Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
V reakci na můj předchozí zápisek zveřejňuji odpověď České pošty.
Šetřením na poště 274 01 Slaný 1 bylo zjištěno, že předmětné balíkové zásilky (podací čísla DR 9908022547 C, DR 9903566365 M a DR 9903573503 M) došly na uvedenou poštu se zpožděním po odjezdu balíkových doručovatelů na pochůzku. Zásilky byly následující pracovní den po svém příchodu na poštu Slaný 1 předány na dodání.
Pro Vaši informaci uvádíme, že pokud Česká pošta, s. p., nedodrží sjednanou dobu dodání u zásilek s garantovanou dobou dopravy, může odesílatel na základě předložené podací stvrzenky požádat o vrácení rozdílu mezi cenou zaplacenou za službu a cenou, která by byla zaplacena podle Ceníku v den podání jako služba cenný balík.
Za nedodržení garantované doby dopravy a za problémy, které Vám v této souvislosti vznikly, se Vám velice omlouváme. Celá záležitost byla na poště Slaný 1 projednána.
Litujeme, že k výše uvedenému došlo. Ujišťujeme, že Česká pošta, s. p., má zájem na tom, aby poskytovala kvalitní služby.
Text dopisu by vysvětlil zpoždění o jeden den, ne už ale o dva dny. Navíc pokud má pošta problém vůbec dovézt zásilku na nejbližší velkou poštu včas, tak to vidím jako ještě větší (systémový) průšvih.
Poslední balíček (2 týdny nazpět) dorazil také pozdě, tak jsem zvědav, jestli se něco zlepší.
Tiskni
Sdílej:
Znamy jezdi tady v Dansku pro nejakou soukromou dorucovaci sluzbu a rikal, ze je placeny od dorucene zasilky, tzn. kdyz nedoruci, dela zadara, a projezdi si benzin/naftu za svoje.Ano, toto je super pristup, ktery provozuje treba FedEx. Nekolikrat se mi stalo, ze FedEx zasilku oznacil jako dorucenou a balik dorucil ve skutecnosti za dva dny az tyden. S tim, ze support byl vycviceny, aby branil prijeti reklamace a kdyz reklamaci nakonec prijali, tak rekli, ze bylo vsechno v poradku.
Přesně tak, na doručování balíků je tu x firem, ne zdaleka jen ČP. Když nejsi spokojen, obrať se na jiného doručovatele, nic ti nebrání. Určitě ti to doručí i do Kotěhulek. Já zas po jisté zkušenosti s jednou nejmenovanou firmou PPL nemám důvěru ani v soukromé doručovatele. Moje první zkušenost byla, že jsem si nechal před lety zaslat PC na koleje. Zásilka byla sice doručena poměrně brzy, ale byla na sračku. S tím někdo musel s prominutím mrdnout a házet jako s hnojem. Kejsa rozbitá a celá pohnutá a rozlezlá. Označeno viditelně jako velmi křehké a na první pohled muselo být jasné že jde o PC. To vyřizování a obštrukce s tím bych nikomu nepřál, v konečném důsledku by bylo rychlejší, kdybych si pro to dojel na kole. Po této zkušenosti bych svěřil k doručení PPL už jen pytel s hnojem.
To o čem tu hovoří Faun s Tomáškem jsou listovní služby. Já sice chápu, že si potroublý Tomášek musí zase přihřát politickou polívčičku, ale listovní služby jsou poněkud jiné téma. Ale to vhazování lístků s oznámením nezastižen se mi taky nelíbí, to je opravdu blbej fenomén.
že si potroublý Tomášek musí zase přihřát politickou polívčičku
S politickou polívčičkou začal debil Kapica :) ...
O fungování České pošty očividně nic nevíš a pošťáka jsi - na rozdíl ode mne - taky nikdy nedělal.
LOL. To by chtělo do fortunes
(P.S. K tomu, abych věděl, že se někteří pošťáci flákají a někteří kradou, opravdu pošťáka dělat nemusím. Jako zákazník mám svých zkušeností dost...)
Myslíš, že manažer mi půjde krást dopis, nebo zajistí, aby pošťák odflákl svoji práci a jenom mi do schránky hodil lísteček a neobtěžoval se zazvonit?Myslím si, že pokud manažer dlouhodobě nezvládá to, co je náplní jeho práce, tak není důvod ho platit.
Tomášku, přestaň mektat. Ano, v případě listovních zásilek to nemůžeš ovlivnit, to ano. Klasická papírová pošta je ale hodně na ústupu a pochybuju, zda by to vůbec chtěl někdo provozovat a když už tak za nějaký pekelný ceny, aby se to vyplatilo.
Ale v tvém případě když si objednáváš použitou vibrační vagínu od soukromé osoby či nafukovací andulu od firmy tak to ovlivnit můžeš. Tečka.
