V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Pro znameho se divam po distribuci jez je v zakladu postavena jako webovy server + potrebne nastroje pro provozovani webu s redakcnim systemem.
Neco takoveho by si chtel vyzkouset.
Cele si to predstavuje ze se v www prohlizeci prihlasi s nejakym defultnim uzivatelem, heslem a bude moci ihned vytvaret obsah webu primo v prohlizeci.
Chapu ze se toto vsechno da zprovoznit po nainstaleni nekolika aplikaci, ale to neni nic pro nej.
Takze bychom uvitali nejaky tip na treba live system jez toto bude vsechno umet.
Dekuji
Tiskni
Sdílej:
Aby to bylo bez prace (musel bych to jinak instalovat, studovat ja a nemam na to cas) - maximalne nainstalovat na diskovy oddil. Jinak klidne i live distribuce.
Anglictina neni problem.
Aby to jelo i na stare vykopavce s 256 MB RAM jez bude slouzit jen jako server
Turnkeylinux vypada slibne a navic je k dispozici s Joomlem, Drupalem a nebo Wordpressem.
Vypada ze je postaven na Debianu a nebo Ubuntu server edition.
Nebyl by nejaky komplexni balik pro Debian (Ubuntu) jez by obsahoval vse pro okamzite zprovozneni webserveru s redakcnim systemem (libovolnym tj zatim bez naroku) ?
Cherokee jeste neni to spravne a vhodne.
Diky moc vsem.
Turnkeylinux je to prave reseni. Typek uz se s tim bavi, vse si sam nainstalil.
Pro zacatek je to ta spravna volba.