V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
V okamziku, kdy se svobodu snazime udrzet nesvobodnym zpusobem, tak si tu svobodu nezaslouzime.Ta prohnila demokracie nas nuti jezdit na zelenou a ne na cervenou! kde je svoboda?!! proc si nemuzu vybrat barvu jakou chci? pryc s demokracii...HOAAAA! OMG! v takovychto diskusich by me uz ani neprekvapilo, kdyby tohle vzal nekdo vazne.
"Proč není např. nějaký syscall pro zjištění adresáře se zařízeními"
grep udev /etc/mtab | cut -f 2 -d " "
?
No... jen za předpokladu, že cílová mašina používá udev.
Spíš bych jako odpověď uvedl... Protože to není v Posixu a pokud by to programátoři aplikací na Linuxu začali používat tak by to zbytečně snižovalo portabilitu aplikací napříč unixy v nichž taková funkce není.
Disk:\Windows obsahuje seznam zařízení?Tohle jsem nikdy netvrdil. Psal jsem, že lze změnit instalační adresář Windows z Disk:\Windows na Disk:\janevimco.
Ano, KDE je lepší než GNOME.Ano, je to zcela zbytečné, ale cítím potřebu zdůraznit, za jak absurdní tento výrok považuju. Jo, taky myslím že on chtěl vědět, proč se vedou flamewary, to rozhodně není zapojení se do flamewaru. (Poškozuje váš vztah se známými, když mají Icq? Přestanete se s nima bavit, když nepřejdou na jabber? Ha ha.)
Není snad jednou z výhod Linuxu svoboda? Proč by někdo nemohl používat něco jiného, co vám zrovna nesedí? Velká výhoda Linuxu je právě ta svoboda výběru, proto bychom si ji měli užívat a né ji hatit...není problém, když někdo používá něco, co mi nesedí - problém je, když mi to začne nutit ... já příliš velkou svobodu výběru tedy nepociťuji; např. nemohu si vybrat desktopové prostředí, které bude krásně integrované, konfigurovatelné atd., a zároveň neprznící unixové principy svým čím dál větším opičením se po windows apod. odpověď, že mám svobodu vzít zdrojáky a udělat fork, který mi bude vyhovovat, je nesmysl - nejsem miliardář, abych uplatil odpovídající vývojářský tým proto flame; dát druhým najevo, že jejich názor není jediný (resp. jediný správný)
nemohu si vybrat desktopové prostředí, které bude krásně integrované, konfigurovatelné atd., a zároveň neprznící unixové principy svým čím dál větším opičením se po windows apod.hm.. jak třeba KDE (nebo co jste myslel) przní unixové principy opičením se po windows? je každé opičení se po windows nutně przněním unixových principů? (jak je przní např. minimalizační, maximalizační a zavírací tlačítko v pravém horním rohu okna? což je taky opičení se po windows.) já se rád poučím, abych svým výběrem někoho neomezoval.:)
Tiskni
Sdílej: