Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Asus ma na tu bidu relativne slusny Zenbook 15" ale to je cenove uplne jinde. Ty uvedeny modely neznam, ale za ty prachy se mi moc nezdaj, chtelo by to ozkouset v realu a rozhodne se nespolehat jen na par technickych udaju. Dulezita je podpora chipsetu komponent v jadre. Sam jsem si dost zazil se Samsungem a shitoidni Broadcomackou wifi, ktera s linuxovym ovladacem skoro nefungovala (spatna inicializace sily prenosoveho signalu, neslo ani rucne nastavit). S proprietarnim se uz dalo pripojit i dal nez pul metru od AP, ale zase nefungovalo probuzeni z hibernace - zpusobilo kernel panic.
Lenova Edge nebrat.+1
Není to sice Pro verze, ale krabicovka na doma, proč by ne.No, jestli je to zprasený stejně jako Win 7, kde všechny edice pod pro maj dobastlenej nějakej nesmyslně nízkej limit na velikost RAM, tak se to nedá použít ani na doma :)
[I] media-gfx/hugin Available versions: 2012.0.0 2013.0.0-r1 (~)2014.0.0_rc1 **9999 {debug lapack python sift LINGUAS="bg ca cs da de en_GB es eu fi fr hu it ja ko nl pl pt_BR ro ru sk sl sv uk zh_CN zh_TW" PYTHON_SINGLE_TARGET="python2_7 python3_2 python3_3" PYTHON_TARGETS="python2_7 python3_2 python3_3"} Installed versions: 2014.0.0_rc1(21:12:18 7.3.2014)(python -debug -lapack -sift LINGUAS="cs -da -de -en_GB -es -eu -fi -fr -hu -it -ja -nl -pl -pt_BR -ro -ru -sk -sv -zh_CN -zh_TW" PYTHON_SINGLE_TARGET="python2_7 -python3_2 -python3_3" PYTHON_TARGETS="python2_7 python3_2 -python3_3") Homepage: http://hugin.sf.net Description: GUI for the creation & processing of panoramic images
Operační systém: Linux 3.13.6-gentoo x86_64 Architektura: 64 bit Volná paměť: 1623756 kiB Hugin Verze: 2014.0.0.6951a0bde18c Cesta ke zdrojům: /usr/share/hugin/xrc/ Cesta k datům: /usr/share/hugin/data/ Cesta k uživatelské databázi lensfun: /home/marian/.local/share/lensfun Knihovny wxWidgets: 2.8.12.1 libpano13: 2.9.19 Boost: 1.55.0 Exiv2: 0.23.0 Lensfun: 0.2.8.0
tak u mě .. boost a ještě hůře llvm ...
bohatě stačí i ta inteli grafika na akcelerovaný desktop ...
na editaci fotek atd bych se nebal ani toho AMD .. zvlášť když tlačií na ovladače tak jak poslední rok. A na 90% gpu od amd jedou OSS ovladače výborně .. a ty posledni zase celkem dobře pokrývají catalysty ( samozřejmě že pak omezuji verzi jadra a X11)
Když už "kvalitní" značku, tak raději Dell, HP, Toshiba. Lenovo šlo podle mně hodně dolů. Do původního IBM to má už bohužel daleko. Ale opravdu nechci krmit Bila a zvyšovat mu statistiky prodaných windows. A rozhodně nechci podstoupit martýrium s vracením nevyužité licence.Nešlo by nakontaktovat ty, co už to zkoušeli a postavit z toho nějakou skupinu/neziskovku, která by to za člověka celé vyřídila. Pokud ti jde jen o statistiky, tak by jejich honorářem mohlo být to finanční vyrovnání.
martýrium s vracením nevyužité licence. To je třeba s prodejcem řešit už při koupi, ne až po té, co je stroj doma.Právě proto hledám NB bez OS. Pochybuji, že by prodejce byl ochoten naformátovat HDD, prodat mi pouze HW a licenci OS poslat zpátky. To mně raději bude přesvědčovat, ať si ta windows koupím.
To jako že si mám zajít pro živnostenský list, abych si mohl koupit vhodně nakonfigurovaný NB za rozumnou cenu?Pokud to bude plátce DPH a notebook ti jen bezplatně půjčí, tak navíc nezaplatí ani DPH ;).Přemýšlím, jestli by to nešlo přes nějakou firmu zařídit.
Tiskni
Sdílej: