Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
V minulém díle jsem popsal jak rozchodit xrdp a guacamole za pomoci několika "aptitude install" a chvilky konfigurace. Dnes si ukážeme jak se to dělá "the hard way".
Motivací ke kompilaci ze zdrojáků mi byla snaha rozchodit zvuk v Xrdp - podpora pro přesměrování zvuku je v Xrdp těžce experimentální a je potřeba sestavovat z gitu.
Nejdříve je potřeba nainstalovat závislosti:
aptitude build-dep xrdp aptitude install git vnc4server pkg-config
A kompilujeme:
git clone https://github.com/FreeRDP/xrdp.git cd xrdp # git checkout d90431a # mnou testovana verza ./bootstrap ./configure --prefix=/opt/xrdp make su make install
A ještě trocha poinstalačního tuningu:
useradd xrdp mkdir /var/run/xrdp chown xrdp:xrdp /var/run/xrdp chown -R xrdp /opt/xrdp/var/
ln -s /opt/xrdp/etc/init.d/xrdp /etc/init.d/ update-rc.d xrdp defaults
cd /opt/xrdp bin/xrdp-keygen xrdp etc/xrdp/rsakeys.ini chown xrdp /opt/xrdp/etc/xrdp/rsakeys.ini
service xrdp start
Teď můžeme otestovat připojení z klienta (např. xfreerdp adresa_serveru; pro přihlášení je potřeba vybrat "sesman-Xvnc" - doporučuji odstranit nepotřebné možnosti smazáním příslušných sekcí z /opt/xrdp/etc/xrdp/xrdp.ini), ale nečekejte že už bude chodit zvuk .
K rozchození zvuku je ještě potřeba zkompilovat a nainstalovat speciálni sink pro PulseAudio. Pokud vás zajímá návod v originále, tak koukněte sem.
Začneme instalací pulseaudio a build závislostí
aptitude install pulseaudio pavucontrol aptitude build-dep pulseaudio
Nyní je potřeba stáhnout zdrojáky samotného PulseAudio (ne, -dev balíčky opravdu nestačí, protože .h soubory, které budou potřeba nejsou součástí stabilního API).
pulseaudio --version wget http://freedesktop.org/software/pulseaudio/releases/pulseaudio-2.0.tar.gz # 2.0 je verze v Debian Wheezy tar xfz pulseaudio-2.0.tar.gz cd pulseaudio-2.0 ./configure
Nyní můžeme zkompilovat xrdp pulseaudio sink
cd $ZdrojakyXRDP/sesman/chansrv/pulse/
V Makefile je potřeba upravit PULSE_DIR na cestu ke zdrojákům pulseaudio.
make # překopírujeme hotový modul do systemového adresáře s pulseaudio moduly cp module-xrdp-sink.so /usr/lib/pulse-2.0/modules/
A teď už stačí nakonfigurovat PulseAudio aby tento modul používalo.
Do /etc/pulse/default.pa přidáme řádek "load-module module-xrdp-sink" pod ".fail". Ukázkový /etc/pulse/default.pa pak může vypadat napřkílad takto:
.nofail .fail load-module module-augment-properties load-module module-xrdp-sink load-module module-native-protocol-unix
Také upravíme (resp. vytvoříme) /etc/asound.conf:
pcm.pulse { type pulse } ctl.pulse { type pulse } pcm.!default { type pulse } ctl.!default { type pulse }Vyresetujeme pulseaudio a pomocí "pavucontrol", případně "pacmd list-sinks", ověříme že se používá xrdp sink.
pulseaudio --kill pulseaudio --start pacmd list-sinks
Konečně můžeme zkusit Xrdp i s přesměrováním zvuku!
# pro jistotu ještě vyresetujeme xrdp service xrdp force-stop service xrdp start
Je potřeba si dát pozor a ověřit, že klient podporuje přesměrování zvuku (rdpsnd) a je správně nakonfigurován. V případě xfreerdp by mělo fungovat:
xfreerdp --plugin rdpsnd --data alsa -- adresa_serveru
případně
xfreerdp --plugin rdpsnd --data pulse -- adresa_serveru
V nových verzích ale už můžou být parametry jiné, takže rozhodně doporučuji kouknout se do dokumentace.
Guacamole podporuje přesměrování zvuku pro RDP od verze 0.7, takže bychom mohli jednoduše použít balíčky přímo od vývojářů Guacamole, ale když už máme ze zdrojáků Xrdp, tak si zkompilujeme i nejnovější guacamole (resp. guacamole-server (=guacd) ).
Jako vždy začneme instalací build závislostí:
aptitude build-dep libguac3 libguac-client-rdp0 libguac-client-vnc0 aptitude remove libguac3 libguac-dev # abychom zamezili pripadnym konfliktum! aptitude install libssh-dev
Stáhneme nejnovější zdrojáky, zkompilujeme a nainstalujme do /opt/guacamole:
wget http://downloads.sourceforge.net/project/guacamole/current/source/guacamole-server-0.8.2.tar.gz tar xf guacamole-server-0.8.2.tar.gz cd guacamole-server-0.8.2/ ./configure --prefix=/opt/guacamole --with-init-dir=/opt/guacamole/etc/init.d/ make make installVytvoříme symlinky pro freerdp moduly, které guacamole používá pro přesměrování zvuku. Cílový adresář (v mém případě /usr/lib/x86_64-linux-gnu/freerdp/) se bude lišit v závislosti na distribuci/architektuře (na Debianu/Ubuntu pomůže "dpkg -L libfreerdp-plugins-standard")
ln -s /opt/guacamole/lib/freerdp/* /usr/lib/x86_64-linux-gnu/freerdp/
Příjde mi zbytečné, aby guacd bežel pod rootem, takže ještě lehká poinstalační úprava:
useradd guacamole mkdir /opt/guacamole/run chown guacamole:guacamole /opt/guacamole/run
A následná úprava init scriptu:
getpid > /dev/null || $exec -p "$pidfile"na
getpid > /dev/null || sudo -u guacamole -- $exec -p "$pidfile"
Přidáme init skript do /etc/init.d a pustíme guacd:
ln -s /opt/guacamole/etc/init.d/guacd /etc/init.d update-rc.d guacd defaults service guacd startNyní ještě zbývá stáhnout a nakonfigurovat "Guacamole Web Application" (aka guacamole-client), což je jednoduchá webová aplikace napsaná v Javě, která sedí mezi guacd a web browserem. Narozdíl od minulého dílu, nepoužijeme overkill řešení v podobě tomcat, ale minimalistický Winstone (respektivě jeho fork udržovaný vývojáři Jenkins). V tomto případě ani nebudeme kompilovat, ale využijeme přenositelnosti Javy a stáhneme hotový .war soubor.
aptitude install libjenkins-winstone-java openjdk-6-jre mkdir /opt/guacweb cd /opt/guacweb wget http://downloads.sourceforge.net/project/guacamole/current/binary/guacamole-0.8.2.war
Nyní je na řadě samozřejmě konfigurace - výchozí konfiguráky je možné získat například z githubu a nebo z tarballu se zdrojákama (viz ukázka).
wget http://sourceforge.net/projects/guacamole/files/current/source/guacamole-client-0.8.2.tar.gz tar xfz guacamole-client-0.8.2.tar.gz mkdir etc cp guacamole-client-0.8.2/guacamole/doc/example/* etc/ rm -rf guacamole-client-0.8.2 guacamole-client-0.8.2.tar.gz
V guacamole.properties změníme hodnotu basic-user-mapping na /opt/guacweb/etc/user-mapping.xml.
Samotný user-mapping.xml upravíme podle potřeby - to XML je celkem jednoduché a jednoznačné (dokumentace v originále). Například:
<user-mapping> <authorize username="luv" password="abclinuxu"> <protocol>rdp</protocol> <param name="hostname">localhost</param> <param name="port">3389</param> </authorize> </user-mapping>
Teď už stačí pustit winstone (opět, je zbytečné aby bežel jako root). Osobně jsem se tady neobtěžoval s init skriptem, ale prostě přidal ten druhý řádek do /etc/rc.local.
useradd guacweb nohup sudo -u guacweb GUACAMOLE_HOME="/opt/guacweb/etc/" -- java -jar /usr/share/java/jenkins-winstone.jar --warfile=/opt/guacweb/guacamole-0.8.2.war --httpPort=8080 --ajp13Port=-1 &
Nyní už konečně můžeme vítězoslavně v prohlížeči otevřít "http://adresa_serveru:8080" a doufat, že bude fungovat i zvuk . Mě zvuk fungoval správně bohužel pouze v Chromium (resp Chrome).
Závěrem bych ještě velice doporučil přidat před winstone reverzní proxy (lighttpd funguje skvěle) a povolil připojení pouze přes HTTPS a také změnil heslo v user-mapping.xml na md5 hash - obojí jsem popsal na konci minulého dílu (winstone bude poslouchat pouze na localhostu pokud mu dáte parametr --httpListenAddress=127.0.0.1).
Tiskni
Sdílej: