Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »V praci pro interni komunikaci pouzivame Microsoft Lync. Jeden by neveril jaka s tim muze byt sranda.
S upgradem na Lync vsude pribyly profilovky - ke kazdemu emailu v Outlooku, do kazde konverzace, do address booku, vsude. Samozrejme, ze tyto profilovky nikdo nema vyplnene a tak to vypada opravdu skarede, tudiz jsem se rozhodl, ze tam dam nakyho sexy avatara - poniky, anime, proste neco co se bude vyjimat u oficialniho firemniho mailu . Nakonec to vyhral FreeBSD devil - dokonce jsem nasel i nejaky jeho nakres pod svobodnou licenci.
Tak jdem na to, stahnem obrazek, vyberem v Lyncu a hotovo. Ouha! Jako obrazek se tam musi vyplnit URL - no dobre, je to sice trochu podezrele, ale ok, vyplnim URL a doufam, ze si Lync stahne obrazek a hotovo. Ouha! Dobre, mozna server kontroluje Referer, nebo kdo vi co. Tak nakopiruju obrazek k sobe na server a zkusim znova. Zase nic. Tak co ... zavolam ze srandy na korporatni IT support - kolegove kolem, kdyz slysi ze si stezuju "nejde mi vybrat fotka v Lyncu" uz neudrzeli smich ... ale to teprve zaciname. Nejdriv typek ze supportu rika, ze to nejspis nejde protoze mam zablokovany ucet - coz je samozrejme uplna kravina. Tak ze to zkusi pres remote control, hmm, ok. Po chvilce cekani mi posle emailem nejake zakerne URL vedouci uplne mimo firmu, kde si mam stahnout nejaky exac aby se ke me pripojil pres remote control. Pohodicka. To stejne zkouseli Indove, kdyz jsem u Virgin Media reklamoval stupidni modem. Tak jsem se rozloucil s tim, ze dekuji, ale za takovyhle cachry mi ta ikonka nestoji
a uspesne jsme issue oznacili jako "resolved". Pak nasledovalo s kolegama dalsi kolecko smichu, kdyz jsme si v napovede precetli navod jak nastavit profilovy obrazek pokud je moc velky - stahnete si ho, zmensete a nahrajte na Facebook/Flickr/Windows Live a pak zadejte URL. Tou dobou uz bylo jasne, ze Lync nesiri obrazek ale pouze URL a navic je zakazano, aby toto URL smerovalo mimo firmu (nebo ze by Lync akorat nedokazal spravne pouzit proxy?
).
Takze jdeme na to, jak jinak nez pustit na Windows boxu lokalni web server a hodit toto URL do Lyncu . Dneska byla fakt v praci sranda. Az je mi skoro lito, ze se chystam dat vypoved
. Jelikoz mi na Windows bezi cygwin s pythonem, tak se mi nechtelo ani instalovat lighttpd/apache/... ale napsal jsem si vlastni server zalozeny na BaseHTTPServer ze standardni knihovny pythonu. Na Windows nebyl problem pustit server na portu 80 pod cygwinem i bez administratora/roota a uz vidim v logach requesty ze vsech mozny stroju z korporatni site a beastie (resp. napodobeninu beastie pod svobodnou licenci) u kolegy v Lyncu. Takze diky vyvojari z Microsoftu (bez ironie), takto jsem se pri nastavovani profilovky jeste nepobavil
. A jeste takova zajimavost, diky tomu ze mi to bezi nad vlastnim serverem, tak si muzu nastavit, aby ruzni lide videli ruzne profilove fotky (hostnames jsou ve stylu uzivatelske_jmeno.domena), coz je vlastnost, ktera mi napriklad na Facebooku nebo Google+ dost chybi.
A jeste jeden hezky python trick na zaver.
BaseHTTPServer se inicializuje takto:
httpd = server_class((HOST_NAME, PORT_NUMBER), MyHandler) httpd.serve_forever()
Kde MyHandler je subclass z BaseHTTPServer.BaseHTTPRequestHandler (lepsi by byla funkce/FactoryClass, ktera by vracela objekt s kterym se pak bude pracovat). Teto tride chci pri inicializaci hodit ten obrazek jako byterray, ale nemuzu na to pouzit __init__ protoze ten je volan ze serve_forever ... toto se da vyresit krasnym pouzitim partial z functools.
class MyHandler(BaseHTTPServer.BaseHTTPRequestHandler): def __init__(self, parametry_co_preda_serve_forever, muj_parametr): # implementace __init__ a zavolani __init__ z BaseHTTPRequestHandler # a pouziti: httpd = server_class((HOST_NAME, PORT_NUMBER), partial(MyHandler,muj_parametr=img_data)
Tiskni
Sdílej:
Podpora u Lenova tragedia isto nie je. Vcera mi dosla nova klavesnica, kedze ta stara zadrhavala. Sme prerabali dom a zrejme dostal az prilis velku davku prachu a ostatneho bordelu. :) Kazdopadne som vyplnil poziadavku na ich supporte niekedy o polnoci, na druhy den 13:02 mi volali, ale som si zabudol mobil, takze sa nedovolali. Na dalsi den o 9 rano mi volal kurier, ze je u mna za cca 15 minut a kedze som nic neobjednaval, tak som uz dako tusil, co to asi bude. Nova klavesnica uz caka len na namontovanie. A toto je uz druhykrat, bo prvy raz som to oblial kolou a ta dost lepila. :D Prvykrat preslo menej nez 24 hodin od mojej poziadavky az pokial dosla klavesnica ku mne. Ja s nimi mam maximalnu spokojnost. Avsak musim priznat, ze tu rychlost ma na svedomi aj NBD ( dalsi pracovny den) zaruka, ale zase si nemyslim, ze okrem casu, ako dlho clovek caka, su tam oproti mne nejake nevyhody.
Nainstaloval jsem binární blob pro WiFi kartu Broadcom a za chvíli bum, kernel panic, trocha smradu a WiFi už nebyla vidět První reklamace nic, všechno je v pořádku a chyba je v sedmičkovym driveru (na Debianu? WTF?!). Se známým ajťákem jsme ověřili že je chyba opravdu v HW a zničili BIOS (poprvý v jeho životě se nepovedlo flashovat, Google našel hromady chudáků s podobným problémem, záruka se na to vztahuje). Takže druhá reklamace, vyměněna celá deska, WiFi funguje! Ale asi jen pět minut, potom zase kernel panic a smrad. Třetí reklamace, od nich slušný náznak že si z nich nemám dělat prdel že je všechno OK.
Protože jsem měl zrovna šest měsíců od koupě netbooku a na reklamaci strávil víc času jak u mě doma, tak jsem koupil USB WiFi (nedávno upgrade na abgn) a je klid. Později jsem zjistil, že WiFi modul Broadcom je v pořádku, takže se na desce musela vypařit cesta.