Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
již brzy zde naleznete ústřední digitální archiv české populární hudbyAsi nějak jim to ulétlo
+1 Moje řeč.
Heleny Vondráčkové (jejichž kvality nechci nijak snižovat, zvlášť raná Helenka patřila k tomu nejlepšímu, co v české populární hudbě v době totality existovalo)No, nevím. Za totáče bylo to nejkvalitnější třeba Petr Novák (než umřel hlady) nebo třeba Jiří Schelinger (než ho sejmula StB). I Neckář nebyl po umělecký stránce vůbec marnej (někdy). Ale zrovna soudružku Helenku (ranou, vrcholnou ani pozdní :)))) bych mezi elitu moc nezařazoval. Sice to nebylo taková sračka jako soudruh Michal David, jednoduchý jako Iveta Bartošová nebo upatlaný jako různý "metalový" party (hlavně) z 80. let, ale stejně... Každej zpěvák každý éry má svůj protipól v jiný éře.
Btw. myslel jsem, že se Schelinger utopil po skoku z mostu při koupání, vůbec jsem netušil, že je kolem toho nějaká "konspirační teorie". Zajímavé.Taky jsem to tak slyšel.
Ale pokud si ji pustím na hifi aparatuře přes repráky nebo sluchátka, tak poznám i 320 kbits/s oproti bezeztrátovému formátuNo way. Zvlášť ne u někoho v tak pokročilém věku (neberte si to ňák osobně). Je sice pravdou, že navzdory svému jménu některé (dobře, tak spíš spousta) Hi-Fi sestav signál různě zkreslují (zvlášť nějaké efekty s fázovými posuny …všeljiaké Bass-boosty a tak – věřím, že nemusím vysvětlovat), což je u kompresních formátů/kodeků založených na psychoakustických jevech zvlášť nechtěné, i tak si myslím, že 320kbps (což je jen tak mimochodem dle mého názoru zbytečné plýtvání) nabízí dostatečnou S/N rezervu, kterou se i při sebelepším kryplení hned tak nepodaří vytáhnout natolik aby byla vnímatelná.
Tiskni
Sdílej: