Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
V lednu byl otevřen editor kódů Zed od autorů editoru Atom a Tree-sitter. Tenkrát běžel pouze na macOS. Byl napevno svázán s Metalem. Situace se ale postupně mění. V aktuálním příspěvku Kdy Zed na Linuxu? na blogu Zedu vývojáři popisují aktuální stav. Blíží se alfa verze.
Tiskni
Sdílej:
Psát v Qt nebo GTK zas taková radost není (osobně upřednostňuju GTK). Určitě by se daly na těchto toolkitech daly najít nedostatky.Ono s každou technologií si člověk užije svoje. Pokud si vývojář občas pořádně nezanadává, tak dělá jen triviální učebnicové příklady nebo o tom jen četl :-) Nicméně šlo mi hlavně o to, že máme na výběr z několika možností – v zásadě:
Snažil jsem se poukázat na to, že Qt/GTK spadají do stejné kategorie jako ten Electron – vždy musím přibalit k aplikaci daný toolkit (teď nepočítám tu optimální možnost, že vhodnou verzi mám v balíčkovacím systému daného OS, což v GNU/Linuxu poměrně často platí) a jestli je to Qt, GTK nebo Chrome, to už je relativně jedno.
Qt rozhodně nespadá do stejné kategorie jako Gtk a už vůbec né Electron. Qt má 100% nativní look&feel na Linuxu i Windows (tam to, pravda, dneska není tak těžké, když samotné Windows mají asi 5 vzhledů/toolkitů, které se tak dají považovat za nativní...) a tak 80% na MacOS. Tomu se Gtk neblíží ani náhodou, s přivřenýma očima (v KDE vypadají Gtk aplikace jako pěst na oko na rozdíl od Qt aplikací v Gnome - kvalita "transformačních" stylů jako adwaita-qt je úplně jinde, než pokusů ze strany Gtk, pokud vůbec existují) má nativní vzhled na Linuxu, ale na Windows nebo MacOS má do nativního vzhledu sakra daleko. O Electronu ani nemluvě.
A že by Qt5 (pokud nějaký hipster dnes podporuje už jenom Qt6, není to chyba distribucí...) bylo potřeba pro nějakou aktivní distribuci "přibalovat", to je úplný nesmysl. Jediná relevantní linuxová distribuce, která ho nemá je dnes Hannah Montana Linux...
On macOS, for example, Zed makes direct use of Metal. We have our own shaders, our own renderer, and we put a lot of effort into understanding macOS APIs to get to 120FPS.Čemu nerozumím, když mi přijde extrémně legrační, že textovej editor má vymazlenou GPU akceleraci, používá svoje vlastní superoptimalizovaný shadery a je vytuněnej od do poslední špagety, aby na moderních systémech dosahoval snímkovou frekvenci 120 FPS?
Kolik FPS měly IDE třeba v éře Windows XP, čistě na CPU? Alespoň 12 snad jo, ne? A dneska nejsou procesory alespoň 10x rychlejší?
Heled, to co popisujes bude asi tvejma rukama - kdyz vis co delas, tak je to presne naopak.Já nechápu jak tohle může být rukama - k uspávání ani grafice (Intel) nebylo potřeba udělat doslova vůbec nic. Funguje to i bez rukou. Na různých noteboocích různých výrobců.
Intel?Chce to buď použít mozek (znalost toho, že většina prodávaných notebooků je s integrovaným Intelem, a tedy příspěvek asi mluví o nějakém jiném nasazení), nebo si rozkliknout ten odkaz a přečíst si All GPU makers retained their overall market share with Intel securing the top spot with 68%, NVIDIA with 18% and AMD with 14% of all GPUs (dGPUs & iGPUs).