Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Hezká udělátka, díky, nevěděl jsem o tom.
Nahlédl jsem do zdrojáků a, co se týče komentářů, vypadá to na pěknou taškařici... Namátkou:
- Nu tedy, tohle by melo fungovat tak, ze to koukne na predhozene otazky, urci to jejich typ, pak to vypreparuje zadani otazky, jednotlive otazky a tyto data preda v nejake slusne forme metodam jednotliych otazek ktere se postaraji o vyplneni odpovidajich GUI widgetu. Tot idea nyni v 15:05 dne 25/2 2009. Nemam sajn v jake forme jednotliva data vracet. Ach jo.
- uz se to tu zacina rysovat, wooohooo, je to prasarna nejspis, ale bude to fungovat na to ze jsem mel pulku vikendu hlavu v lihu, mam celkem jasno :)
- !!! TODO !!! tady to bude chctit hooooooodne komentaru
... tohle je tam místo nějakých popisů rozhraní. A pak je tam každý řádek kódu, byť sebejednoduššího, komentován jednořádkovým komentářem. Např.:
# zavru soubor
questionFile.close()
A pak je tam každý řádek kódu, byť sebejednoduššího, komentován jednořádkovým komentářem.Jsou vyučující, kteří své žáky do tohoto stylu komentování nutí. Prý z toho důvodu, že je to snadno vyhodnotitelné - než se hádat, co už komentář potřebuje a co je zdřejmé samo o sobě*, tak ať jsou radějí komentáře všude. Pokud je to jazyk kompilovaný (jedno do čeho, hlavně když proleze parserem), je to celkem putna, ale u skriptů v produkčním prostředí je podobná taktika spíš kontraproduktivní, leda že se udržují vedle sebe "vývojová" verze (s komenáři) a proukční verze (bez nich), jako je to běžné u různých javascriptových toolkitů. *Tohle je navíc velmi subjektivní, protože to, co je pro autora zjevné, nemusí být zjevné pro někoho, kdo kód vidí poprvé. Setkal jsem se s jinak zkušeným programátorem, který koukal na z mojeho pohledu celkem nevinnou konstrukci používající bitové operace jako vyoraná myš na nová vrata. Naopak já jsem se setkal s několika SQL příkazy či regexp výrazy, o kterých jsem musel opravdu dlouho přemýšlet, co tím chtěl básník, ehm, programátor říct, ale autorovi nestály ani za zmínku.
Některé komentáře jsou fakt navíc a zbytečné, mimo to, přímo do kódu si občas píšu různé poznámky, občas trochu ujedu a připíšu ti tam nějaké koniny, ale to je celkem detail snad ..
Ano ano, taškařice převeliká. Commit logy jsi zkouknul ? Tam jsem se taky vyřádil když jsem byl v náladě, přímo třeskutá taškařice.
Vytáhl jsi ten největší problém, fakt že jo, díky ti.
Netušil jsem, že to vůbec někdo používá ;)
Napiš mi prosím na mail a dohodneme se (martin.stiborsky at gmail.com)
Tiskni
Sdílej: