Byla vydána verze 1.96.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Společnosti IBM a Red Hat představily Project Lightwell s investicí 5 miliard dolarů. Jedná se o důvěryhodné clearingové centrum pro bezpečnost open source softwaru a zabezpečení dodavatelských řetězců s novým AI modelem a globální skupinou více než 20 000 softwarových inženýrů. Služby centra budou dostupné prostřednictvím komerčních předplatných. Project Lightwell staví na iniciativách jako Anthropic Glasswing nebo OpenAI Trust Access for Cyber.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 26.05. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Český stát by v budoucnu mohl provozovat vlastní alternativu ke komunikačním aplikacím typu WhatsApp, Signal, Telegram, Facebook Messenger a podobně. Cílem je zajistit bezpečnou datovou komunikaci pro stát a jeho důležité subjekty, jako jsou bezpečnostní složky, ministerstva a další organizace.
Už za týden, ve čtvrtek 4. června, se v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích uskuteční další konference věnovaná tématům spojeným s IPv6 - Den IPv6. Program akce a registrační formulář jsou k dispozici na webu akce. Kapacita konference je omezená, proto organizátoři doporučují, aby se vážní zájemci přihlásili včas (k dnešnímu dni zbývá přibližně 30 volných míst). Konferenci Den IPv6 2026 organizují i letos společně sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Zařízení Steam Deck OLED bylo znovu naskladněno, ale vlivem rostoucích cen pamětí a úložišť má novou, vyšší cenovku. Steam Deck OLED 512 GB stojí nově 779 EUR (stál 569 EUR) a Steam Deck OLED 1 TB stojí 919 EUR (stál 679 EUR). Samotné zařízení se nijak nezměnilo a nové ceny tedy pouze odráží aktuální náklady na komponenty a další globální logistické výzvy, se kterými se potýká celá branže.
Český telekomunikační úřad zahajuje novou etapu využívání vysokofrekvenčního rádiového spektra v pásmu 26 GHz. Toto pásmo bude od 1. 7. 2026 otevřeno pro provoz moderních bezdrátových sítí, zejména sítí páté generace (5G), pevných bezdrátových přístupových sítí (FWA) a lokálních či průmyslových sítí určených například pro výrobní areály, logistická centra nebo technologické kampusy. Současně s otevřením pásma 26 GHz přistoupil ČTÚ ke zpřístupnění informací o využívání rádiových kmitočtů v tomto pásmu.
Logitech představil myš Signature Comfort Plus M850 L s polstrovanou opěrkou dlaně pro větší pohodlí a sadu s touto myší a klávesnicí s integrovanou opěrkou dlaní Signature Comfort Plus Combo MK880.
Gaël Duval se rozepsal o novinkách a plánech Murena a /e/OS. Počet uživatelů telefonů Murena a mobilního operačního systému /e/OS bez aplikací a služeb od Googlu se blíží 100 000. Ambicí je, aby se /e/OS stal třetí mobilní platformou v Evropě i na světě, s potenciálem dostat se i na PC. Blíží se vydání nové verze 4 s funkcemi zálohování a obnova, import e-mailů z Gmailu a rozpoznávání hlasu. Murena Workspace přinese videohovory, elektronický podpis a správu zařízení (MDM).
Dnes a zítra probíhá Ubuntu Summit 26.04. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze na YouTube. Úvodní slovo měli Mark Shuttleworth a Jon Seager.
Nedávno jsem se koukal, včem bych tak mohl spáchat CMS pro blog a i přes ne zrovna velkou podporu Pythonu a už vůbec žádnou podporu jeho frameworků jsem se rozhodl pro Python, mám ho rád a nechci se trhnout k jinému jazyku ...
U frameworku byla jasná volba. CherryPy.Další vybírání se týkalo templatovacího systému a práce s databází. Tady se divím jedné věci. Projekty jako třeba KID a SQLAlchemy mi připadají jako hodně šikovné věci. A tak mi není jasná tak malá popularita mezi lidmi v ČR. Nebo se o tom jenom tak nepíše jako třeba o snad všude podporovaném PHP ?
Bavil jsem se o tom s Danielem Kvasničkou a podle něj to bude právě absencí hostinu pro weby postavené na Pythonu + frameworcích. To bude nejspíš pravda.
Škoda, protože vývoj pomocí těchto nástrojů je fakt paráda, i přes počáteční nezdary kdy mi Daniel docela dost pomohl. Za to mu dík.
S trochou štěstí nějaký člověk tuto díru na trhu vyplní, do té doby budu mít svůj CMS jenom na lokále, každopádně nějaké plky na téma Python a web ode mě čekejte, nadšení je veliké a chci se podělit o pár fíglů ..
Tiskni
Sdílej:
Ja jsem priznivcem TurboGears a taky cekam na cesky hosting... (zatim bohuzel marne).
Kdyz uz si clovek jednou zvykne na komfort, ktery mu tyhle frameworky prinasi a pak musi bastlit nevo v PHP, protoze hosting proste neni, tak by jeden zaplakal...Pár člověkodní si pohrávám s djangem a je to opět to samé. Pekelně rychlý vývoj kódu, DB to za mne udělá, ale tablespace stejně musím poklízet a řekněme 10% dotazů stejně napíšu lépe, než jak je připraví django db layer. A to nemluvím o manuálně vytvářených indexech "aby se to vůbec trochu hejbalo."Nejvetsi problem s Djangem je prave to, co je v jistych pripadech naopak nejvetsi vyhodou a to je jeho specializace. Jeho vyvojari jsou novinari a vyvijeli ho presne pro sve potreby (publikace clanku, document-oriented veci), ale jak chce clovek neco vic nebo neco jinak, pekne se zapoti. Proto mam na urcitou oblast veci mnohem radsi TurboGears, ktery mi sice negeneruje CRUD, ale napsat to v nem trva kratsi dobu nez hackovat generovany CRUD z Djanga. Jako dalsi vyhodu TG oproti Djangu vnimam taky Kid. Jinak ke GB az TB dat se to proste a jednoduse vztahovat neda, protoze (IMHO) vyvojari techto frameworku pri jejich designu nikdy o GB a TB dat nepremysleli.