Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Hezká udělátka, díky, nevěděl jsem o tom.
Nahlédl jsem do zdrojáků a, co se týče komentářů, vypadá to na pěknou taškařici... Namátkou:
- Nu tedy, tohle by melo fungovat tak, ze to koukne na predhozene otazky, urci to jejich typ, pak to vypreparuje zadani otazky, jednotlive otazky a tyto data preda v nejake slusne forme metodam jednotliych otazek ktere se postaraji o vyplneni odpovidajich GUI widgetu. Tot idea nyni v 15:05 dne 25/2 2009. Nemam sajn v jake forme jednotliva data vracet. Ach jo.
- uz se to tu zacina rysovat, wooohooo, je to prasarna nejspis, ale bude to fungovat na to ze jsem mel pulku vikendu hlavu v lihu, mam celkem jasno :)
- !!! TODO !!! tady to bude chctit hooooooodne komentaru
... tohle je tam místo nějakých popisů rozhraní. A pak je tam každý řádek kódu, byť sebejednoduššího, komentován jednořádkovým komentářem. Např.:
# zavru soubor
questionFile.close()
A pak je tam každý řádek kódu, byť sebejednoduššího, komentován jednořádkovým komentářem.Jsou vyučující, kteří své žáky do tohoto stylu komentování nutí. Prý z toho důvodu, že je to snadno vyhodnotitelné - než se hádat, co už komentář potřebuje a co je zdřejmé samo o sobě*, tak ať jsou radějí komentáře všude. Pokud je to jazyk kompilovaný (jedno do čeho, hlavně když proleze parserem), je to celkem putna, ale u skriptů v produkčním prostředí je podobná taktika spíš kontraproduktivní, leda že se udržují vedle sebe "vývojová" verze (s komenáři) a proukční verze (bez nich), jako je to běžné u různých javascriptových toolkitů. *Tohle je navíc velmi subjektivní, protože to, co je pro autora zjevné, nemusí být zjevné pro někoho, kdo kód vidí poprvé. Setkal jsem se s jinak zkušeným programátorem, který koukal na z mojeho pohledu celkem nevinnou konstrukci používající bitové operace jako vyoraná myš na nová vrata. Naopak já jsem se setkal s několika SQL příkazy či regexp výrazy, o kterých jsem musel opravdu dlouho přemýšlet, co tím chtěl básník, ehm, programátor říct, ale autorovi nestály ani za zmínku.
Některé komentáře jsou fakt navíc a zbytečné, mimo to, přímo do kódu si občas píšu různé poznámky, občas trochu ujedu a připíšu ti tam nějaké koniny, ale to je celkem detail snad ..
Ano ano, taškařice převeliká. Commit logy jsi zkouknul ? Tam jsem se taky vyřádil když jsem byl v náladě, přímo třeskutá taškařice.
Vytáhl jsi ten největší problém, fakt že jo, díky ti.
Netušil jsem, že to vůbec někdo používá ;)
Napiš mi prosím na mail a dohodneme se (martin.stiborsky at gmail.com)
Tiskni
Sdílej: