Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »V práci máme vývojářskou síť bez připojení k internetu z důvodu (pseudo)bezpečnostní politiky. Dokážete si představit, že používat Ubuntu bez aptitude a python bez pip je návrat do středověku. Na rozchození mirroru pro Ubuntu se osvědčil apt-mirror, mirrorovat PyPI bylo o trošku složitější...
Úvodem snad jen krátké vysvětlení PyPI (Python Package Index) a pip. PyPI je vlastně databáze Python balíčků (obdoba CPAN pro perl, Pear pro PHP nebo třeba HackageDB pro Haskell). 'pip' pak funguje jako správce balíčků (pip install instaluje z PyPI, pip search prohledáva PyPI, atd.).
Naštěstí existují projekty, které implementují vlastní PyPI server. Po tom co jsem zkusil ruzné implementace, jsem zakotvil u pypi-server. Na mirorováni používám oficiálni pep381client.
Abych zajistil, že je vše licenčně v pořádku, forknul jsem pep381client a přidal do něj filter, který bude mirorovat pouze open-source balíčky (balíčky jasně vydané pod licenci schválenou OSI). Jedná se asi o dvaceti řádkový patch, každopádně můj fork pep381client je k dispozici na https://github.com/luv/pep381client
Další problém byl že pypi-server nepodporuje XML-RPC a tudíž nefunguje "pip search". Toto opět vyřešlo přibližně dvacet řádků kódu a "pip search" už funguje proti pypi-server stejně dobře jako proti oficiálnímu PyPI. Fork pypi-server je k dispozici na https://github.com/luv/pypi-server
Tuto kombinaci, ještě s vlastním bootstrap skriptem, který nainstaluje distribute a pip (pokud je potřeba) a nakonfiguruje pip, použivám k spokojenosti na naší lokální síti.
Tiskni
Sdílej: