Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Tak mi dorazila nová hračka - Bluetooth klávesnice od Nokie (SU-8W). Tak se chci podělit o počáteční nadšení.
Je vážně docela malá, skládací, a vcelku těžká (200g). Kupodivu nepoužívá žádný z akumulátorů od Nokie, ale dvě obyčejné baterky typu AAA. Taky se nedá externě napájet nebo dobíjet. A vypadá hnusně (kombinace stříbrné s "počítačovou" šedou).
V levé polovině klávesnice je výsuvný stojan pro telefon, dokonce s možností nastavení sklonu (moc pěkné). Dosah Bluetoothu je dostatečný, takže PDA může klidně stát na vlastním stojanu opodál a nemusí se do toho cpát (pak se mi na to i líp kouká).
Chybí tomu horní řada kláves (číslice a spol.), ta se nahrazuje řadou pod ní (qwerty...) a přepínačem "Fn" - ergonomicky tedy nic moc... Dosti neergonomické je i vodorovné uložení klávesnice, protože (pochopitelně) nemá výklopné nožky. A podepřít se moc nedá - kloub uprostřed je absolutně netuhý (na stole to nevadí, ale pokud bych to nějak podpíral a nakláněl, tak to bude dost vadit). A celé se to při psaní trochu hýbe a vrže to a skřípe (OK, uznávám, že vzhledem k věku použitého kusu tohle není moc fér námitka).
Zatím testováno jen s linuxovou Nokií 770, kde jediná větší chybka je, že z toho nedovedu vykouzlit češtinu (ač jinde ji tam mám).
Závěr: konečně můžu na PDA začít rozumně používat Vim.
Úkol: zkusit i na normálnějším Linuxu (Familiar apod.) a udělat záznam do sekce hardware...
Tiskni
Sdílej: