Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Asus ma na tu bidu relativne slusny Zenbook 15" ale to je cenove uplne jinde. Ty uvedeny modely neznam, ale za ty prachy se mi moc nezdaj, chtelo by to ozkouset v realu a rozhodne se nespolehat jen na par technickych udaju. Dulezita je podpora chipsetu komponent v jadre. Sam jsem si dost zazil se Samsungem a shitoidni Broadcomackou wifi, ktera s linuxovym ovladacem skoro nefungovala (spatna inicializace sily prenosoveho signalu, neslo ani rucne nastavit). S proprietarnim se uz dalo pripojit i dal nez pul metru od AP, ale zase nefungovalo probuzeni z hibernace - zpusobilo kernel panic.
Lenova Edge nebrat.+1
Není to sice Pro verze, ale krabicovka na doma, proč by ne.No, jestli je to zprasený stejně jako Win 7, kde všechny edice pod pro maj dobastlenej nějakej nesmyslně nízkej limit na velikost RAM, tak se to nedá použít ani na doma :)
[I] media-gfx/hugin Available versions: 2012.0.0 2013.0.0-r1 (~)2014.0.0_rc1 **9999 {debug lapack python sift LINGUAS="bg ca cs da de en_GB es eu fi fr hu it ja ko nl pl pt_BR ro ru sk sl sv uk zh_CN zh_TW" PYTHON_SINGLE_TARGET="python2_7 python3_2 python3_3" PYTHON_TARGETS="python2_7 python3_2 python3_3"} Installed versions: 2014.0.0_rc1(21:12:18 7.3.2014)(python -debug -lapack -sift LINGUAS="cs -da -de -en_GB -es -eu -fi -fr -hu -it -ja -nl -pl -pt_BR -ro -ru -sk -sv -zh_CN -zh_TW" PYTHON_SINGLE_TARGET="python2_7 -python3_2 -python3_3" PYTHON_TARGETS="python2_7 python3_2 -python3_3") Homepage: http://hugin.sf.net Description: GUI for the creation & processing of panoramic images
Operační systém: Linux 3.13.6-gentoo x86_64 Architektura: 64 bit Volná paměť: 1623756 kiB Hugin Verze: 2014.0.0.6951a0bde18c Cesta ke zdrojům: /usr/share/hugin/xrc/ Cesta k datům: /usr/share/hugin/data/ Cesta k uživatelské databázi lensfun: /home/marian/.local/share/lensfun Knihovny wxWidgets: 2.8.12.1 libpano13: 2.9.19 Boost: 1.55.0 Exiv2: 0.23.0 Lensfun: 0.2.8.0
tak u mě .. boost a ještě hůře llvm ...
bohatě stačí i ta inteli grafika na akcelerovaný desktop ...
na editaci fotek atd bych se nebal ani toho AMD .. zvlášť když tlačií na ovladače tak jak poslední rok. A na 90% gpu od amd jedou OSS ovladače výborně .. a ty posledni zase celkem dobře pokrývají catalysty ( samozřejmě že pak omezuji verzi jadra a X11)
Když už "kvalitní" značku, tak raději Dell, HP, Toshiba. Lenovo šlo podle mně hodně dolů. Do původního IBM to má už bohužel daleko. Ale opravdu nechci krmit Bila a zvyšovat mu statistiky prodaných windows. A rozhodně nechci podstoupit martýrium s vracením nevyužité licence.Nešlo by nakontaktovat ty, co už to zkoušeli a postavit z toho nějakou skupinu/neziskovku, která by to za člověka celé vyřídila. Pokud ti jde jen o statistiky, tak by jejich honorářem mohlo být to finanční vyrovnání.
martýrium s vracením nevyužité licence. To je třeba s prodejcem řešit už při koupi, ne až po té, co je stroj doma.Právě proto hledám NB bez OS. Pochybuji, že by prodejce byl ochoten naformátovat HDD, prodat mi pouze HW a licenci OS poslat zpátky. To mně raději bude přesvědčovat, ať si ta windows koupím.
To jako že si mám zajít pro živnostenský list, abych si mohl koupit vhodně nakonfigurovaný NB za rozumnou cenu?Pokud to bude plátce DPH a notebook ti jen bezplatně půjčí, tak navíc nezaplatí ani DPH ;).Přemýšlím, jestli by to nešlo přes nějakou firmu zařídit.
Tiskni
Sdílej: