Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Rád bych oznámil novou verzi rozšíření AppSearch pro Gnome Shell. Dneska to bude hodně krátké, protože kromě portování na Gnome 3.10 nic nepřibylo.
AppSearch rozšíření integruje výsledky z repositářů do vyhledávání v Gnome Shellu. Pro instalaci balíčků tak stačí bouchnout myší do levého horního rohu a napsat název balíčku.
Kromě portování pro Gnome 3.10 jsem AppSearch také backportoval na Gnome 3.4, aby rozšíření chodilo hezky na Debianu.
Zdrojáky na githubu.
Nechtěl jsem rozjíždět rant na téma Gnome Shell a hlavně přístup k vývojářům rozšíření (nedefinované API, chybějící dokumentace), ale nedá mi to. Novou verzi AppSearch jsem vyvíjel oproti Gnome 3.9.90 a nová verze AppSearch byla i schválena na extensions.gnome.org. Pak jsem ale vyzkoušel jestli moje rozšíření funguje s ostrým Gnome 3.10 ve Fedoře a samozřejmě že ne . Kvůli změně API (nebo spíše "API") tímto commitem. To znamená změna API tři týdny před vydáním Gnome 3.10, po API Freeze, a dokonce moje rozšíření bylo schváleno, i když v té době už nefungovalo proti aktualnímu Gnome Shellu.
Tiskni
Sdílej: