Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Ja jsem priznivcem TurboGears a taky cekam na cesky hosting... (zatim bohuzel marne).
Kdyz uz si clovek jednou zvykne na komfort, ktery mu tyhle frameworky prinasi a pak musi bastlit nevo v PHP, protoze hosting proste neni, tak by jeden zaplakal...Pár člověkodní si pohrávám s djangem a je to opět to samé. Pekelně rychlý vývoj kódu, DB to za mne udělá, ale tablespace stejně musím poklízet a řekněme 10% dotazů stejně napíšu lépe, než jak je připraví django db layer. A to nemluvím o manuálně vytvářených indexech "aby se to vůbec trochu hejbalo."Nejvetsi problem s Djangem je prave to, co je v jistych pripadech naopak nejvetsi vyhodou a to je jeho specializace. Jeho vyvojari jsou novinari a vyvijeli ho presne pro sve potreby (publikace clanku, document-oriented veci), ale jak chce clovek neco vic nebo neco jinak, pekne se zapoti. Proto mam na urcitou oblast veci mnohem radsi TurboGears, ktery mi sice negeneruje CRUD, ale napsat to v nem trva kratsi dobu nez hackovat generovany CRUD z Djanga. Jako dalsi vyhodu TG oproti Djangu vnimam taky Kid. Jinak ke GB az TB dat se to proste a jednoduse vztahovat neda, protoze (IMHO) vyvojari techto frameworku pri jejich designu nikdy o GB a TB dat nepremysleli.
Tiskni
Sdílej: