V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Tak nejak me napada zda se nekdo vubec venuje technologii GSM tzn mobilnim telefonum z pohledu funkce a zakladnich principu.
Je to snad natolik proprietarni mrdka ze neni k dispozici jakakoli dokumentace ci co ?
Precijen lze pouzit GSM moduly pro vlastni zarizeni. Je tedy urcite k dispozici nejaka dokumentace.
Proc je GSM toliko uzavrena narozdil od svobodne technologie internetu ?
Neverim ze samotna GSM technologie je slozitejsi nez jakykoli OS na desktopu dnes pouzivany.
Server, routery ISP .... apod muze provozovat kdokoli s celosvetovou pusobnosti avsak GSM je z tohoto pohledu prakticky nepruchodna.
Je tedy internet jedine technologicky svobodne medium ?
GSM technologie se snad taji ?
Pred vic jak 10 lety je armada (predpokladam USA armada) pustila do komercni sfery pro zastaralost.
Dnes mame jakousi GSM sit, zoufaly internet pres tuto technologii a co dal ......
Proc nemuze byt GSM svobodna technologie .... je to az takovy bastl ze by se odbornici, programatori zhrozili ?
Toz co vy na to .....
Tiskni
Sdílej:
>>> protože IT svět má lepší věci než prehistorický GSM ....
To je prave to co si myslim i ja sam.
GSM lidi okolo IT neřeší, protože IT svět má lepší věci než prehistorický GSM: SIP, IAX, XMPP...Částečně máš pravdu. Ale GSM standard z velké části definuje úplně jiné věci, než kterýkoliv "IT" protokol. Např. radiové rozhraní (modulace, multiplexing), signalizace (registrace do sítě, handover mezi buňkami). Nově vyvíjené normy pro radiové sítě (např. LTE) už staví na IT protokolech (IP, SIP) a zabývají se sami jen věcmi "pod tím". V době vývoje GSM ale tyto věci k dispozici nebyly, popř. byly výpočetně příliš náročné pro tehdejší mobilní procesory. Vývoj GSM také probíhal v telekomunikační sféře, kde se uvažuje jaksi jinak než v IT (a nelze hned říct, že hůř). Nějaký postupný vývoj tady moc možný není. Zásadní omezení jsou kmitočtové příděly, které se dohadují mezinárodně, a operátoři je mají licencované od jednotlivých států. Situace jako u WiFi b/g tady není moc možná, a i u té WiFi do dost kulhá.
Neni.
Jen jsem se ptal zda tady na Abicku s tim ma nekdo nejake prakticke zkusenosti.
Tak nejak me napada zda se nekdo vubec venuje technologii GSM tzn mobilnim telefonum z pohledu funkce a zakladnich principu.Ano, věnuje, i když dnes už to není tak aktuální. Studium je zajímavé z pohledu bezpečnostních aspektů. Prostor k experimentům jako u IT technologií zde není. Proč, to vysvětlím dále.
Je to snad natolik proprietarni mrdka ze neni k dispozici jakakoli dokumentace ci co? Precijen lze pouzit GSM moduly pro vlastni zarizeni. Je tedy urcite k dispozici nejaka dokumentace. Neverim ze samotna GSM technologie je slozitejsi nez jakykoli OS na desktopu dnes pouzivany. ... GSM technologie se snad taji?Pokud vím, jde o celkem otevřenou technologii. Podrobných informací je na webu dost, základní proncipy jsme celkem detailně probírali na střední škole. Základní fakt, který si musíte uvědomit je: GSM je standard pro radiová zařízení. Provoz vysílacích zařízení pracujících v těchto frekvenčních pásmech je silně legislativně omezen. Sice jsou tzv. "volná" pásma, která se používají např. pro WiFi, bluetooth, dálková ovládání apod. V těch jsou podmínky celkem uvolněné. Sice platí také dosti omezující pravidla, ale zásadní fakt je, že se neřeší vzájemné rušení různých provozovatelů. Takže u GSM můžete experimentovat přinejlepším s pasivním odposlechem existujících sítí. Na což je potřeba vybavení za řádově desítky tisíc korun. Co píšete o hotových GSM modulech, tak tam z jedné strany strčíte SIM kartu, a z druhé strany je nějaké rozhraní typu UART, SPI, nebo i Ethernet, přes které lze tlačit SMSky, hlasová data, a GPRS/EDGE/UMTS. V podstatě se ty moduly obvykle chovají jako normální mobil připojený k počítači. Případně mají v sobě navíc procesor, do kterého lze vložit vlastní kód. Samotné radiové rozhraní těchto modulů je "uzavřené". To často způsobuje i problémy s alternativními systémy pro různé chytré telefony, kdy chybí právě ovladač pro radiomodem. Prostě když budete experimentovat s TCP stackem, tak nejbližší router bude vadné pakety zahazovat. V horším případě vznikne nějaký flood, s čímž by si nejbližší zařízení mělo poradit. Nebo můžete experimentovat v izolované síti. U radiového zařízení mohou mít experimenty fatální dopad na síť operátora ve vašem okolí. Při přístupu k low-level rozhraní můžte nesmyslně zvyšovat vysílací výkon, měnit frekvenci dokonce mimo příděl operátora (to je hodně velký průšvih, můžete zarušit jiné služby). Proto se tak úzkostlivě hlídá, aby si s tím nikdo nehrál.
Proc nemuze byt GSM svobodna technologie .... je to az takovy bastl ze by se odbornici, programatori zhroziliSnad se mi provedlo vysvětlit, že to je proto, že jde o radiovou síť. Jakýkoliv bug může mít fatální následky, a nelze to rozumným způsobem uhlídat.
Pred vic jak 10 lety je armada (predpokladam USA armada) pustila do komercni sfery pro zastaralost. Dnes mame jakousi GSM sit, zoufaly internet pres tuto technologii a co dal ......Jinak proč tu máme GSM? Relativně dávno se Evropa shodla, že pro buňkovou telefonní síť tu bude GSM (detaily viz např. VÚČAKO blog). Takže tu máme bezproblémový roaming po Evropě. Ceny jsou věc druhá. Oligopolní postavení operátorů je dáno omezeným kmitočnovým spektrem a pověstnou nekvalitou našeho telco regulátora - ČTÚ. GSM je pro hlasové služby celkem OK. Internet přes EDGE je ještě součást GSM, ve smyslu, že běží na stejných radiokanálech. Dále tu máme CDMA technologii, kterou bych jako zoufalou rozhodně nenazval. Všechno je dáno kombinací faktorů: dostupné radiové spektrum, cena výstavby vs. pokrytí sítě vs. kapacita. Např.: pro televizi je vyhrazeno desítky kanálů o síři 7 nebo 8 MHz. Pro celoplošnou CDMA síť je pokud vím 2×5 MHz spektra. V těchto podmínkách nic lepšího udělat nelze. Výstavba UMTS sítě s obdobným pokrytím se nesrovnatelně dražší, proto ji naši operátoři odkládali, a raději vznikla v té době světově unikátní CDMA síť na 450 MHz (Eurotel). UMTS jako nadstavba EDGE je celkem rozumná (až na to, že u nás přichází se značným zpožděním), ale investičně náročná. Třeba proto, že se používá relativně vysoké frekvenční pásmo (okolo 2 GHz) nevhodné pro pokrytí oblastí s menší hustotou osídlení.
Hlavně kvalita signálu, resp. pokrytí, není a asi ani nebude na takové úrovni jako GSMViděl jsem ten ošklivej růžovej modem od T-Mobilu - připojený k počítači si to našlo tu "nejlepší" dostupnou technologii a tu to automaticky použilo. Až na to, že - tehdy - to Edge mělo tak slabý signál, že vynucení přechodu na GPRS připojení dokonce zrychlilo.
Základní fakt, který si musíte uvědomit je: GSM je standard pro radiová zařízení. Provoz vysílacích zařízení pracujících v těchto frekvenčních pásmech je silně legislativně omezen.Myslim, ze tohle je jen takova vymluva. Bezne jsou na trhu radiova zarizeni pro licencovana pasma, a ta zarizeni jsou stejne low-level otevrena jako wifi zarizeni pro volna pasma.
Sice platí také dosti omezující pravidla, ale zásadní fakt je, že se neřeší vzájemné rušení různých provozovatelů.Není náhodou součástí GL (aspoň pro wifi), že v případě rušení má ten druhý povinnost ustoupit a přestat rušít? Samozřejmě je myšleno de iure, protože silně pochybuju, že by wifisty a jejich prasárny někdo skutečně řešil.
Výstavba UMTS sítě s obdobným pokrytím se nesrovnatelně dražší, proto ji naši operátoři odkládaliCož souvisí také s tím, že český zákazník je s klidem ochoten platit za mizerné služby + ČTÚ připustil vznik oligopolu, kde není důvod snažit se.
ten druhýSamozřejmě myšleno časově, tj. ten, kdo jako druhý začal používat dané frekvence a tím někoho rušit.
No tak když jsi třeba wifi ISP s dostatečným počtem zákazníků, tak máš spoustu svědků + písemné smlouvy s datem uzavření.EHM? V zmluve je uvedene cislo kanalov a gps suradnice vysielacov? Zakaznik tusi, kde mam vysielac, odkedy a na ktorom kanali vysiela? Ale no tak ...