Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
V mém prvním blogspotu, padla z klávesnice Vlastimila Otta moc fajn myšlenka a to, sjednotit uživatele Slezska a Moravy a založit LUG - Linux user group.
S Vlastou jsme si vyměnili pár mailů a mě osobně se například myšlenka šíření informací o Linuxu mezi lidi, formou různých přednášek moc a moc zamlouvá, bylo by to moc zajímavé, avšak museli by se najít lidi, kteří by do toho opravdu šli, zoodpovědně a s chutí.
Tedy, diskuze pod tímto zápisem je otevřena všem kdo jsou pro, kdo se chce zapojit do této vize a udělat ji skutečností.
Tiskni
Sdílej:
jaký společný zájem můžou mít "linuxoví Moraváci a Slezané" na rozdíl od Čechů, to mi asi nikdy nedojdejednoduchý - vyhnout se D1
Jako jsou spadovym uzemim Cechy, tak je takovym spadovym uzemim i Morava se Slezskem. Zkus se podivat na mapu republiky a do dejepisu a pochopis, proc maji tyto zeme jiste specificke postaveni v ramci Ceska.Vlastně by měla mít Morava i vlastní doménu (.mo?), vlastní locale (cs_MO?), aby se dostálo všem "specifickému postavení", zejména co týká Internetu a OpenSource vůbec :P A do budoucna lze samozřejmě čekat čím dál tím větší a větší "špecifika" Moravy, Slezska, frýdlantského výběžku a vůbec všech možných i nemožných zákoutí. Máte recht, historia magistra vitae ;)
Jsem pro nazev SM LUG ;DNo, jelikož ustálené spojení je Morava a Slezsko, v tomto pořadí, tato dvě písmena patří prohodit... pikantní to bude tak jako tak :D
Na úrovni teoretických úvah je to bohužel vše, co k tomu můžu dodat. Pokud bude něco konkrétního, budu-li moci rád pomůžu.
K tomu mě napadlo - na webu vyvěsit nejbližší akce a k nim body je potřeba zařídit/dodat/udělat/napsat/... . Z konkrétních věcí bych si mohl (a nejen já ) lépe vybrat.
A hele - LUGástěnka (tm) - že by nová služba Ábíčka ?
OK - vzhledem k tomu, že něco takového tady na severu chybí i mně, jsem PRO. Ostravské linuxové semináře už delší dobu váznou (bohužel), takže by bylo fajn, kdyby se nějaký podobný projekt dostal ze stádia tlachání do stádia realizace ...
Jinými slovy, pokud to bude v rámci mých možností/schopností a přestože mám času míň než bych chtěl -> rád "přiložím ruku k dílu".