Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Správce oken OpenBox má jednu moc fajn fičůrku, jmenuje se pipe-menu, zprvu jsem jí nevěnoval pozornost, později se nad ní rozplýval blahem Botanicus na ubuntu@chat.linjab.net , tak jsem začal zjišťovat co že to umí, a ono to umí
Je to vlastně úplně jednoduché, je to dynamicky generované menu, tedy položka menu je generovaná jako výstup z nějakého skriptu, je jedno jestli Python, Ruby nebo cokoli ... důležitý je správně naformátovaný výstup, potom se dá vykouzlit teba 5 nejvíce RAM-žeroucích procesů s možností killu po kliknutí, nebo měnič pozadí který zobrazuje výpis souborů z určené složky, nebo udělátko které vypíše .iso soubory ze složky, a po kliknutí jej připojí, právě toto jsem řešil já.
Skript jsem psal v Pythonu, konečně jsem se rozhoupal a začal něco tvořit, pořád jenom čučím na cizí skripty, nebo louskám PyGTK tutoriál, ale k psaní jsem se nějak neměl. Skriptík je to pravda jedoduchý, ale i přesto jsem s ní měl problémy, naštěstí hodní lidé na fóru pomohli, stejně tak na Ubuntu konfeře se mi pomoci dostalo.
Takže, obecně platí, do menu.xml se musí fláknout toto:
<menu id="ID" label="TITLE" execute="COMMAND" />Přičemž COMMAND je právě onen příkaz, který spustí náš skript a zajistí výstup do menu. label je popisek menu.
<openbox_pipe_menu> <item label="LABEL"> ACTIONS </item> </openbox_pipe_menu>LABEL je popisek položky, ACTIONS je akce, která se provede po kliku na položku, je to kapitolka sama pro sebe.
<action name="NAME">PARAMETERS</action>A prakticky, například když chceme po kliku spustit příkaz :
<action name="Execute"><execute>xterm</execute></action>O dalších ACTIONS se dočtete tady
#!/usr/bin/python ## STIBIHO MOUNTOVATKO PRO OPENBOX - PIPE MENU ## VERZE 1.0 import os,re class Mountovatko: def __init__(self): def vypis(): regexp = re.compile("([a-zA-Z0-9_]+).(iso)") pole_out = [] for prvek in os.listdir("/home/stibi/ISOimage/"): if regexp.search(prvek) is not None: pole_out.append(prvek) return pole_out polozka = vypis() def menu(): print "<openbox_pipe_menu>" for x in range(len(polozka)): print '<item label='+'"'+polozka[x]+'"'+'>' print '<action name='+'"'+'Execute'+'"'+'>' print '<execute>' print 'gksu'+' "'+'mount -t iso9660 -o loop /home/stibi/ISOimage/'+ polozka[x]+' /mnt/dvd/'+'"' print '</execute>' print '</action>' print '</item>' print "</openbox_pipe_menu>" menu() if __name__ == "__main__": mount = Mountovatko()
Tiskni
Sdílej:
for x in range(len(polozka)):
polozka
-->polozky
, tak se to da napsat prehledneji:for polozka in polozky:
...
vim ~/.emacs
Myslel jsem si, že když připojím .iso soubor, tak před připojením jiného musím ten připojený odpojit, ale ne, odpojí se sám, to jsem se docela divil, žádný program na automatické připojování mechanik či souborů u mě nebeží, takže určitě záleží na nastavení....Nemountuješ spíše ty isa přes sebe?
if mount | grep " on $adresar " then umount "$adresar" && mount "$novej_soubor" else mount "$novej_soubor" fia máš to :)
def vypis(): regexp = re.compile("\.iso$") # na konci retezce je posloupnost znaku .iso return filter(regexp.search, os.listdir("/home/stibi/ISOimage/"))nebo uplne bez regexpu:
def vypis(): path="/home/stibi/ISOimage/" return filter(lambda f:os.path.splitext(f)[1].lower()=='.iso', os.listdir(path))pripadne pokud bys jeste chtel kontrolovat jestli zakerny uzivatel nevytvoril adresar ktery se jmenuje "cokoli.iso" tak:
def vypis(): path="/home/stibi/ISOimage/" return filter(lambda f: os.path.isfile(path+f) && os.path.splitext(f)[1].lower()=='.iso', os.listdir(path))
.... def main(self): def vypis(): def menu(): ...je zverstvo :) (bez urazky).
class Mountovatko: def __init__(self): path="/home/stibi/ISOimage/" polozky=filter(lambda f: os.path.isfile(path+f) && os.path.splitext(f)[1].lower()=='.iso', os.listdir(path)) print "<openbox_pipe_menu>" for polozka in polozky: print '<item label='+'"'+polozka+'"'+'>' print '<action name='+'"'+'Execute'+'"'+'>' print '<execute>' print 'gksu'+' "'+'mount -t iso9660 -o loop /home/stibi/ISOimage/'+ polozka +' /mnt/dvd/'+'"' print '</execute>' print '</action>' print '</item>' print "</openbox_pipe_menu>" #tenhle radek mas v originale ve for cyklu - asi chyba odsazeni, nebo sem to nepochopil :)
ma byt samozrejme.... def main(self): def vypis(): def menu(): ...
.... def __init__(self): def vypis(): def menu(): ...
jej :)
No, tak to se mám ještě co učit :) JInak díky, mám v tom jasno trošičku víc :) S regulárními výrazy se člověk nenudí... hmm, že bych si to dal do patičky ... :) To je hláška jak z laTrine (kdo zná ... )