V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Sice jsou Ubuntu a Unity častým cílem hate postů, ale pro mě je tato kombinace nejblíž idealnímu pracovnímu prostředí. Dokonce i Unity, které jsem dříve nemusel, a dokonce jsem kvůli němu od Ubuntu utekl, se vyvinulo v použitelné a hezké prostředí. Až na jeden (no dobře našlo by se jich víc) detail na kráse, který ale už v Raringu bude vyřešen, protože se mi podařilo protlačit patch do upstreamu! Takže jak to vlastně tenkrát bylo.
Jedná se o jednoduchý patch, který umožňuje přepínat mezi okny bez průchodu přes "spread" efekt. Opravdu mě štvalo, jak bylo přepínání mezi okny jedné aplikace otravné, právě kvůli onomu efektu. A takto vypadá moje řešení.
Ani mi nešlo o to, dostat patch do upstreamu, ale psal jsem si ho pro sebe. Proto jsem ho napsal oproti 12.04 LTS - verzi kterou používám jak doma na notebooku, tak i v práci. Ale když už jsem se tou codebase prokousal a podařilo se mi dát do kupy pohodovej patch a ani to nebolelo (asi kolem 100 řádků), tak proč nepingnout vývojáře Unity na IRCéčku. Byl jsem dost skeptický, protože to nebyl první pokus přispět kódem do open-source projektu. A kvůli tomuhle vlastně tenhle blog píšu - Ubuntu vývojáři hrozně pozitivně překvapili, a nejen že byli z patche nadšení, ale hlavně pomohli jak mohli, a po asi dvou týdnech forward-portování a fixování patche po nocích se podařilo, a patch je v upstreamu.
Fakt mě těší, že můj kód budou používat milióny lidí a navíc to je krásná třešnička na životopise (zvlášť když si patche všimli jak hoši z The Register, tak i z OMGUbuntu, a ne jednou ).
Pokud se vám tahle funkcionalita líbí, ale zůstáváte na posledním LTS (jako já), patch proti Ubuntu 12.04 mám na githubu.
Pro aplikaci patche, překompilování Unity a následnou instalaci stačí pustit následující příkazy:
apt-src install unity cd unity-5.18.0 wget https://raw.github.com/luv/assorted_patches/master/bamficon_windowlist.patch patch -p1 < bamficon_windowlist.patch cd .. apt-src build unity sudo dpkg -i unity*deb libunity-*deb echo "libunity-core-5.0-5 hold" | sudo dpkg --set-selections echo "libunity-core-5.0-dev hold" | sudo dpkg --set-selections echo "unity hold" | sudo dpkg --set-selections echo "unity-common hold" | sudo dpkg --set-selections echo "unity-services hold" | sudo dpkg --set-selections
Tiskni
Sdílej:
Actually I really like the Alt+0 combo (in hungarian layout 0 is just above the Tab). On a notebook it's very convenient