Penpot je open source webová platforma pro designování a prototypování. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MPL-2.0 (Mozilla Public License 2.0). Včera vydána verze 0.17 byla prohlášena za první stabilní verzi (Twitter). Videoukázky na YouTube.
Po půl roce od vydání verze 2.36 byla vydána nová verze 2.37 knihovny glibc (GNU C Library). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Po půl roce od vydání verze 1.19 byla vydána nová verze 1.20 programovacího jazyka Go (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
V úterý 7. února odpoledne budou vydány verze 3.0.8, 1.1.1t a 1.0.2zg kryptografické knihovny OpenSSL. Opravena bude vážná bezpečnostní chyba.
Společnost Backblaze zveřejnila statistiky spolehlivosti pevných disků používaných ve svých datových centrech za rok 2022. Ke konci roku 2022 vlastnila 235 608 pevných disků. Průměrná AFR (Annualized Failure Rate), tj. pravděpodobnost, že disk během roku selže, stoupla na 1,37 %. V roce 2021 to bylo 1,01 %. V roce 2020 to bylo 0,93 %. V roce 2019 to bylo 1,89 %. V roce 2018 to bylo 1,25 %. V roce 2017 to bylo 1,77 %. V roce 2016 to bylo 1,95 %.
Firma System76 na blogu představuje lednové novinky v desktopovém prostředí COSMIC, které vyvíjí pro vlastní distribuci Pop!_OS. Pod githubovým profilem se objevil také nový repozitář core – „neměnný“ základ systému s transakčními aktualizacemi založenými na souborovém systému Btrfs.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 126 (pdf), HackSpace 63 (pdf), Wireframe 70 (pdf), Custom PC 234 (pdf) a Hello World 20 (pdf).
Linuxová distribuce elementary OS byla vydána ve verzi 7 „Horus“. Založená je na Ubuntu 22.04. Přináší zjednodušený instalátor, offline aktualizace, četná vylepšení desktopového prostředí Pantheon a balíku aplikací, např. přepracovaný hudební přehrávač aj.
Článek na Libre Arts představuje open source prohlížeč a převodník 3D CAD souborů Mayo.
Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) na Twitteru oznámila, že analytické nástroje na Portálu občana a dalších webech na Portálu veřejné správy byly nahrazeny nástrojem Matomo (Wikipedie).
Vzhledem k tomu, že účetnictví (nejen pro Linux) je věčným tématem, rozhodl jsem se asi před rokem rozjet projekt vlastního podvojného účetnictví.
Nahrazení velice rozšířených DOSovských účetnictví (např. Ježek, Stereo, ...)
Drobní a střední účetní, kteří provozují účetníctví na jednom počítači (zatím).
Tímto bych chtěl oslovit vývojáře, kteří by měli zájem podílet se tomto projektu.
Kdo by měl zájem přispět, nechť mne kontaktuje na jardous@jabber.cz.
Bližší info je na stránkách projektu.
Projekt je v současné době stále v rané fázi, proto neočekávejte požadovanou funkčnost aplikace, která je zatím dostupná pouze pro vývojáře skrze CVS.
Tiskni
Sdílej:
čo sa týka db, nebol by vhodnejší plnohodnotný sql server (popr priamo v návrhu oddeliť db vrstvu tak aby sa dala meniť)?
účtovníctvo všeobecne, na to aby sa dokázalo presadiť, musí (podľa mňa) byť multiužívateľské, ideálne klient-server, a pre mňa ideálne by bolo web-based )
prečo sa obmedzovať na jeden interface? prečo nemať rôzne interface k jednomu systému? ved to nemusí byť veľký monolit
účtovnívnictvo je formulárová aplikácia. každý formulár má metódy list, search, load, save, check, delete (+ kontroly správnosti, užívateľských práv, ...), niektoré formuláre možno miešať, iné nie
prečo teda nepoužiť napr. xml/rpc server s managementom databázy, klient jednoduché gui.
popr. vymeniť formát xml/rpc za xmlhttprequest.