Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak a je to zase tu - svátky marnosti a lidské blbosti. Obchodníci se bojí dopadu světové krize na jejich tržby, když stádo bude méně nakupovat věci, které nepotřebuje za peníze, které nemá. A to jsou některé obhody tématicky vyzdobeny už od října...
Kam se poděla ta pohoda? Proč se musíme stresovat vymýšlením a sháněním něčeho nového pro lidi, kteří nic nepotřebují? Když náhodou koutkem oka zahlídnu tu propracovanou mediální masáž, tak je mi doslova na blití. Ještěže zatím nemám děti, porotože na jejich dušičky média nekompromisně útočí nejvíc. Není něco špatně? Zdá se to jen mi, že se vším plýtvá čím dál víc?
Toliko můj pondělně-ranní povzdech. Všem, kteří si váží drobností a hlavně toho, že se o svátcích sejdou s blízkými, přeji už s předstihem krásné a pohodové prožití svátků. Pro obchodní a mediální mafii pak mám vzkaz - hanba vám.
Občas potřebuju resetovat heslo pro uživatele, kteří přistupují přes ssh. Vím, že existuje kupa už hotových generátorů, které mají spoustu možností nastavení. Chtěl jsem si ale vytvořit něco malého a jednoduchého. Nakonec jsem si to natnul rychleji, než bych něco našel a nainstaloval... ;). Samozřejmě v mém oblíbeném Pythonu:
#!/usr/bin/env python import sys, string from random import choice chars = string.ascii_letters + string.digits + '#$%&()*+,-./:;<=>?@[]^_`{|}~' if __name__ == "__main__": size = 8 if len(sys.argv) > 1: size = int(sys.argv[1]) for i in range(size): sys.stdout.write(choice(chars)) sys.stdout.write('\n')
Tento jednoduchý skriptík generuje heslo o déce, kterou lze specifikovat jako jediný parametr.
Stojím před problémem portace aplikace z MySQL na SQLite. Prográmek je napsán v Pythonu, a protože využívá DB-API 2.0 interface, portace kódu byla většinou procházka růžovým sadem...
Co ale čert nechtěl, prográmek používá SQL funkci std()
pro výpočet směrodatné odchylky. Ta je sice definována v MySQL, ale SQLite takovou funkcí bohužel nedisponuje.
Pořád slýchám, že je vývojářů nedostatek, tak mě napadlo, jak je to asi složité získat lidi na projekt. Co člověk získá tím, že zaměstná čerstvé absolventy a jak naláká zkušené borce kteří jsou schopni celý tým držet?
Mějme modelovou situaci:- vývoj Unixového systému (nutná znalost C) - maintenance (C a nějaký skriptovací jazyk, např. Tcl) - pracoviště v Ostravě
Kolik lidí by se dalo sehnat na takový projekt?
Podělte se, jaké máte zkušenosti se snáněním práce a co musí zaměstnavatel nabídnout abyste o tom alespoň uvažovali?.
Vzhledem k tomu, že účetnictví (nejen pro Linux) je věčným tématem, rozhodl jsem se asi před rokem rozjet projekt vlastního podvojného účetnictví.
Nahrazení velice rozšířených DOSovských účetnictví (např. Ježek, Stereo, ...)
Drobní a střední účetní, kteří provozují účetníctví na jednom počítači (zatím).
Tímto bych chtěl oslovit vývojáře, kteří by měli zájem podílet se tomto projektu.
Kdo by měl zájem přispět, nechť mne kontaktuje na jardous@jabber.cz.
Bližší info je na stránkách projektu.
Projekt je v současné době stále v rané fázi, proto neočekávejte požadovanou funkčnost aplikace, která je zatím dostupná pouze pro vývojáře skrze CVS.