Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Nedávno jsem si pořídil první auto (mazda 323f bj, rv. 2001). Má toho sice už od pohledu hodně za sebou, ale technicky je OK a za 25 000,- ideál. Naučit se řídit mě lákalo již delší dobu, ale posledních 6 let jsem žil v Irsku a UK, kde bych platil každý rok o hodně víc než těch 25 000 Kč jen za povinné ručení a zase mě to rychle přešlo. Tenhle zápisek ale nebude o prvních zkušenostech za volantem nebo otočení přes střechu v první ostřeji projeté zatáčce (není to Vectra že), i když jsem teda v příkopu skončil už po 6km od koupě ... ale jede se dál. Tenhle zápisek bude pořádně geeky.
K autu jsem dostal extra sadu kol, které jsou udájně originální (to znamená 13 let staré? to nezní moc jako výhra , rez a stav disků by těm 13 rokům odpovídal), jenže jsem na nich nenašel žádnou identifikaci, a to ani po tom co jsem vapkou vymetl pavučiny. V techničáku jsou zapsány kola "5.5jj x 14 ET 45; 185/65 R 14 83 U", takže 5.5 palce na šířku, JJ nás nezajímá, 14" průměr a 45mm tzv. zális. Není problém proměřit. Done. Jenže teď se ve mně ozval geek - co sakra znamená to JJ?
Takže jdem na to. Zeptáme se známých a nažhavíme google a po profiltrování obvyklých bludů (například někdo se 100% jistotou trvdí že J=pro bezdušové pneu JJ=s duší, atd. atd.) bylo jasné že "JJ" označuje rim contour profile. To znamená přesně definuje interface mezi diskem a pneumatikou, což je samozřejmě potřeba pro interoperabilitu a samozřejmě i bezpečnost.
Toto je článek, který je odkazován ve fórech mezi tou tunou bludů, a autor opravdu ví o čem píše. Kudos za uvedení zdroje! ETRTO Standards Manual. Ok, 200 euro?? Naštěstí hned druhý odkaz na googlu je pdfko zdarma .... voila ... a nic. V tomto standardu je pro osobní automobily definován profil B a J ale JJ ne. Takže dál ... aha, ta evropská norma vychází z ISO 4000. Tam by mohl být profil JJ definován. Jenže za podívání do této normy si ISO účtuje nekřesťanské peníze, jak jinak. Příště fakt volím piráty! Google PDFka ... a nic. Na tomto čínském serveru (není potřeba umět čínsky, stačí zadat 4000 a zmáčknout enter), kde mají sbírku různých norem v PDF přístupných i pro nás na Západě je bohužel pouze první část ISO 4000-1. V Národní Technické Knihovně tuto normu podle jejich online katalogu také nemají a na zavolání mi paní našla místo ISO 4000 evropskou EN 4000 (Aerospace series - Metallic materials). Naštěstí jsem při hledání onoho PDFka našel nějaké čínské a japonské normy, které z původní ISO normy vycházejí a ... voila ... profil "JJ" v nich definován je, navíc japonskou JIS-D4218 jsem našel i přeloženou do angličtiny.
Přeměřovat kola nebudu, to by mě mohlo, dám na ně Barum Polaris a hotovo, ty tam jsou ostatně už teď, akorát sjeté. Jen by mě stále zajímalo jestli označení "JJ" je záležitost Asie a nebo je opravdu definováno i v mezinárodním ISO 4000.
Tiskni
Sdílej:
ISO 4000 neznám, ale docela mě to zaujalo, tak jsem se kouknul do TP svých aut. Vzorek 3 kusů se sice nedá považovat za reprezentativní, ale japonské auto (Mazda 6) má v TP uvedeny ráfky JJ. Obě evropská auta (Škoda Octavia, Opel Astra) mají ráfky J. Co se týče pneumatik, nikdy jsem se na žádné J nebo JJ neohlížel a kupoval jsem pouze správný rozměr a hmotnostní a rychlostní index.
U nás je tak početná skupina milovníků aut, že si zasloužila samostatný jednoslovný název.Volanti!
Vam prijde obecne spravne, ze zamestnanec dela v pracovni dobe veci nesouvisejici s vykonem prace? Pokud se jedna o zamestnance v soukromem sektoru, tak je mi to jedno, jelikoz mi do toho nic neni, pokud v tom tedy nejsou me penize, ze. Ale pokud se jedna o zamestnance statem financovanych instituci, jako jsou ruzne zbytnele statem financovane vysoke skoly, tak mi to jedno opravdu neni, protoze jsem danovy poplatnik a vnimam toto plytvani
S tím v zásadě souhlasím. Ale přijde mi, že se moc soustředíš na nepravé místo – ty hlavní ztráty a zdroje neefektivity budou někde jinde, než v tom, že někdo napíše blogový zápisek na Ábíčko – tihle lidi budou patřit spíš k těm lepším, schopnějším, kteří za svoji mzdu přinesou zaměstnavateli víc užitku. A pak tu jsou tací, kteří takhle vidět nejsou, a ti třeba stráví většinu pracovní doby sjížděním Facebooku a Novinek a prokládají to děláním vlastního byznysu na Mimibazaru a Aukru.
Otázka: Proč reagujete na očividnou provokaci? Předřečník nemá o tom jak funguje „pracovní proces“ očividně ponětí ani zbla…Protože se v práci nudím přece.
Podle mne se vsak ma zamestnanec venovat sve praci a vyuzivani sluzebniho hardware k soukromym ucelum v pracovni dobe to rozhodne neni.To ale není racionální. Kdybych já byl zaměstnavatel, tak chci aby zaměstnanec odváděl co nejefektivnější práci, resp. aby firmě vydělával co nějvíc peněz. Z hlediska zaměstnavatele by imho měly být podstatné výsledky a celková efektivita, ne jak k tomu zaměstnanec dospěje (pokud je to legální a více/méně morální). Pracoval jsem i na místech, kde to tak nebylo, neustále za mnou někdo stál a kecal mi do života a mojí efektivitu to rozhodně nezlepšilo, naopak jsem se naučil dělat věci tak, abych se mohl co nejvíc skrytě flákat a pokud možno věci ojebat. Nikdy už mě tam neuvidí, přesto že se snažili mě tam udržet, jelikož už jsem měl zkušenosti a znalosti odborné domény. Teď dělám programátora a jsem podstatně efektivnější, když dostanu jasné zadání, na kterém si můžu dělat jak chci a kdy chci a nikoho nezajímá, co dalšího při tom dělám. Jde to tak daleko, že když něco dodělám dřív, tak se sám hlásím o další práci, i když bych nemusel, prostě proto, že nejsem neustále hnaný na kraj sil někým, kdo mi dělá drába. To že denně strávím část pracovní doby prohlížením například redditu má pro mě podstatné výhody - resetuju si u toho mozek od záseku nad problémy, pomáhá mi to držet krok s dobou a taky přijdu na nové technologie, o kterých bych bych se jinak nedozvěděl. Ty pak můžu nasadit i v práci (takhle jsem například přišel na skvělou knihovnu pro unittesty - pytest). V některých firmách jsou pro zaměstnance k dispozici i odpočívadla, kde si můžou dát po obědě šlofíka. Někomu by to asi mohlo přijít nemorální, spát v pracovní době, ale za sebe můžu říct, že kdyby něco takového bylo ve všech myšlenkových pracích, tak se efektivita jedině zvedne. Přijde mi rozhodně lepší odvádět 3.5h 100% práci s čilým mozkem, než 4h 20% práci s ospalým mozkem, který dělá chyby. Lepší z hlediska zaměstnavatele i zaměstnance.
ale doufam, ze v te dobe uz bude mazdicka davnou v jinych rukouCo takhle přihodit anketu: na kolik let si pořizujete auto?
s/linuxalt/openalt/g
ale beru to jako vrak na nauceni seJo, Watzke by mohl povídat
Jinak mám spíš zkušenost opačnou, několikrát mě různí sousedi volali na pomoc že nemůžou povolit kolo dotažené pneumatickým utahovákem.Jo, v nekterejch servisech to utahujou tak ze kdybys pichnul kolo, tak se budes muset nechat odtahnout... Ja kdyz jsem tenkrat menil kola, ktery predtim nasazovali v servisu, tak jsem na ten klic musel dat metrovou trubku... A znicil jsem u toho klic...
cez emisnuViděl jsem tolik aut, které by neprošly emisemi, ale víte sám jak se to dělá. Ofiko 500,- neofiko 1000,- Já jsem se setkal s tím, že bowdeny byly zarezlé a před zimou se vyplatilo to rozhejbat popř. to promazat.
Co to je zač snížený sportovní podvozek a 2+5 sedaček? Závodní mikrobus?
S Firestone zkušenosti nemám, ale se značkou Debica ano: z jedné se mi odloupnul kus pláště o rozměrech 5x10 cm. Byla to letní a měla najeto asi 30000 km.
Jinak než tady začnete příště spekulovat o věcech kterejm nerozumíte, podivejte se aspoň na testy ADAC...
Podíval jsem se… a v žádném jsem značku Debica nenašel. Pravda, v tom letošním z nějakého záhadného důvodu chybí i Goodyear, ale ten v ostatních je.
Takže když vezmu, že v novém autě může být i více než 20 různých jednotek...Přidejte. Může jich být více než 3x tolik.
Což je poněkud znepokojující, kára vříská a nevíš proč.
Focus mi důvod napíše na display - dokonce i které dveře nejsou zavřené.
Nebo takové které u neobsazeného sedadla deaktivuje airbag ale když tam je dítě tak to nepozná kvůli malé váze.
Pokud to dítě není v řádné autosedačce vhodné pro takové místo, pak je obvykle lepší, pokud airbag nevystřelí, než aby ho zabil/zmrzačil při nehodě, při které by se mu jinak nic nestalo. Stejně tak se v chytřejších autech automaticky airbag deaktivuje, pokud není zapnutý pás.
Me to zahlasi nad 30km/h, jednou a pak je klidJo, to bych povazoval za rozumny chovani. Ten falesnej konec pasu tam nechcu, protoze obvykle pas pouzivam. A pri parkovani bych to potom musel menit... Ale tahle buzerace jak kdybych byl 5 letej fakan... to radsi ten drat ustrihnu.
Když nejsi někde na veřejné cestě, tak se dá v pohodě jezdit i bez ní.Já bohužel nejezdím kanálama
Má to svůj důvod proč je povinná.
A jaký je ten důvod? Ptám se zcela vážně (proč má být povinná, ne proč je dobré ji nosit).
Aha, takže všechno co je dobré, má být nařízené zákonem?