Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Tak a je to zase tu - svátky marnosti a lidské blbosti. Obchodníci se bojí dopadu světové krize na jejich tržby, když stádo bude méně nakupovat věci, které nepotřebuje za peníze, které nemá. A to jsou některé obhody tématicky vyzdobeny už od října...
Kam se poděla ta pohoda? Proč se musíme stresovat vymýšlením a sháněním něčeho nového pro lidi, kteří nic nepotřebují? Když náhodou koutkem oka zahlídnu tu propracovanou mediální masáž, tak je mi doslova na blití. Ještěže zatím nemám děti, porotože na jejich dušičky média nekompromisně útočí nejvíc. Není něco špatně? Zdá se to jen mi, že se vším plýtvá čím dál víc?
Toliko můj pondělně-ranní povzdech. Všem, kteří si váží drobností a hlavně toho, že se o svátcích sejdou s blízkými, přeji už s předstihem krásné a pohodové prožití svátků. Pro obchodní a mediální mafii pak mám vzkaz - hanba vám.
Občas potřebuju resetovat heslo pro uživatele, kteří přistupují přes ssh. Vím, že existuje kupa už hotových generátorů, které mají spoustu možností nastavení. Chtěl jsem si ale vytvořit něco malého a jednoduchého. Nakonec jsem si to natnul rychleji, než bych něco našel a nainstaloval... ;). Samozřejmě v mém oblíbeném Pythonu:
#!/usr/bin/env python import sys, string from random import choice chars = string.ascii_letters + string.digits + '#$%&()*+,-./:;<=>?@[]^_`{|}~' if __name__ == "__main__": size = 8 if len(sys.argv) > 1: size = int(sys.argv[1]) for i in range(size): sys.stdout.write(choice(chars)) sys.stdout.write('\n')
Tento jednoduchý skriptík generuje heslo o déce, kterou lze specifikovat jako jediný parametr.
Stojím před problémem portace aplikace z MySQL na SQLite. Prográmek je napsán v Pythonu, a protože využívá DB-API 2.0 interface, portace kódu byla většinou procházka růžovým sadem...
Co ale čert nechtěl, prográmek používá SQL funkci std()
pro výpočet směrodatné odchylky. Ta je sice definována v MySQL, ale SQLite takovou funkcí bohužel nedisponuje.
Pořád slýchám, že je vývojářů nedostatek, tak mě napadlo, jak je to asi složité získat lidi na projekt. Co člověk získá tím, že zaměstná čerstvé absolventy a jak naláká zkušené borce kteří jsou schopni celý tým držet?
Mějme modelovou situaci:- vývoj Unixového systému (nutná znalost C) - maintenance (C a nějaký skriptovací jazyk, např. Tcl) - pracoviště v Ostravě
Kolik lidí by se dalo sehnat na takový projekt?
Podělte se, jaké máte zkušenosti se snáněním práce a co musí zaměstnavatel nabídnout abyste o tom alespoň uvažovali?.
Vzhledem k tomu, že účetnictví (nejen pro Linux) je věčným tématem, rozhodl jsem se asi před rokem rozjet projekt vlastního podvojného účetnictví.
Nahrazení velice rozšířených DOSovských účetnictví (např. Ježek, Stereo, ...)
Drobní a střední účetní, kteří provozují účetníctví na jednom počítači (zatím).
Tímto bych chtěl oslovit vývojáře, kteří by měli zájem podílet se tomto projektu.
Kdo by měl zájem přispět, nechť mne kontaktuje na jardous@jabber.cz.
Bližší info je na stránkách projektu.
Projekt je v současné době stále v rané fázi, proto neočekávejte požadovanou funkčnost aplikace, která je zatím dostupná pouze pro vývojáře skrze CVS.