V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Takze prakticky kazdy umoznuje zmenit URL na kterou je domena nasmerovana ?
Co jsem se dival, tak forpsi mi porad nuti nejaky hostingovy tarif a nebo minimalne DND parking .... co s tim ?
http://www.abclinuxu.cz/blog/EditDiscussion
je to tučné doménová část. Pokud to není přímo IP adresa, prohlížeč doménovou část přeloží na IP adresu, a to tak že se pomocí operačního systému zeptá DNS serveru: "jaký je A nebo CNAME záznam pro www.abclinuxu.cz ?" a on mu odpoví "je to 94.138.111.82". A prohlížeč naváže TCP HTTP spojení na port 80 této IP adresy. A tam řekne "chci obsah co je na /blog/EditDiscussion". Aby šlo na jedné IP provozovat víc domén, tak se už dávno HTTP protokol rozšířil tak, že navíc webserveru říká i název požadované domény.
Ale jestli chcete, aby se při zadání "nejakadomena.cz" do prohlížeče zobrazil přímo obsah, co je teď viditelný na "ip.ad.re.sa/nejakaslozka", tak to nejde bez spolupráce správce serveru s tím obsahem. Potřeboval byste na něm v tom případě zprovoznit tzv. Name Virtual Host.
trochu se připojím s dotazem :) - mám jiný problém - nevím jak mám na původní domeně www.new-krobuzon.cz (běží na drupalu) nastavit aby se nová adresa www.hodoubrava.cz (která je na ni nasměrovaná) ukazovala i v adresním řádku prohlížeče
wget http://www.hodoubrava.cz -O /dev/null
--2010-07-19 23:56:32-- http://www.hodoubrava.cz/
Resolving www.hodoubrava.cz... 212.80.69.21
Connecting to www.hodoubrava.cz|212.80.69.21|:80... connected.
HTTP request sent, awaiting response... 302 Found
Location: http://www.new-krobuzon.cz [following]
--2010-07-19 23:56:32-- http://www.new-krobuzon.cz/
Resolving www.new-krobuzon.cz... 212.80.69.22
Connecting to www.new-krobuzon.cz|212.80.69.22|:80... connected.
HTTP request sent, awaiting response... 200 OK
Je třeba se podívat, jestli to není nastaveno v .htaccess na tom serveru, kde běží web www.new-krobuzon.cz, případně to vyřešit se správcem toho serveru.
Dik moc za info.
Vypada to nepruchodne - s nastavenim serveru u providera je to pase. Asi si znamy bude muset k domene objednat i nejaky pidihosting a www prostor vyuzit jen jako uloziste pro fotky apod.
Tak mne napada jak komplikovane je to kdyz server na konkretni verejne IP, bezi tam httpd, ftpd, sshd ..... a pod. Sem uz by domena nasmerovat sla teda ?
Bude domena potom fungovat na vsech sluzbach viz treba: ssh uzivatel@nejakadomena.cz namisto: uzivatel@*.*.*.* Zkratka vsude, kde se psala doposud IP ?
Bude to vyzadovat nejake zmeny v konfiguracnich souborech demonu ci co ?
BTW:Nejjednoduší je doménu registrovat a nastavit přesměrování na složitou adresu, sice se uživateli zobrazuje ta ošklivá, ale známý může rozdávat v odkazech tu hezkou.Ano, to je asi nejschůdnější. Ale na to rozhodně nestačí jen DNS, protože DNS nemá možnost jako poslat nějké HTTP přesměrování. Je k tomu potřeba webový server, na který bude nasměrován ten DNS záznam, a který klientovi pošle 301 Redirect na tu ošklivou URL. Někteří registrátoři možná takovou službu zdarma nabízí, ale samozřejmost to není.
Minimálně v Debianu existuje balík, ve kterém je ihned použitelný zcela funkční webhosting s webovým rozhraním.Myslím, že kdyby tazatel měl server (nebo stále zapnutý počítač s veřejnou adresou), tak by se neptal na takovou věc. Takže tohle mu asi nepomůže.
Myslím, že kdyby tazatel měl server (nebo stále zapnutý počítač s veřejnou adresou), tak by se neptal na takovou věc. Takže tohle mu asi nepomůže.Tak ať si zaplatí virtuál a buď tam dá ten web rovnou, nebo třeba nějakou proxy.
Vyreseno
Bude si hostovat doma. Provider nastavi preklad na nejakou lokalni IP a hotovo.
V administraci domeny mu nastavim nasmerovani na jeho verejnou IP.
JJ, ale je treba nejaka konfigurace na serveru (podle technicke podpory). Mozna bych se s adminem domluvil, ale ....
Kazdopadne by bylo treba nastavit *.*.*.*/nejakyadresar pac na tu IP serveru neni zadna domena - provider tam ma jen nejake svoje administracni rozhrani jez je jen pro jeho potrebu. Svuj prostor na serveru si kamarad vydydnal od providera na pohruzku ze odejde ke konkurenci.
Diky vyreseno
Bez pristupu do nastaveni serveru se to bohuzel neobejde.
Strucny navod jak na to pro nastaveni serveru Lighttpd:
Vzorovy priklad: jako IP je adresa: 80.80.80.80
Jako domena: franta.cz
Cesta k adresari na serveru s obsahem webu franta.cz: /home/franta/www/franta.cz/
Adresa z venku: http://80.80.80.80/franta.cz/
V administraci domeny franta.cz nastavit zaznam A na: 80.80.80.80 (zmeny se projevi po cca pul hodine a nekdy i dyl)
V lighttpd.conf pridat na konec tento zapis:
$HTTP["host"] =~ "(^|\.)franta\.cz$" {
server.document-root = "/home/franta/www/franta.cz"
server.errorlog = "/var/log/lighttpd/franta.cz.error.log"
accesslog.filename = "/var/log/lighttpd/franta.cz.access.log"
}
Tiskni
Sdílej: