, co leze z FlexiBee. Přišlo mi to nejvíce "fool proof" a několik měsíců jsem takto dokumenty na úřad úspěšně posílal. Od roku 2012 se ale na úřadě něco stalo a přišla mi odpověď, že akceptují pouze podání v podobě XML. To bych ještě chápal, protože takto s tím asi nemají tolik práce. Zrada se ale skrývá ve větě "do určené elektronické podatelny".
No nic, nechal jsem vygenerovat XML, zkontroloval jsem ještě validitu a poslal jsem jim to datovkou. Následujícího dne jsem obdržel telefonát z OSSZ, že to nějak nejde a že to mám poslat do elektronické podatelny (nikoliv do datové schránky), což ale znamená zařizovat si elektronický podpis a další obstrukce. To mě nebavilo, tak jsem radši začal přehledy posílat ve staré dobré papírové podobě.
Jednoho dne jsem nebyl doma a žena podávala jeden dokument přímo na úřadě. Dnes se dokument vrátil s touto poznámkou:
Víte, co je největší sranda? Ten dokument byl vyplňován ručně za asistence jejich úřednice na k tomu určený formulář!
Teď bych sem rád napsal NAS***, ale státní správa není něco, co může člověk až tak snadno vyměnit. Můžu je tam sice jít osobně nakopat, ale to mi pomůže maximálně do kriminálu a nikoliv k duševnímu klidu. A varianta "ignorovat" mi podobně jako u ZPMV ČR nepomůže - tamti experti po mně zase při podání datovou schránkou chtěli zaslat výpis z obchodního rejstříku. Tuto žádost mi navíc poslali nikoliv elektronicky, ale v papírové podobě. A protože
Orgány veřejné moci mají povinnost komunikovat prostřednictvím datové schránky v případě, pokud ji má druhá strana zřízenu.
tak zase já nepřihlížím k jejich sdělení. Ani po několika měsících to neurgovali a požadovaný úkon provedli. Ale kdyby to urgovali, tak bych po nich požadoval informaci, jak si to skrze DS konkrétně představují.
Tiskni
Sdílej:
Pokiaľ máš skutočne pravdu a pracovník úradu skutočne pochybil, potom sa stačí sťažovať.
Ak nestačí ústny dohovor s vedúcim oddelenia alebo riaditeľom úradu, treba napísať sťažnosť a buď ti vyhovejú, alebo ti oficiálne na papieri vysvetlia, prečo sa mýliš. Ak v tom nie sú nejaké extra silné záujmy (priama finančná motivácia), tak výsledok bude potešujúci.