Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Option "EmulateWheelButton" "8"
taky má problém držet rovný směr, trochu je to moc citlivý pro jinou činnost než hry
Eh?
Já bych tam prostě vrazil optozávoru a byl by klid. Tlačítko alespoň nebude v noci hlasitě cvakat.
Moje řeč,Nevím jak moc jsi šikovný, ale dá se to celkem lehce opravit. Stačí rozebrat, přihnout jeden plíšek a zase složit. Nejsložitější je složit ten spínač zpátky
Mám G700 a taky už má syndrom doubleclick.
Tuším, odkud vítr vane, ale připadá mi to jako dost specifický způsob použití.Takhle pendluji už přes deset let a za tu dobu jsem si tak nějak zvyk. Samozřejmě, že před těmi deseti lety jsem měl myšku na špagátu. Kdyby mi to vyhovovalo, tak bych neměl důvod se špagátu zbavovat.
Jiná úvaha: doma nebo v kanclu zapíchnu do doku a mám rovnou k dispozici třeba i lepší periferie (plus monitor a tak), zatímco venku typicky chci používat něco kompaktního/integrovaného/jiného.Problém: je pět míst, kde na NB pravidelně dělám - práce, zákazník, vlak, ubytování na služebce a doma.
Navíc, u myši je tu otázka podložky. Dlouhá léta jsem sice jezdil po holém stole, ale nerad bych se k tomu vracel.Já dlouhá léta jezdil po podložce, ale pak jsem přešel na holý stůl (kdo to má sebou furt tahat?) a podložka mi vůbec nechybí. Navíc, co tak sleduji, podložky jsou docela na ústupu.
Nepoužívám externí monitory, klávesnice ani jiné periferie. Stačí mi Full HD, 15,6" NB, napájení, bezdrátová myš a sluchátka. Jsem schopen dělat téměř kdekoli. Stačí stůl, židle, zásuvka a připojení na síť. Na čemkoli menším bych už nebyl schopen dostatečně efektivně pracovat. (Práce u zákazníka znamená sedět kde mi řekne a celý den řešit co jej trápí)
Pokud to funguje, je to fajn. V dlouhodobém časovém horizontu je otázka, co na to budou říkat ruce, záda, krk, oči.
Já dlouhá léta jezdil po podložce, ale pak jsem přešel na holý stůl (kdo to má sebou furt tahat?) a podložka mi vůbec nechybí. Navíc, co tak sleduji, podložky jsou docela na ústupu.
Doporučuji vyzkoušet několik různých dobrých podložek.
Jak se pozná *dobrá* podložka? Nějaké doporučení?Doporučuji vyzkoušet několik různých dobrých podložek.
V dlouhodobém časovém horizontu je otázka, co na to budou říkat ruce, záda, krk, oči.Budou spokojené, neboť nesedí pořád ve stejné poloze a na stejně blbé židli.
Já dlouhá léta jezdil po podložce, ale pak jsem přešel na holý stůl (kdo to má sebou furt tahat?) a podložka mi vůbec nechybí. Navíc, co tak sleduji, podložky jsou docela na ústupu.Já jsem si docela zvyknul na podložku s podpěrou zápěstí. Jenom žena se na ní stydí sahat...
Tuším, odkud vítr vane, ale připadá mi to jako dost specifický způsob použití.To me prekvapuje, vzdyt to tak praktikuje snad polovina ITaku ...
Jiná úvaha: doma nebo v kanclu zapíchnu do doku a mám rovnou k dispozici třeba i lepší periferie (plus monitor a tak), zatímco venku typicky chci používat něco kompaktního/integrovaného/jiného.V praci dok mam, doma ne (coz je opet typicke). Za dock domu penize davat urcite nebudu. Krom toho kdyz uz dock, tak i externi klavesnice a mys - a mne se treba externi klavesnice na stul uz moc nevejde ...
Navíc, u myši je tu otázka podložky. Dlouhá léta jsem sice jezdil po holém stole, ale nerad bych se k tomu vracel.Nepouzivam a vubec mi nechybi. Navic to neustale prehazovat zleva doprava podle aktualniho uzivatele ...
Tiskni
Sdílej: