Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Ja jsem priznivcem TurboGears a taky cekam na cesky hosting... (zatim bohuzel marne).
Kdyz uz si clovek jednou zvykne na komfort, ktery mu tyhle frameworky prinasi a pak musi bastlit nevo v PHP, protoze hosting proste neni, tak by jeden zaplakal...Pár člověkodní si pohrávám s djangem a je to opět to samé. Pekelně rychlý vývoj kódu, DB to za mne udělá, ale tablespace stejně musím poklízet a řekněme 10% dotazů stejně napíšu lépe, než jak je připraví django db layer. A to nemluvím o manuálně vytvářených indexech "aby se to vůbec trochu hejbalo."Nejvetsi problem s Djangem je prave to, co je v jistych pripadech naopak nejvetsi vyhodou a to je jeho specializace. Jeho vyvojari jsou novinari a vyvijeli ho presne pro sve potreby (publikace clanku, document-oriented veci), ale jak chce clovek neco vic nebo neco jinak, pekne se zapoti. Proto mam na urcitou oblast veci mnohem radsi TurboGears, ktery mi sice negeneruje CRUD, ale napsat to v nem trva kratsi dobu nez hackovat generovany CRUD z Djanga. Jako dalsi vyhodu TG oproti Djangu vnimam taky Kid. Jinak ke GB az TB dat se to proste a jednoduse vztahovat neda, protoze (IMHO) vyvojari techto frameworku pri jejich designu nikdy o GB a TB dat nepremysleli.
Tiskni
Sdílej: