Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
V lednu byl otevřen editor kódů Zed od autorů editoru Atom a Tree-sitter. Tenkrát běžel pouze na macOS. V květnu byly oznámeny pokroky při portaci na Linux. Dnes byly oznámeny oficiální linuxové buildy.
Tiskni
Sdílej:
v emacsu je emacs naprganej v tom interpretu lispu a ty mas at your fingertips vsechna kouzla, co meli autori emacsu, muzes to vse zmenit, cokoli
v zedu v tom lepsim pripade se autorum podari vyvest ven pouzitelny api k nejakejm internim funkcim, v tom horsim pripade to orezou na neco, co nebude kdovijak pouzitelny
I když máš program psaný ve stejném jazyce, ve kterém se píšou rozšíření/moduly, tak stejně musíš rozlišovat, co je API/SPI a co je interní kód přístupný jen autorům jádra/programu. Pokud to rozlišovat nebudeš, tak je to sice „hezké“ v tom, že dáš autorům modulů absolutní volnost a neomezené možnosti, ale zároveň máš velký problém – buď nebudeš schopný zaručit zpětnou kompatibilitu a ten systém bude neudržitelný, nebo si úplně svážeš ruce, protože ten interní kód nebudeš moci ani refaktorovat nebo v něm opravovat (návrhové) chyby, protože by někomu přestal fungovat jeho modul/rozšíření.
Autory modulů/rozšíření nebude bavit je pořád přepisovat, když ty vydáš novou verzi jádra/programu. Resp. vykašlou se ti na to. A uživatele nebude bavit, že jim po upgradu jádra/programu, přestanou fungovat jejich oblíbené moduly/rozšíření.
Co mate porad s tou git integraci? Jeste jsem nevidel zadnou schopnou v zadnem IDE.+1, git IDE integrace jsou IMO silně overrated. Ono totiž práce s VCS není s programováním samotným až tak moc spjata, narozdíl od třeba debuggingu. Víceméně jediná užitečná feature mi přijde nějaký ukazatel blame na řádce, ie. abych zhruba věděl, jak stará je daná část kódu. To je asi tak celý.
gitk
co je typicky součástí instalace tohle umí.
Textový editor
Zed efficiently leverages every CPU core and your GPU
...
Je teda pravda, že NP++ občas kurevsky dlouho načítá texťáky co mají třeba 60 mega, ale že bych někdy zaregistroval problémy s rychlostí načítání normálních souborů a otevírání... nemluvě o rychlosti psaní. Je to o něčem jiným (nějaký kontroly/analýzy pro potřeby doplňování/ syntax-checkingu při pasná každýho znaku)? Nemělo by se to dělat asynchronně?