Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
V práci máme vývojářskou síť bez připojení k internetu z důvodu (pseudo)bezpečnostní politiky. Dokážete si představit, že používat Ubuntu bez aptitude a python bez pip je návrat do středověku. Na rozchození mirroru pro Ubuntu se osvědčil apt-mirror, mirrorovat PyPI bylo o trošku složitější...
Úvodem snad jen krátké vysvětlení PyPI (Python Package Index) a pip. PyPI je vlastně databáze Python balíčků (obdoba CPAN pro perl, Pear pro PHP nebo třeba HackageDB pro Haskell). 'pip' pak funguje jako správce balíčků (pip install instaluje z PyPI, pip search prohledáva PyPI, atd.).
Naštěstí existují projekty, které implementují vlastní PyPI server. Po tom co jsem zkusil ruzné implementace, jsem zakotvil u pypi-server. Na mirorováni používám oficiálni pep381client.
Abych zajistil, že je vše licenčně v pořádku, forknul jsem pep381client a přidal do něj filter, který bude mirorovat pouze open-source balíčky (balíčky jasně vydané pod licenci schválenou OSI). Jedná se asi o dvaceti řádkový patch, každopádně můj fork pep381client je k dispozici na https://github.com/luv/pep381client
Další problém byl že pypi-server nepodporuje XML-RPC a tudíž nefunguje "pip search". Toto opět vyřešlo přibližně dvacet řádků kódu a "pip search" už funguje proti pypi-server stejně dobře jako proti oficiálnímu PyPI. Fork pypi-server je k dispozici na https://github.com/luv/pypi-server
Tuto kombinaci, ještě s vlastním bootstrap skriptem, který nainstaluje distribute a pip (pokud je potřeba) a nakonfiguruje pip, použivám k spokojenosti na naší lokální síti.
Tiskni
Sdílej: