Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nemůžu pochopit jednu věc. Proč se mezi Linuxákama objevují neustále rozpory, které prostředí je lepší. Jedni říkají, že KDE má moc voleb a nevyznají se v nich. Druzí, že GNOME má málo voleb a musí si je nastavovat v konfigurácích. Poté většinou nastane FLAME, co je lepší, co se má používat, jak ti druzí mohou používat něco jiného, atd...
A není to jen prostředí, ale například i samotná distribuce. Proč někomu nadávat, posmívat se, vždyť je to jeho volba a jemu zřejmě vyhovuje. Ať si, kdo chce, používá, co chce. Od toho přece ony distribuce jsou...
Není snad jednou z výhod Linuxu svoboda? Proč by někdo nemohl používat něco jiného, co vám zrovna nesedí? Velká výhoda Linuxu je právě ta svoboda výběru, proto bychom si ji měli užívat a né ji hatit...
Tiskni
Sdílej:
V okamziku, kdy se svobodu snazime udrzet nesvobodnym zpusobem, tak si tu svobodu nezaslouzime.Ta prohnila demokracie nas nuti jezdit na zelenou a ne na cervenou! kde je svoboda?!! proc si nemuzu vybrat barvu jakou chci? pryc s demokracii...HOAAAA! OMG! v takovychto diskusich by me uz ani neprekvapilo, kdyby tohle vzal nekdo vazne.
"Proč není např. nějaký syscall pro zjištění adresáře se zařízeními"
grep udev /etc/mtab | cut -f 2 -d " "
?
No... jen za předpokladu, že cílová mašina používá udev.
Spíš bych jako odpověď uvedl... Protože to není v Posixu a pokud by to programátoři aplikací na Linuxu začali používat tak by to zbytečně snižovalo portabilitu aplikací napříč unixy v nichž taková funkce není.
Disk:\Windows obsahuje seznam zařízení?Tohle jsem nikdy netvrdil. Psal jsem, že lze změnit instalační adresář Windows z Disk:\Windows na Disk:\janevimco.
Ano, KDE je lepší než GNOME.Ano, je to zcela zbytečné, ale cítím potřebu zdůraznit, za jak absurdní tento výrok považuju. Jo, taky myslím že on chtěl vědět, proč se vedou flamewary, to rozhodně není zapojení se do flamewaru. (Poškozuje váš vztah se známými, když mají Icq? Přestanete se s nima bavit, když nepřejdou na jabber? Ha ha.)
Není snad jednou z výhod Linuxu svoboda? Proč by někdo nemohl používat něco jiného, co vám zrovna nesedí? Velká výhoda Linuxu je právě ta svoboda výběru, proto bychom si ji měli užívat a né ji hatit...není problém, když někdo používá něco, co mi nesedí - problém je, když mi to začne nutit ... já příliš velkou svobodu výběru tedy nepociťuji; např. nemohu si vybrat desktopové prostředí, které bude krásně integrované, konfigurovatelné atd., a zároveň neprznící unixové principy svým čím dál větším opičením se po windows apod. odpověď, že mám svobodu vzít zdrojáky a udělat fork, který mi bude vyhovovat, je nesmysl - nejsem miliardář, abych uplatil odpovídající vývojářský tým proto flame; dát druhým najevo, že jejich názor není jediný (resp. jediný správný)
nemohu si vybrat desktopové prostředí, které bude krásně integrované, konfigurovatelné atd., a zároveň neprznící unixové principy svým čím dál větším opičením se po windows apod.hm.. jak třeba KDE (nebo co jste myslel) przní unixové principy opičením se po windows? je každé opičení se po windows nutně przněním unixových principů? (jak je przní např. minimalizační, maximalizační a zavírací tlačítko v pravém horním rohu okna? což je taky opičení se po windows.) já se rád poučím, abych svým výběrem někoho neomezoval.:)