Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Správce oken OpenBox má jednu moc fajn fičůrku, jmenuje se pipe-menu, zprvu jsem jí nevěnoval pozornost, později se nad ní rozplýval blahem Botanicus na ubuntu@chat.linjab.net , tak jsem začal zjišťovat co že to umí, a ono to umí
Je to vlastně úplně jednoduché, je to dynamicky generované menu, tedy položka menu je generovaná jako výstup z nějakého skriptu, je jedno jestli Python, Ruby nebo cokoli ... důležitý je správně naformátovaný výstup, potom se dá vykouzlit teba 5 nejvíce RAM-žeroucích procesů s možností killu po kliknutí, nebo měnič pozadí který zobrazuje výpis souborů z určené složky, nebo udělátko které vypíše .iso soubory ze složky, a po kliknutí jej připojí, právě toto jsem řešil já.
Skript jsem psal v Pythonu, konečně jsem se rozhoupal a začal něco tvořit, pořád jenom čučím na cizí skripty, nebo louskám PyGTK tutoriál, ale k psaní jsem se nějak neměl. Skriptík je to pravda jedoduchý, ale i přesto jsem s ní měl problémy, naštěstí hodní lidé na fóru pomohli, stejně tak na Ubuntu konfeře se mi pomoci dostalo.
Takže, obecně platí, do menu.xml se musí fláknout toto:
<menu id="ID" label="TITLE" execute="COMMAND" />Přičemž COMMAND je právě onen příkaz, který spustí náš skript a zajistí výstup do menu. label je popisek menu.
<openbox_pipe_menu> <item label="LABEL"> ACTIONS </item> </openbox_pipe_menu>LABEL je popisek položky, ACTIONS je akce, která se provede po kliku na položku, je to kapitolka sama pro sebe.
<action name="NAME">PARAMETERS</action>A prakticky, například když chceme po kliku spustit příkaz :
<action name="Execute"><execute>xterm</execute></action>O dalších ACTIONS se dočtete tady
#!/usr/bin/python ## STIBIHO MOUNTOVATKO PRO OPENBOX - PIPE MENU ## VERZE 1.0 import os,re class Mountovatko: def __init__(self): def vypis(): regexp = re.compile("([a-zA-Z0-9_]+).(iso)") pole_out = [] for prvek in os.listdir("/home/stibi/ISOimage/"): if regexp.search(prvek) is not None: pole_out.append(prvek) return pole_out polozka = vypis() def menu(): print "<openbox_pipe_menu>" for x in range(len(polozka)): print '<item label='+'"'+polozka[x]+'"'+'>' print '<action name='+'"'+'Execute'+'"'+'>' print '<execute>' print 'gksu'+' "'+'mount -t iso9660 -o loop /home/stibi/ISOimage/'+ polozka[x]+' /mnt/dvd/'+'"' print '</execute>' print '</action>' print '</item>' print "</openbox_pipe_menu>" menu() if __name__ == "__main__": mount = Mountovatko()
Tiskni
Sdílej:
for x in range(len(polozka)):
polozka
-->polozky
, tak se to da napsat prehledneji:for polozka in polozky:
...
vim ~/.emacs
Myslel jsem si, že když připojím .iso soubor, tak před připojením jiného musím ten připojený odpojit, ale ne, odpojí se sám, to jsem se docela divil, žádný program na automatické připojování mechanik či souborů u mě nebeží, takže určitě záleží na nastavení....Nemountuješ spíše ty isa přes sebe?
if mount | grep " on $adresar " then umount "$adresar" && mount "$novej_soubor" else mount "$novej_soubor" fia máš to :)
def vypis(): regexp = re.compile("\.iso$") # na konci retezce je posloupnost znaku .iso return filter(regexp.search, os.listdir("/home/stibi/ISOimage/"))nebo uplne bez regexpu:
def vypis(): path="/home/stibi/ISOimage/" return filter(lambda f:os.path.splitext(f)[1].lower()=='.iso', os.listdir(path))pripadne pokud bys jeste chtel kontrolovat jestli zakerny uzivatel nevytvoril adresar ktery se jmenuje "cokoli.iso" tak:
def vypis(): path="/home/stibi/ISOimage/" return filter(lambda f: os.path.isfile(path+f) && os.path.splitext(f)[1].lower()=='.iso', os.listdir(path))
.... def main(self): def vypis(): def menu(): ...je zverstvo :) (bez urazky).
class Mountovatko: def __init__(self): path="/home/stibi/ISOimage/" polozky=filter(lambda f: os.path.isfile(path+f) && os.path.splitext(f)[1].lower()=='.iso', os.listdir(path)) print "<openbox_pipe_menu>" for polozka in polozky: print '<item label='+'"'+polozka+'"'+'>' print '<action name='+'"'+'Execute'+'"'+'>' print '<execute>' print 'gksu'+' "'+'mount -t iso9660 -o loop /home/stibi/ISOimage/'+ polozka +' /mnt/dvd/'+'"' print '</execute>' print '</action>' print '</item>' print "</openbox_pipe_menu>" #tenhle radek mas v originale ve for cyklu - asi chyba odsazeni, nebo sem to nepochopil :)
ma byt samozrejme.... def main(self): def vypis(): def menu(): ...
.... def __init__(self): def vypis(): def menu(): ...
jej :)
No, tak to se mám ještě co učit :) JInak díky, mám v tom jasno trošičku víc :) S regulárními výrazy se člověk nenudí... hmm, že bych si to dal do patičky ... :) To je hláška jak z laTrine (kdo zná ... )