A ještě navíc to povede ke zdražení. Ne, že by to teď bylo extra levné, ale pořád to těží z výhody hromadnosti té služby. V okamžiku, kdy by každou pohlednici vezl jiný člověk, tohle půjde do háje. A ono k té liberalizaci má dojít. Ale zájem přepravců bude stejně jen o firmy, které toho posílají hromady. Když budeš chtít něco poslat jako jednotlivec, tak se na tebe stejně vykašlou, maximálně jim to budeš moct osobně dovézt na depo do nějakého prdelákova.
Řešením by možná bylo na doručování listovních zásilek udělovat licenci na nějakou omezenou dobu, dejme tomu 5 let. Kdo ji vyhraje by určovalo výběrové řízení a výherce by musel garantovat ceny a nějaký rozsah služeb.
A ještě navíc to povede ke zdražení. Ne, že by to teď bylo extra levné, ale pořád to těží z výhody hromadnosti té služby.Spis jak pro koho, verim ze nekomu by se to mohlo i zlevnit. Zejmena pokud by mohli uctovat ruznou cenu v zavislosti na adresach.
Když budeš chtít něco poslat jako jednotlivec, tak se na tebe stejně vykašlou, maximálně jim to budeš moct osobně dovézt na depo do nějakého prdelákova.V nekterych statech je bezne pouzivat jako pobocku mistni obchod nebo hospodu. To by mohlo snad fungovat i u nas, ne?
A to samý udělat s ČD.nez napisete takovou hovadinu, prectete si na internetu neco o historii americke zeleznice a o spolecnosti Amtrak. Mimochodem by to meli udelat vsichni, kterym tolik vadi ten stat. Pamatuj !! modre mozky jsou mnohem nebezpecnejsi nez rude !!
Pamatuj !! modre mozky jsou mnohem nebezpecnejsi nez rude !!Cože? Než napíšeš hovadinu a začneš sem motat USA, přečti si o kom se diskutuje. Američani mají jinou povahu. Tady je národní sport ochcávat co jde, krást, flákat se a věčně si stěžovat jak se máme špatně (ale nedělat nic proto aby bylo líp). Američani se k tomuhle stavu teď začali dostávat, my se toho pomalu začínáme zbavovat. Až budeme ve stavu, v jakém byly USA ještě relativně nedávno, pak možná budou firmy nasáté na státní cecek fungovat. ČD nabízejí předražené služby, které navíc stojí za houby. Proč? Protože stát zalepí díru za neschopný management. Navíc měli ještě nedávno monopol. Kdyby stát ČD prodal, udělal by líp. Lepší vybrat daně z fungující soukromé firmy než je lejt do nefungující státní. Ale třeba by stačilo jen utáhnout kohout, kterým tečou peníze do ČD a donutit management aby začal dělat svou práci. Miliony v hajzlu za krámy s názvem Pendolíno a CityElefant, další miliony v hajzlu za roky trvající přebarvení vagonů... Však to jde ze státní kasy tak co... Proto mi tam vadí ten stát. Protože dotuje firmu, která absolutně nefunguje. Kdyby ČD fungovaly a poskytovaly služby na úrovni ceny jízdenek, pak bych neměl výhrady. Pak ať stát klidně tu a tam nějakou tu korunu do firmy pustí, třeba na modernizaci nádraží nebo rozvoj dalších služeb pro cestující. Když už chceš tu politiku... Poradil bych ti občas použít mozek ale ten tvůj bude zřejmě nějak nestandardně zabarven, takže ti neumožní myslet, jen prskat politické nesmysly. Je úplně jedno jaká strana s jakou barvou je zrovna u lizu, protože zmrdi a zloději jsou to všichni do jednoho. A dokud lidi nenechaj všechny tyhle bolševický šmejdy padnout, nezmění se nic. Už jen to, že koalice, která tvrdí že je pravicová, provádí kroky typické pro levici a levice ji za to kritizuje, je něco tak postavené na hlavu, že se to snad mohlo stát jen tady. Ono je vlastně úplně jedno jestli je strana levicová nebo pravicová, modrá, rudá nebo zelená. Dokud vládne tak aby stát prosperoval, není co řešit. Bohužel takovou stranu jsme tady snad nikdy neměli. Komunisti rozkradli co šlo a co nestihli rozebrat a zničit oni, na to se podívala ODS s ČSSD a dalšími. A čistě mezi námi, volím Svobodné. Jsou jediná jakž takž použitelná strana (když zavřu obě oči) a především to znamená, že můj hlas (ani peníze z něj) nedostanou komunisti, socani, odssáci, no, pojmenuj si je jak chceš.
Tak a teď se podívejme na spoj do prdele jako Horní Cerekev.+1 Hodnotit celkový rozsah služeb pouze na nejžádanějších mezinárodních trasách je pitomost.
Na trase Praha-Ostrava umí vydělávat kdejaký kokot (Vančura).
Tak proč stát na stejné trase donedávna dotoval hajzlíky z ČD?
Privatizace ČD by podle mého soudu vedla de fakto k zániku železnice u nás. Nevím, jestli je Vančura kokot, ale vydělávat na nejfrekventovanější a nejlukrativnější trati, nakoupit mašinku a vagónky a nestarat se o ostatní věci jako je správa kolejí a ostatní náležitosti a vydělat na tom, tak to nemůže být zas až tak obtížné. To by se nejspíš provozovala jen trať Praha-Ostrava, Plzeň-Praha a ostatní by šlo do prdele, protože to není atraktivní.
To je od tebe hezké, že volíš stranu svobodných kukluxklanů Machjugend Václavův dorost. Nerad bych ti kazil iluze, synu, ale vzhledem k tradičním volebním výsledkům této obskurní straničky má tvůj hlas hodnotu jednoho toaletního útržku na WC a stejně se to nula celá nula hovno procenta rozdělí mezi komunisty ODS a jiné strany.
Nevím, jestli je Vančura kokot, ale vydělávat na nejfrekventovanější a nejlukrativnější trati, nakoupit mašinku a vagónky a nestarat se o ostatní věci jako je správa kolejí a ostatní náležitosti....
Jo, zatímco ČD se o to starají, hahaha. :-/ Nechceš si nejdřív zjistit fakta, např. kolik dopravci platí SŽDC za pronájem infrastruktury?
Platit je celkem jednoduché. Starat se je už o něco náročnější. S ultrablbem tvého kalibru, který si myslí, že ČP má monopol na doručování zásilek všeho druhu po celé republice je těžké diskutovat.
Takže poslouchej, pablbe. Neznám žádný internetový obchod, žádnou zásilkovou službu ani žádnou firmu, která doručuje zboží pouze prostřednictvím ČP. Vždy je tam na výběr. Možná nějaká taková monopolní firma existuje, ale spíš bych řekl, že existuje jenom v tvé vylízané palici. Podle mých zkušeností nabízejí zásilkové služby dovoz svými silami nebo i jinak. Sice ten dovoz vlastními silami (když se jedná o nějaké větší zboží jako lednička nebo pračka) trvá velice dlouho, páč čekají až se jim to bude ekonomicky rentovat a až budou mít někoho na stejné trase, takže to trvá dva tejden dva i víc. To by doručila i ČP rychleji. Ale budiž.
Teď bych to tak trochu shrnul. Si vymaštěný hňup, co si za každou cenou přihřává politickou polívčičku všude kde to jde. Tak a je to
Starat se je už o něco náročnější.O trate se nestara ani CD, takze v tom neni mezi ni a jinymi dopravci zadny rozdil. JSi vymaštěný hňup!
ČD se o infrastrukturu nestarají. V roce 2008 byla od ČD oddělena SŽDC (Správa železniční dopravní cesty), která tratě a věci okolo udržuje a všichni dopravci, včetně ČD, ji za jejich používání platí. Když například teď mají ČD problém se spínáním starých přejezdů z nových vlaků Regio-Shuttle, tak s tím samy nic nenadělají, musí počkat, až SŽDC přejezdy zmodernizuje.
Přestaň tu nadávat ostatním do hňupů a běž se raději vzdělávat. A mimochodem, to že ty něco neznáš, ještě neznamená, že to neexistuje (Jak jsem hledal dopravce pro e-shop).
Tak asi takhle. Českou poštu může zachránit už jen to, že se zaměstanci, kteří vytváří nějaké hodnoty konečně pořádně naštvou a začnou dodržovat svojí pracovní dobu...
Vrcholový managnent firmy je naprosto katastrofálně orientován na okamžitý výdělek (když už se vykytne dlouhodobá vize, tak jen jako Powerpoint), takže pokud s tím chce někdo jako zákazník něco udělat a to tak, aby to odpovědným u vesla došlo, nezbydemu než dojet do Prahy na generální ředitelství a tam řádně profackovat generálního ředitele a mimojiné ty dva šašky (či spíše šaška a šaškovou) za naprosto haluzní projekt DEP.
A ať si kdo chce, co chce říká, ať si třeba slzy utírá, ale příšerný stav doručování vytvořil - svou politikou zbavování se lidí, kteří něčemu rozumí a berou své povolání jako poslání a nahrazování je kýmkoliv z ulice, kterého odpovědnost minula jako inteligence masu - vrcholový managnent firmy (už jenom tím, že si plete poštu s bankou).
Takže buďte klidní, doručování se rozhodně nezlepší...
Tak asi takhle. Českou poštu může zachránit už jen to, že se zaměstanci, kteří vytváří nějaké hodnoty konečně pořádně naštvou a začnou dodržovat svojí pracovní dobu...To by obrátilo naruby nejeden podnik.
Takže buďte klidní, doručování se rozhodně nezlepší...Když se mě zaměstnavatel ptal, zda si přeju doručovat výplatní pásky poštou, tak jsem odpověděl, že to si je radši vyzvednu v Brně :D.