Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Jak mám rád gmail, tak nemám rád google účet, a to že mě automaticky přihlásí k jakékoliv google službě na které se náhodou vyskytnu. K tomu google využívá 3rd party cookies, přesměrování (včetně javascriptu), iframe 3rd party cookies a vůbec všech možných triků jen aby mě přihlásil ke službě, ke které se vůbec přihlásit nechci. Toto samozřejmě nejde nijak zakázat v nastavení google účtu. Klasicky mi tohle nejvíc vadí u youtube.
Nejdříve mě napadlo vytvořit rozšíření do firefoxu, které by zamezilo sdílet login informace mezi doménama pomocí výše zmíněných triků, ale po rychlé analýze ve "Web Console" ve firefoxu a přečtení tohoto článku mě to hned přešlo. Místo toho jsem začal používat vyhrazený prohlížeč pro gmail. Jenže používat jiný prohlížeč než firefox mě neláká - a chrome/chromium už vůbec. Co s tím? Naštěstí se tady dají využít profily firefoxu.
firefox -no-remote -P gmail # A v manageru profilů vytvořit nový profil pojmenovaný "gmail".
# po vypnutí všech instancí firefoxu firefox -no-remote -P # a v manageru profilů přepnout výchozí profil zpátky na "default".
[Desktop Entry] Type=Application Name=Firefox gmail profile Exec=firefox -no-remote -P gmail Icon=/usr/share/icons/Humanity/categories/48/applications-mail.svg Terminal=false StartupNotify=true
Tiskni
Sdílej:
O profilech ve firefoxu jsem nevěděl a tohle mi připadá jako docela dobrý způsob jak izolovat jednotlivé služby od normálního prohlížení webu.
Toto samozřejmě nejde nijak zakázat v nastavení google účtu. Klasicky mi tohle nejvíc vadí u youtube.Co to meleš? Já nemam povolenou žádnou službu kromě emailu, žádný googleplusy, ani youtůby mně nelogujou...