abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 1
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1957 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Rozbíjíme Google Single Sign-On

    29.12.2012 01:39 | Přečteno: 1887× | Výběrový blog | poslední úprava: 29.12.2012 01:39

    Jak mám rád gmail, tak nemám rád google účet, a to že mě automaticky přihlásí k jakékoliv google službě na které se náhodou vyskytnu. K tomu google využívá 3rd party cookies, přesměrování (včetně javascriptu), iframe 3rd party cookies a vůbec všech možných triků jen aby mě přihlásil ke službě, ke které se vůbec přihlásit nechci. Toto samozřejmě nejde nijak zakázat v nastavení google účtu. Klasicky mi tohle nejvíc vadí u youtube.

    Nejdříve mě napadlo vytvořit rozšíření do firefoxu, které by zamezilo sdílet login informace mezi doménama pomocí výše zmíněných triků, ale po rychlé analýze ve "Web Console" ve firefoxu a přečtení tohoto článku mě to hned přešlo. Místo toho jsem začal používat vyhrazený prohlížeč pro gmail. Jenže používat jiný prohlížeč než firefox mě neláká - a chrome/chromium už vůbec. Co s tím? Naštěstí se tady dají využít profily firefoxu.

    1. Nejdřív je potřeba vytvořit nový profil určený jen k přístupu na gmail (a na ostatní prohlíženi dále používat "default" profil).
      firefox -no-remote -P gmail
      # A v manageru profilů vytvořit nový profil pojmenovaný "gmail".
      
    2. Nastavit "default" profil zpátky jako výchozí
      # po vypnutí všech instancí firefoxu 
      firefox -no-remote -P 
      # a v manageru profilů přepnout výchozí profil zpátky na "default".
      
    3. Pak už stačí vytvořit jen nový launcher pro spuštění firefoxu který spustí "firefox -no-remote -P gmail"
    Například v Unity se nový launcher vytvoří takto:
    1. stačí vytvořit nový soubor /usr/share/applications/firefox-gmail.desktop s obsahem
      [Desktop Entry]
      Type=Application
      Name=Firefox gmail profile
      Exec=firefox -no-remote -P gmail
      Icon=/usr/share/icons/Humanity/categories/48/applications-mail.svg
      Terminal=false
      StartupNotify=true
      
    2. a poté tento soubor otevřít v Nautilu což spustí firefox s gmail profilem a pak už stačí jen vybrat "Lock to Launcher".
    3. Bonus: je fajn nastavit si jiné téma/personalizaci pro firefox vyhrazený gmailu.
    4. Hotovo.
           

    Hodnocení: 75 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    29.12.2012 02:39 tomolc | skóre: 29 | blog: Live Desktop Tuning | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozbíjíme Google Single Sign-On
    Zdravím

    Ja takto riešim 3 služby:

    Mám zvlášť profil na prístup do banky. V tomto profile pristupujem len do banky, mám vypnuté všetky pamätania hesiel, coocies a podobne veci.

    Ďalší profil mám na GooglePlay. (Len kôli telefónu. Gmail nepoužívam)

    Posledný profil je default na normálne prehliadanie.

    Na tú banku sa mi to zdalo trochu bezpečnejšie ale nemám na to nijaké referencie.
    pocasienahorach.sk
    Jendа avatar 29.12.2012 13:51 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozbíjíme Google Single Sign-On
    Bál bych se, že případné vyownování bude provedeno tak, že tě oddělené profily nezachrání.
    xkucf03 avatar 29.12.2012 14:54 xkucf03 | skóre: 50 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozbíjíme Google Single Sign-On
    Trochu bezpečnosti to přidá, ale lepší by bylo pouštět FF s AppArmor profilem nebo pod jiným uživatelem.
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    29.12.2012 23:10 tomolc | skóre: 29 | blog: Live Desktop Tuning | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozbíjíme Google Single Sign-On
    Túto kombináciu s AppArmor mi už viac ľudí odporučilo takže to mám v zozname priorít na naštudovanie.
    pocasienahorach.sk
    29.12.2012 11:07 karel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozbíjíme Google Single Sign-On
    Já to řeším pomocí thunderbrdu. Webové rozhraní ke gmailu nepotřebuju. Navíc mě od jeho používání odrazuje sám google, který po mě chce při každém přihlášení zdat telefonní číslo, aby "zvýšil bezpečnost účtu".

    O profilech ve firefoxu jsem nevěděl a tohle mi připadá jako docela dobrý způsob jak izolovat jednotlivé služby od normálního prohlížení webu.

    =^..^= AmigaPower® avatar 29.12.2012 11:14 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozbíjíme Google Single Sign-On
    Toto samozřejmě nejde nijak zakázat v nastavení google účtu. Klasicky mi tohle nejvíc vadí u youtube.
    Co to meleš? Já nemam povolenou žádnou službu kromě emailu, žádný googleplusy, ani youtůby mně nelogujou... :-D
    =^..^= AmigaPower® avatar 29.12.2012 11:22 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozbíjíme Google Single Sign-On
    Příloha:
    viz screen
    AsciiWolf avatar 29.12.2012 11:26 AsciiWolf | skóre: 41 | blog: Blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozbíjíme Google Single Sign-On
    Protože máš Google Apps...
    =^..^= AmigaPower® avatar 29.12.2012 11:32 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozbíjíme Google Single Sign-On
    No jasně, neni to jednodušší než bastlit nějaký scripty? :-D
    29.12.2012 15:04 smazáno | skóre: 18 | blog: smazáno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozbíjíme Google Single Sign-On
    Zalez. Zmenit emailovou adresu rozhodne jednodussi neni. A zadny skripty, natoz ubastleny, v tom blogpostu nevidim.
    =^..^= AmigaPower® avatar 29.12.2012 19:17 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozbíjíme Google Single Sign-On
    Ty zalez fňukno, to je tvůj problém že je blbec.cz obsazený... :-D
    29.12.2012 13:47 depka | skóre: 20 | blog: eterity
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozbíjíme Google Single Sign-On
    neexistuje nahodou plugin do chrome, ktery nastavene url otevre vzdy v anonymnim okne?
    frEon avatar 29.12.2012 13:48 frEon | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozbíjíme Google Single Sign-On
    proc proste nepouzit nejakeho emailoveho klienta a web2.0 beta rozhrani neposlat rovnou do pekel horoucich?
    Talking about music is like dancing to architecture.
    29.12.2012 14:09 Radovan Garabík
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozbíjíme Google Single Sign-On
    Niektorí užívatelia posielajú mnohomegabajtové prílohy, čo pri prístupe cez mobilný internet akosi naserie... Zato cez web client môžeme použiť online náhľad.

    (caveat emptor: na čítanie mailov cez mobilné pripojenie používam ssh - takže mňa osobne sa to netýka)
    29.12.2012 15:05 smazáno | skóre: 18 | blog: smazáno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozbíjíme Google Single Sign-On
    taky by slo ...
    29.12.2012 22:14 alfonz mucha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozbíjíme Google Single Sign-On
    nevím jakým způsobem se mi to nyní povedlo, ale mám ve firefoxu noscript(nějaké vynucené chování) + adblock a k tomu jsem vysloveně některým doménám zakázal ukládání cookies a od minulého týdne se to nyní chová tak, že i přes to, že jsem na gmailu přihlášený, tak na youtube nejsem.

    Stejně se na normální práci přepínám na anonymní režim a chvíli jsem zkoušel i aby prohlížeč neodesílal referer, ale to je většinou ještě horší než noscript a znepřístupní to většinu webů.
    30.12.2012 12:08 munich machine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozbíjíme Google Single Sign-On
    Zakazat cookies sluzbam, na ktorych nechces byt prihlasovany, napr. youtube.com. Hotovo.
    30.12.2012 14:29 smazáno | skóre: 18 | blog: smazáno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozbíjíme Google Single Sign-On
    Samozrejme prvni co jsem zkousel ;-) ... pak to porad otravuju s upozornenim pres pul okna jestli, ktere uz ani nevim co rika.
    30.12.2012 15:43 depka | skóre: 20 | blog: eterity
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozbíjíme Google Single Sign-On
    tak jsem zkusil zakazat cookies pro domenu youtube.com a zda se ze to funguje(chrome), to upozorneni ti vyhazuje firefox? nebo primo youtube?
    2.1.2013 10:20 depka | skóre: 20 | blog: eterity
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozbíjíme Google Single Sign-On
    tak me napadlo, ze pokud mam v chrome zaplou synchronizaci historie z uctem, asi nema smysl resit cookies na youtube, google ma stejne precteneho...
    30.12.2012 17:21 munich machine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozbíjíme Google Single Sign-On
    Ziadne upozornovania vo Firefoxe nevidim...
    30.12.2012 17:43 munich machine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozbíjíme Google Single Sign-On
    Příloha:
    Prikladam snimok obrazovky s nastavenim Firefoxu. Ak na Youtube kliknem na "sign in" tak sa nic nestane, vrati ma to na rovnaku stranku, ziadne upozornenia.
    30.12.2012 18:15 smazáno | skóre: 18 | blog: smazáno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozbíjíme Google Single Sign-On
    Příloha:

    resenim by bylo zablokovat cookies pro accounts.youtube.com

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.