Společnost System76 vydala beta verzi Pop!_OS 24.04 LTS s novým desktopovým prostředím COSMIC. Videoukázky na YouTube.
Komunitní Wikikonference 2025 aneb setkání s tvůrci české Wikipedie plné přednášek, diskuzí a novinek ze světa Wikimedia, proběhne v sobotu 8. listopadu 2025 v Didaktikonu Kampusu Hybernská v Praze. Hlavním tématem letošního setkání je otázka, která hýbe nejen komunitou, ale i širší společností: „Je Wikipedie jenom pro boomery?“
Konsorcium devíti evropských bank zakládá novou společnost, která bude vydávat vlastní stablecoin navázaný na euro. Cílem projektu je posílit evropskou pozici v odvětví digitálních financí a omezit dominanci amerických firem na kryptoměnovém trhu.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 20.04 OTA-10, tj. desáté stabilní vydání založené na Ubuntu 20.04 Focal Fossa. V plánu bylo také vydání Ubuntu Touch 24.04-1.0. To bylo ale odloženo. Vyjde ještě jedna RC verze.
Společnost Qualcomm na Snapdragon Summitu 2025 představila nové čipy: Snapdragon 8 Elite Gen 5 pro mobily a Snapdragon X2 Elite Extreme a Snapdragon X2 Elite pro PC. Do LKML (Linux Kernel Mailing List) byly odeslány příslušné patche (Snapdragon 8 Elite Gen 5 a Snapdragon X2 Elite).
Byla vydána verze 32.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Byl vydán PostgreSQL 18. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
NFS (Network File System) má letos 40 let. Jeho tvůrci zavzpomínali na MSST Conference. Sun Microsystems vydal v prosinci 1985 zdrojové kódy NFS vývojářům mimo Sun.
Po Canonicalu oznámilo také SUSE, že bude podporovat a distribuovat toolkit NVIDIA CUDA (Wikipedie).
Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.27.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Přidány byly funkce pro přerazítkování datových zpráv systémem ISDS. Uživatel muže zvolit zprávy, jejichž časová razítka má aplikace sledovat. Aplikace jej upozorní na časová razítka, která lze přerazítkovat. Uživatel pak může
… více »To vypada hodne slusne :) nato ze je to vesnice.
>>> na vesnici, pochybuju, tady vladnou monololy malejch firem a UPC
Zavedte konkurenci a ceny pujdou dolu. Klidne i o 1/3 az 1/2.
Nevim kde na vesnici je UPC
Bystřany. 50/5 Mbps, veřejná IP, dost spolehlivý, 800 Kč.Nevim kde na vesnici je UPC
Primestska cast zrovna jako vesnice nevypada.
Vsechno dneska rychlejsi nez driv pres modem.Az na Ufouna
akceptoval jsem zatim jen rozdil mezi 'b' a 'B'Toho jsem si právě nevšiml.
Jo tak v tom mam sam vetsi bordel, nez jsem si myslelTo je tím, že si kdekdo myslí (nemyslím teď ani tebe ani sebe), že vymyslí nejlepší značení a terminologii. Sám bych asi dal přednost kbit a kb(yte)/kb(ajt), stejně jako ty. Jenže nějaký inteligent vymyslel, že se použije velikost písmen, a ještě větší inteligent vymyslel, že budeme všichni koktat (kibibit, mebibit, tebibit, já bych z toho šel akorát tak blít). No a pak mu to banda inteligentů schválila za mezinárodní standard... trošku mi to připomíná ministerstvo pro divnou chůzi (video).Zamyslim se nad tim...
a ještě větší inteligent vymyslel, že budeme všichni koktat (kibibit, mebibit, tebibit, já bych z toho šel akorát tak blít)Ano, zrovna nahrazení slabikou bi nebylo pro výslovnost nejšťastnější. I když mě zrovna nenapadá nic lepšího.
cat soubor > /dev/ttyS0
)? Kdo tvrdí, že 80 kB = 80*1024 B, tak říká, že to nebude 10 s. To byl jen příklad, obvykle je jedno, jestli to je přesně 10 s nebo asi 10 s. Ale stejně u gigabajtů nám tam nabíhá chyba možná k 10 % (nechce se mi to počítat). Někdo řekne, že to je jedno. Podle mě vždycky ne. Zvlášť když se to použije pro výpočet v nějakém programu, kde nebudeme mít informaci o velikost v bajtech, ale třeba v těch kilobajtech. Prostě já v tom vidím bordel, a jsem rád, že máme standardizovaný nástroj, jak to rozlišit, když je potřeba.
Chtěl jsem tím celým jen naznačit, že není tak jednoduché říct "jak jsou to bity/bajty, tak kilo=1024 a hotovo".
a jsem rád, že máme standardizovaný nástroj, jak to rozlišit, když je potřeba.No my ho nemáme. Dneska máme ukoktané kibibajty, které jsou jediné jednoznačně binární, kilobajty, které můžou být i binární i dekadické... a žádné jednoznačné vyjádření pro dekadické. Bylo by naivní si myslet, že standard ze dne na den změní význam již zažitého pojmu, i kdyby nevyžadoval koktání.
Je třeba trocha nadhledu,To si právě taky myslím.
Zažitý standard podle mě žádný není.Ano, to jsem zdůrazňoval. Není a zavedení koktavých jednotek před x lety na tom nic nezměnilo.
Nebo když se napíše kB, tak zažitá hodnota je 1024 B? To bych ještě chápal. A když je to kB/s tak je to taky 1024, nebo najednou ne?Nějak se lidi domluvili i do teď. Nikdo neříká, že je to ideální stav. Ale kdo neopatrně přinese zlepšení, které nevede na skutečnou nápravu, nezaslouží podle mě za svoji práci pochválit :).
A prosím neříkej, že to je jedno. Evidentně není.Neříkám :).
Rozhodne lepsi by bylo treba kolibajt = 1000 bajtu (prehozeni "i" a "o"). To koktani kibi mibi mi prijde taky sileny, to je mozna hlavni duvod, proc jsem byl proti tehle reforme. Ze se to musi ale odlisit je jasne, fyzikove chteli prosadit k = kilo = 1000, proc ale tak velky team "expertu" neprisel na vhodnejsi nazvy, je mi fak zahadou...
Divim se, proc rovnou neprekopali celou ciselnou soustavu a nenaridili vyrobcum prejit na system bajt = 10 bitu a bylo by po ptakach.
mibiMebi! Mega a binary. Mibi by bylo 1/1024 (mili binary).
Bylo to v Praze.Tak to je asi přetížením BTS.
tak mam to co ty (6Mb down a 512kb up)."To co ty" si odporuje s tím, co se píše v závorce.
ou tů .... ADSL ? ... upload 6 Mbit/s ???
Ještě dodávám že zařízení je v majetku ISP (tedy v nájmu) a to včetně servisu a technické podpory.
Zřízení je bez poplatku.
Verejnou IP samozrejme mam pridelenu jakozto prodlouzena ruka ISP. Parametry a cena je uvadena pro radove zakazniky kvuli porovnani.
imho v takovy lokalite a za takovou cenu je to hodne dobra nabidka ...
Nechcu být sviňa, ale.. wifi? Co to dělá při bouřce?To co bez ní :). Vysoko natažený kabely na tom bývají hůř.
Nechcu být sviňa, ale.. wifi? Co to dělá při bouřce?Do těchto antén vletí blesk několikrát ročně. Je tam i wifi anténa (pod malým sítem vpravo) 2,4 GHz přeshraniční spoj, vzdušná délka cca 8 km. Za cca 14 let co tam sleduji údery blesků, tak blesk způsobil dvě škody. Při jednom úderu vyskočil deion 60A a už nešel nahodit a při jiném úderu spadl ze stěny obrázek. Nikde není žádná bleskojistka ani přepěťová ochrana, spotřebiče v bouřce také nikdo nevypíná. A co to dělá při bouřce můžeš sledovat ve webkameře když si vyhlídneš nějakou blížící se bouřku. Ale častěji vypadne elektřina než internet.![]()
Tvrdí se, že přes PoE (802.3af) by neměl blesk prolízt a tedy když bouchne blesk do AP napájeného ethernetovým kabelem, tak se kabel vypaří a nic víc se nestane. Nezažil jsem.
Jo, s tim souhlasim, ať AP klidně odejde/opraví se, hlavně ať to v bytě je ok. Stejně tak jsem dostal tip na to, jak spojit dvě blízké lokality: "switch za tři stovky" na obou stranách, když bouchne blesk, switch odejde a tim to končí. Nebo dát optiku, ta by měla být někde na hranici dvou tisíc.
Tiskni
Sdílej: