Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny klesla pod 70 000 dolarů (1,44 milionu korun).
Valve z důvodu nedostatku pamětí a úložišť přehodnocuje plán na vydání zařízení Steam Controller, Steam Machine a Steam Frame: "Cílem tedy stále zůstává vydat všechna tři nová zařízení v první polovině letošního roku, ale přesná data a ceny jsou dvě věci, na kterých usilovně pracujeme a jsme si dobře vědomi toho, jak rychle se v tomto ohledu může vše změnit. Takže ač dnes žádné zveřejnitelné údaje nemáme, hned jak plány finalizujeme, budeme Vás informovat."
Do 20. února lze hlasovat pro wallpapery pro Ubuntu 26.04 s kódovým názvem Resolute Raccoon.
Byla vydána lednová aktualizace aneb nová verze 1.109 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.109 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu modulárního otevřeného handheldu Mecha Comet s Linuxem.
V nedávno zveřejněné kolekci dokumentů souvisejících s kontroverzním finančníkem a kuplířem Jeffrey Epsteinem se překvapivě objevil i referenční manuál unixového shellu Bash, jedná se o verzi manuálu z roku 2005. Aktuální vydání si lze stáhnout ze stránek GNU.
The Document Foundation oznámila vydání nové verze 26.2 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobný přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání (cs). Vypíchnout lze podporu formátu Markdown.
Co se děje ve zprávách, ví asi každý - válka sem, clo tam, demonstrace na jednu i druhou stranu a bastlíř už má pocit, že se snad ani nic jiného neděje. To by však byl velký omyl a Virtuální Bastlírna je zde jako každý měsíc, aby vytáhla na světlo světa události ze světa vědy a techniky. Připojte se tedy nezávaznému povídání Strahovského MacGyvera! Co se tam bude probírat? PCBWay začalo dělat průhledné plošňáky, MARS končí s výrobou skříněk, FEL
… více »Guvernérka státu New York Kathy Hochul (Demokraté) plánuje novou legislativu, která by měla omezit výrobu 3D tištěných zbraní. Tento návrh zákona zavádí povinnost pro všechny 3D tiskárny prodávané ve státě New York obsahovat 'software' bránící ve výrobě zbraní. Návrh zákona rovněž zakazuje lidem sdílet 'digitální plány zbraní' (blueprinty) bez povolení. Existují důvodné obavy, že se tento nešťastný nápad může šířit do dalších zemí a ovlivnit celý 3D tisk jako takový. Ostatně, s podobnou regulací nedávno přišel i stát Washington.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2025 a leden 2026 (YouTube). Zajímavé, že i v roce 2026 celou řadu problémů vyřeší falšování řetězce User-Agent.
Každý máme svou zkušenost s molochy. Já také. Ale na UPC má vážně málokdo...
V souvislosti se stěhováním pryč z Prahy jsme s UPC ukončovali smlouvu o připojení. Ona UPC je dost zoufalá firma i co se poskytování služeb týče, takže přechod k O2 v novém bydlišti byla vcelku úleva. Doposud vzpomínám na to, jak nám týden nejelo připojení k netu, protože se jim prý "přerušilo vedení v obtížně přístupném terénu a bylo třeba zahájit výkopové práce". Po týdnu neustálých urgencí přijela parta ňoumů a na trávníku před panelákem (to je ten obtížně přístupný terén) vykopali díru ne víc jak metr hlubokou a věc opravili... Lokalita? Praha-Stodůlky, ne nějaká zapadlá vesnice. V průběhu urgencí nám navíc slibovali, že zítra už to pojede.
Protože jsme neměli jasné datum odstěhování, datum ukončení služeb jsme posunuli o měsíc dál, než jsme původně nahlásili. Jaké bylo naše překvapení, když blbec z linky zjevně datum neopravil a odstřihli nás. Po drsném telefonátu nás opět připojili, ale jiný blbec zase zapomněl zadat ukončení a po odstěhování po nás stále chtěli platit. Další drsný telefonát problém vyřešil...
Odstěhovali jsme se a jejich modem a ještě starý DVB-C set-top box (používaný než jsem řekl, že za takový hnusný obraz jim platit nebudeme) zůstaly zapomenuty v jedné z krabic. Je jasné, že se propůjčený hardware má vrátit, ale stane se, že na to člověk zapomene. A jak na to UPC zareagovalo? Zpočátku nijak. Jen po půl roce přišel e-mail, že jsme doposud neuhradili pokutu 10.000 Kč za nevrácený hardware a že to budou řešit soudně, jestli věc okamžitě nenapravíme. Nejen, že nás neinformovali o pokutě, co jsme prý ještě nezaplatili. Oni to frajeři ještě posílají mailem!
Poznamenávám, že ze starého bydliště máme přesměrovanou poštu, takže kdyby se ráčili něco poslat poštou, tak by nám to přišlo...
Zajímavá věc je, že u O2 všechno funguje na jiné úrovni. Když jim zavolám na infolinku, nemusím 20 minut čekat, než na mě dojde řada (u UPC navíc na placeném! telefonním čísle). Když po nich něco potřebuju, snaží se mi upřímně pomoci. Když mají problém a neví, přiznají to a zeptají se nadřízeného... A když jsem spojen s technikem, tak ten se ze mě nesnaží dělat debila, jako mám zkušenost u UPC.
Tiskni
Sdílej:
Vystřídají se tu dvě party. Jedna na internet, druhá na telefony ..už si hledám špagát ..
Jedna na internet, druhá na telefonyTo mi připomíná ty vtipy o policajtech, kdy jeden umí číst a druhej psát :).
A napadlo ťa niekedy, že máš malú štatistickú vzorku, než aby si mohol rozumne vyhodnotiť, kto je lepší? IMHO sa zas tak moc líšiť nebudú. Každá veľká firma na ľudí serie. Pri O2 si mal zatiaľ šťastie. Prajem ti, aby ti to aj vydržalo 
Po týdnu neustálých urgencí přijela parta ňoumů a na trávníku před panelákem (to je ten obtížně přístupný terén) vykopali díru ne víc jak metr hlubokou a věc opravilivs
Je jasné, že se propůjčený hardware má vrátit, ale stane se, že na to člověk zapomene.To přiznej…jen sprostě kážeš vodu a sám…
Co se divite? V podminkach mate, ze slevu mate uplatnit pisemne.To je ehm přístup k zákazníkovi jak noha, ale co čekat, že :).
Jiste, ale je to ve vseobecnych podminkach, takze pokud se vam to nelibi, tak tu smlouvu s nimi nepodepisete, ne?Já jsem mluvil o přístupu k zákazníkovi.
Zajímavá věc je, že u O2 všechno funguje na jiné úrovni. Když jim zavolám na infolinku, nemusím 20 minut čekat, než na mě dojde řadaJá před časem u O2 čekal přesně 30 minut, po kterých se spojení přerušilo. Při výpadku jsem se nemohl dovolat vůbec (pravděpodobně kvůli přetížení). Pak mi tvrdili, že si ještě nikdo nestěžoval (proto asi to přetížení), i když kamarád se dovolal dřív než já. Možná jsi měl s UPC špatnou zkušenost, ale jiní ji zase měli s O2. Takže k nějakému opěvování nevidím důvod.
Když mají problém a neví, přiznají to a zeptají se nadřízeného... A když jsem spojen s technikem, tak ten se ze mě nesnaží dělat debila, jako mám zkušenost u UPC.U O2 se mě ptali, které kontrolky svítí a jestli nemám zavirovaný počítač... a na moje tvrzení, že mi záhadně padají TCP spojení mi odpověděli, že na grafu ADSL spojení nevidí žádný výpadek. Na žádné techniky mě nepřepojili, ani se jich nezeptali, co je TCP.
Vy se stydite za Drupal? Smazat si z paticky webu nazev opensource projektu na kterem mi bezi web je taky dukazem me solidnosti a pokriveneho charakteru 
Mám naprosto odlišnou zkušenost - při nahlášení výpadku (což je v mojí lokalitě jednou za uherský rok) se sice ptají na číslo smlouvy, ale stačí abych jim řekl, že jí nemam po ruce, a pak se spokojí jen se jménem a adresou.Zvláštní, asi záleží na tom, koho člověk chytí na infolince. Já měl naposled štěstí na takového bídáka, který právě místo čísla smlouvy chtěl vědět rodné číslo osoby, na níž je smlouva napsaná, a když jsem mu sdělil, že ani toto nevím, položil mi to s tím, že se mnou nemůže mluvit.
Za statickou IP adresu si nepřiplácím, měl bych mít tedy dynamickou, ale je to prakticky jako bych jí statickou měl (nezměnila se už minimálně rok a půl a to jsem přitom modem již mnohokrát restartoval).Restartování modemu by na to vliv mít nemělo, naposled se mi adresa změnila před týdnem v době, kdy veškerá elektronika byla připojena a v plném provozu – tedy jejich modem, můj router i notebook. Trochu zvláštní praktika.
Co se týče výpadků, tak jak jsem psal výše, jednou za uherský rok (nejdelší co pamatuju byl trval jedno odpoledne když někde překopli optické kabely). Spojení je perfektně stabilní a vždy jede plnou rychlostí (v mém případě 25 mbit / 1,5 mbit). Datové limity ani FUP u UPC žádný není (měsíčně stahuji průměrně tak 150 - 200 GB).Tohle se asi bude hodně lišit podle lokality, já totiž původně nebyl u UPC, ale u firmy ForcomNet, kterou pak UPC koupilo; co jsem pak od techniků u UPC slyšel, to, že to za dob ForcomNetu fungovalo, byl takový menší zázrak – prý hrozně amatérská práce. Možná to je právě příčina častých výpadků v mé lokalitě – jenže to mě může zajímat jako technicky nadaného člověka, ale už moc ne jako zákazníka.